gaziantep-mutfagi-yabancilarin-ilgisini-cekmeye-devam-ediyor-haber-resim

Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları ve Eğitim Merkezi (MUSEM) Sorumlusu Mehmet Rağıp Güzelbey, yaptığı açıklamada, Gaziantep mutfağının kendini kanıtladığını söyledi.

Gaziantep’in, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilmesiyle mutfak kültürünün bilinirliğinin daha da arttığına dikkati çeken Güzelbey, şöyle konuştu:

“Evliya Çelebi, Gaziantep’i ‘dünyanın göz bebeği şehir” olarak adlandırıyor. UNESCO’nun aldığı bu karar da bunun somut örneklerinden birisidir. Var olan yemek kültürümüz uluslararası boyuta taşındı. Bu, gerçekten büyük bir onur. Son dönemde yabancı aşçılardan da ilgi görmeye başladık, çoğu ödüllü aşçılar gözünü Gaziantep’e çevirdi. Bizi arıyorlar ve şehrimizin yemeklerini tanımak istiyorlar. Antep mutfağının sırrını merak ediyorlar.”

Gaziantep mutfağını tanımak amacıyla kente gelen İtalyan aşçı Danilo Zanna da MUSEM’i ziyaret etti, çeşitli yemekler yaptı.

Güzelbey ve Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Fikret Murat Tural’dan bilgi alan Zanna, Gaziantep mutfağının UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na girmesine şaşırmadığını anlattı.

Antep mutfağının çok geniş yelpazeye sahip olduğunu dile getiren Zanna, “Burada sebze, et, salça, dolma, kısaca her şey var. Gerçekten çok lezzetli ve aynı zamanda tarihi olan bir mutfak” ifadesini kullandı.

Zanna, Gaziantep yemeklerinin Türkiye’nin birçok bölgesinde yapıldığını ancak aynı tadı bulmanın zor olduğunu vurguladı.

Kuru patlıcan dolması ve kebabı çok sevdiğini belirten Zanna, “Gaziantep’e daha önce gelmek istiyordum ama bir türlü fırsat bulamamıştım, UNESCO haberini alınca bu kararımı hızlandırdım çünkü Antep yemekleri her şeyi hak ediyor. Burada öğrendiğim lezzetleri kendim de deneyeceğim ve soframda bulunduracağım” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here