fabrika-kurana-yuzde-50-hibe

430 bin dekarlık alanda 106 bin tonluk zeytin beklentisinde olan Gaziantep’in zeytinyağında da söz sahibi olması için düğmeye basıldı. Zeytinyağı fabrikası kuracak olanlara teşvik projeleri uygulanacak ve makinesi için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

106 BİN TON ZEYTİN BEKLENİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep’te 430 bin dekarlık alandan 100 bin ton yağlık ve 6 bin ton sofralık zeytin elde edilmesini beklediklerini söyledi. Gaziantep’i zeytinyağında da söz sahibi yapmak için teşvik projeleri uyguladıklarını belirten Karayılan, “Daha verimli zeytinyağı üretimi için yüzde 50 destekle zeytinyağı dolum üniteleri kurduracağız.  Bu tesislerle Gaziantep zeytinyağı çok daha değerli olacak. Bütün vatandaşlarımıza yılda bir sefer olmak üzere 30 günle 60 gün arası bir başvuru süresi tanıyoruz. Bu süreler içerisinde başvuran bütün firmalara makinesine yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Burada bu tür yatırımlarla ilgilenen bütün çiftçilerimiz müdürlüğümüze başvurabilirler. ‘Yatırımlarını yüzde 50’si sizden yüzde 50’si bizden yüzde 100’ü sizin’ diyerek vatandaşlarımıza hizmet etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

BOŞ ARAZİLER ZEYTİN BAHÇESİ OLACAK

Fıstık, makarna, bulgur üretiminde olduğu gibi zeytinyağı üretiminde de Gaziantep’i önemli bir konuma kavuşturmak istediklerini dile getiren Karayılan, son yıllarda Gaziantep’te zeytin üretiminin ciddi oranda arttığını belirtti. Yörede geçen yıl yaşanan don olayı nedeniyle üretimde düşüş olmasına karşın bu yıl verimin arttığını kaydeden Karayılan, bu yıl 100 bin ton yağlık ve 6 bin ton da sofralık zeytin hasadının beklendiğini söyledi. Birim alandan yüksek verim elde etmek için ciddi çalışmalar yapmayı sürdürdüklerini ifade eden Karayılan, boş ve verimsiz tarım arazilerini zeytin bahçesine çevirerek, buralara daha kaliteli zeytinler dikerek verimi artırmayı planladıklarını dile getirdi.

SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ

Gaziantep’in zeytin konusunda da bölgede söz sahibi olduğunu anlatan Karayılan, “Fıstık, makarna, bulgur üretiminde olduğu gibi zeytin yağı üretiminde de Gaziantep’i önemli bir konuma kavuşturmak istiyoruz. Gaziantep, ülkenin sofralık zeytin ihtiyacının yüzde 3’nü karşılamaktadır ancak Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 17’si ilimizde üretilmekte. Asıl hedefimiz bunun yüzde 20-25’lere çıkması. Zeytinle ve zeytinyağıyla ilgili ciddi toplantılar yapıyoruz. Ticaret borsamız da iş birliği içinde. Derneklerle de hareket ederek çiftçilerimizi bu konuda eğitmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here