İslahiye`nin Sesi Gazetesi tarafından haber yapılan ANTEP PRESS yazarı Mustafa Yıldız’ın “Kimliksiz Şehir: İslahiye” başlıklı yazısının yankıları sürüyor. Gazete yazıyla ilgili yapılan açıklamalara yer verdi.

 

İslahiye`nin Sesi Gazetesi tarafından haber yapılan ANTEP PRESS yazarı Mustafa Yıldız’ın “Kimliksiz Şehir: İslahiye” başlıklı yazısının yankıları sürüyor. Gazete yazıyla ilgili yapılan açıklamalara yer verdi.
İşte İslahiye’nin Sesi Gazetesinin Haberi:
İslahiye’nin Sesi / Özel Haber
İslahiye’nin Sesi haberleriyle gündem oluşturmaya devam ediyor. Haber yaptığımız Mustafa Yıldız’ın “Kimliksiz Şehir: İslahiye” başlıklı yazısının yankıları sürüyor. Bu konuda görüş ve düşüncelerini bizimle paylaşan İslahiyeli bürokratların, yazarların, sivil toplum örgütü yöneticilerinin görüşlerine sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte yapılan açıklama ve değerlendirmeler…
HAMZA TAŞKESEN: “MUSTAFA YILDIZ’IN ÇAĞRISI BOŞA GİTMEYECEK”
Her şeyden önce böylesine kapsamlı ve anlamlı yazısından dolayı Mustafa Yıldız Bey`i tebrik etmek istiyorum. Yazıda belirtilen tüm tespitlere katılıyorum. Mustafa Yıldız Hocamız hepimizi en hassas yerimizden yakaladı. Bütün çocukluğu İslahiye’de geçmiş, şehrin her köşesinde anıları olan biri olarak, şehrin ortak hafızasının bilinçsizce yok edildiğini görmek şahsen beni çok üzüyordu. Bahse konu tespitin yapılması çok önemli; ancak zararın neresinden dönülürse kardır anlayışıyla hareket etmemiz gerektiğine inanıyor ve hemen iki somut öneri sunuyorum.
1- Tarihi Merkez Cami`nin aslına uygun restorasyonun yapılması
2- Yöremizde yoğun rezervi bulunan bazalt taşının bundan sonra, yaygın olarak kullanılması ile eskiye deayalı yeni bir şehir kimliği oluşturmak.
Bu konuda ayrıntılı görüşlerimi daha sonra bu sitede saygı değer hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum. Ayrıca, İslahiye`de ya da İslahiye dışında bulunan tüm hemşehrilerimizin bu konudaki görüşlerini bizlerle paylaşmalarını isterim. Mutlaka herkesin yapabileceği bir şeyler olacaktır. İnanıyorum ki Mustafa Yıldız’ın bizlere yaptığı çağrının boşa gitmeyecektir.
Hamza Taşkesen
Denizcilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Üyesi / ANKARA
Yar. Doç. Dr. METİN YILDIRIM: “İSLAHİYE’NİN BİLGİ TOPLUMUNA GEÇMESİ GEREKİR”
Büyüme ve yayılmada Türkiye’de örnek bir il olan Gaziantep’in 2. büyük ilçesi İSLAHİYE ‘nin de örnek bir ilçe olması, gelişim ve değişimin yaşanması için bilgi toplumuna geçiş zorunluluğu vardır. İslâhiye, Türkiye’deki 872 İlçe içerisinde sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından 504. sırada yer almakta ve 4. sınıf bir ilçe olarak kötü durumdadır. İslâhiye’ye GAÜN İİBF ve GAÜN MYO’nun kurulması ile kalkınma ivmesi hız kazanmıştır. Eğitimsiz kalkınma olmaz. Eğitim düzeyini artırmamız gerekiyor. Bilimsel ve kültürel faaliyetlerle ve ekonomik yönden GAÜN, İslâhiye’nin çehresini değiştirmeye başlamıştır, bu değişim artarak devam edecektir. Bölgede tarım sektörünün geçim kaynağı olması, bu alanda da bir değişimi gerekli kılmaktadır. İklim, arazi şartları, ekolojik şartlar açısından tarıma elverişli bu topraklarda tarımsal nitelikli projelere ihtiyaç vardır. İslâhiye’nin kurtuluş gününün daha kapsamlı kutlanması, GAÜN’ün desteklenmesi, İlçeye has ürünlere yönelik festivallerin düzenlenmesi, turizm için daha kapsamlı tanıtımların yapılması ve uygulanması, müze kurulması, İlçenin vitrini konumundaki Hatay yolu üzerindeki binaların ve işyerlerinin daha bakımlı ve düzenli olması, kadın eğitimine öncelik verilmesi gibi İlçe gelişimi için çok sayıda öncelikli olarak yapılması gerekenler bulunmaktadır. Değişim ve gelişimi sadece Kaymakamlıktan veya Belediyeden beklemekle de kalkınma olmaz. Kalkınma topyekün, toplumun büyük desteği ile gerçekleşir. İlçe dışındaki hemşehrilerimizin ve değerli siyasilerimizin de katkısı ile İlçemizdeki varlıklı ailelerin gereğini yapacaklarına inancım tamdır. İlçe çalışkan yöneticiler tarafından yönetiliyor. Bu, İslâhiye için bir şanstır. Kalkınmada zaman yönetimi de önemli bir konudur. Umarım İslâhiye, zamanı ve şansı iyi değerlendirir.
Yrd. Doç. Dr. Metin YILDIRIM
GAÜN İİBF Dekan Vekili Ve GAÜN MYO Müdürü / İSLAHİYE
ALİ GELEBEK: “HEYACANIYLA KALBİ İYİLİKTE YARIŞAN BİR ADAM”
Mustafa Yıldız, bir heyecan ve peşinde projeler giden bir adam. 25 yıl önce birlikte Gündem Dergisini çıkarırken taşıdığı sorumluluğu ve heyacanı hep sürdürdü. Aynı heyecanın değişik tezahürlerini yıllar boyunca hep hissettik. “Kimliksiz Şehir: İslahiye” yazısıyla bizleri yeni bir heyecana davet ediyor şimdi. İnsana ait olması gereken “aidiyet” duygusunu hatırlatmaya çalışıyor. Heyecanıyla kalbi bir arada olup da bunu iyilikte yarıştıran bir adam görmek istiyorsanız; Mustafa Yıldız’a bakmalısınız. Teşekkürler Mustafa…
Ali Gelebek
Yazar- İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Denetçisi – İSTANBUL
AHMET ÇİFTÇİ: “MUSTAFA YILDIZ BİR EKSİKLİĞİ DİLE GETİRMİŞ”
Mustafa YILDIZ beye bu güzel yorum ve bakış açısından dolayı teşekkür ediyorum. Gerçekten bizlerin de hayatımızda hissettiğimiz bir eksikliği dile getirmiş. Hep birlikte bu konuya katkı sunmamız gerektiği kanaatindeyim. Saygılarımla
Ahmet Çiftçi
İş Adamı / İSLAHİYE
YAŞAR BAĞBEKLEYEN: “MUSTAFA YILDIZ İSLÂHİYE’NİN VİCDANIDIR”
Her şehrin, o şehrin vicdanı olacak insanlara ihtiyacı var. Mustafa Yıldız Hocamız da İslahiye’nin vicdanıdır. Bu yazısı ile bunu bir kez daha göstermiştir. Hocamızın bu değerlendirmelerini herkesin başını elinin arasına alıp düşünmesi gerekir. Herkes üzerine düşeni yapmalı. İLK-DER İslahiye’nin sosyal ve kültürel dokusunu korumak için faaliyet gösteren bir dernektir. Biz, bir sivil topluk örgütü olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.
Yaşar BAĞBEKLEYEN
İLK-DER (İslahiye Çevre, Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) Başkanı / İSLAHİYE
RAMAZAN DEVECİ: “MUSTAFA YILDIZ, SÖYLENMESİ GEREKENİ SÖYLEMİŞTİR”
Entelektüellerimiz ve ilim adamlarımız genellikle makro konularla ilgilenirler. Mustafa Yıldız Hocamız, bir entelektüelin ve bir ilim adamının makro konular kadar mikro konularla da ilgilenmesi gerektiğini göstermiştir. Mevlana’nın pergel metaforunda olduğu gibi, o bir ayağı İslâhiye’de iken diğer ayağıyla dünyayı dolaşıyor. Hocamızın gündeme getirdiği konu bu şehirde yaşayan hiç kimsenin bigâne kalamayacağı bir konudur. Bu acıyı aslında hepiniz yüreğimizde hissediyorduk. Ama bazı şeyler vardır ki, onu söylemesi gereken kişi söyler. İşte Mustafa Yıldız söylenmesi gerekeni söyleyen kişidir. Hocamızın yazısında yaptığı, “İster burada yaşıyor olsun ister bir başka yerde; bu şehrin çocuğu olan aklı selim herkesin (entelektüeliyle, akademisyeniyle, ilim adamıyla, siyasetçisiyle, bürokratıyla, sivil toplum öncüsüyle) bu şehrin kimliği üzerine kafa yorması gerekir.” çağrısını sonuna kadar destekliyorum.
 Ramazan Deveci
ANTEP PRESS Yazarı; Belediye Meclis Üyesi / İSLAHİYE
İSMAİL ULU: “MUSTAFA YILDIZ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ”
Mustafa Yıldız Hocamız yakinen tanıdığımız saygıdeğer bir entelektüel ve bir ilim adamıdır. Türkiye’de olsun, yurt dışında olsun hem ulusal hem de uluslararası pek çok ortamda yaptığı konuşmalarıyla ve yazdığı onca kitap ve makaleyle bir entelektüel ve ilim adamı olarak sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor. Bize göre bu yazısıyla da İslahiye için entelektüel sorumluluğunu yerine getirmiştir. Artık top bunun muhataplarındadır. Yani bizlerdedir. Biz Eğitim Bir Sen olarak bu alanda gösterilecek her tür çabaya fikren ve fiilen katılmaya hazırız.
İsmail Ulu
Eğitimci; Eğitim Bir Sen İslahiye Temsilcisi / İSLAHİYE
MUSTAFA KARATAŞLIOĞLU: “İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ŞEHİR KENDİ EVİMİZ GİBİDİR”
İçinde yaşadığımız şehir kendi evimiz gibidir. İnsan evine ve ailesine ne kadar değer vermesi gerekiyorsa, en az o kadar da yaşadığı şehre ve o şehrin insanına değer vermeli. Maalesef İslahiye’de herkes üvey evlat gibi davranmaktadır. Şehirle ve şehrin insanıyla duygusal bir bağ kurmamaktadır. Mustafa Yıldız bu yazısıyla görmezden geldiğimiz bir yarayı hatırlatmıştır. Ben, bu konuda en fazla sorumluluğun siyasilere düştüğüne inanıyorum. Bu memleketin şehri kendi evi gibi gören, bu şehrin insanını da kendi kardeşleri gibi gören siyasetçilere ihtiyacı var.
Mustafa Karataşlıoğlu
Diş Hekimi / Belediye Meclis Üyesi
 
BEYAZIT GÖĞEBAKAN: “MUSTAFA YILDIZ DUYGULARIMIZA TERCÜMAN OLDU”
Duygularımıza tercüman olan Musatafa Yıldız beyi kutlarım. Hakikaten cok güzel ifade etmiş. Tabi bunda İslahiye’ye yerleşen insanların kahir ekseriyetinin birinci kuşaktan göçebe olmalarının etkisi büyüktür. Göçebe kültüründe bir yere bağlanmak ölmek demektir. Onun için kendisini bir yere ait hisetmez, eser bırakmaz. Bu kültür bir kaç kuşak değişmeden de değişmez. Allah İslahiye’ye hemen hemen her şeyi vermiş. Bu günkü şehir her ne kadar 150 yıllık olsa da, aslında binlerce yıllık yerleşim yeridir İslahiye. Yesemek, Tilmen Höyük, Zincirli ve bir sürü höyük tarihi miras olarak durmaktadır. Sadece Yesemek binlerce turist çekmeye yeterli bir mekandır. Yeter ki bu yer yeterince tanıtılsın.
Beyazıt Göğebakan
İller Bankası – Müfettiş / ANKARA
NEVZAT ÖZKAYA: “MUSTAFA YILDIZ ŞEHRİN KİMLİĞİNİ ARIYOR”
Mustafa Yıldız Hocamızın yazısını okuyunca doğrusu çok hüzünlendim. İstanbul’da yaşayan bir İslahiyeli olarak, İslahiye denildiğinde onu tanımlayacak hiçbir tarihi ve kültürel unsur olmadığını fark ettiğimde içimde bir yerlerin acıdığını hissettim. Bir şehir bu kadar mı tarihsiz bırakılabilirdi? Bu kadar mı kimliksiz bırakılabilirdi? Hocamız şehrin kimliğini arıyor. İslahiyeliler olarak hepimiz bu kimliğin yeniden inşa edilmesine katkıda bulunmakla yükümlüyüz. Hocamızın özellikle Cevdet Paşa ile ilgili söyledikleri çok yerinde. Ben kendi adıma İslahiye Belediyesinin yahut oradaki sivil toplum örgütlerinin Cevdet Paşa ile ilgili yapacakları etkinliklere yayın veya organizasyon düzeyinde her tür katkıyı sağlamaya hazırım.
Nevzat Özkaya
Yazar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri A.Ş. Editörü / İSTANBUL

KAYNAK: İSLAHİYE`NİN SESİ GAZETESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here