Gaziantep sanayisi kadar artık müzeleriyle de anılacak bir kent haline geldi. Anadolu’nun en çok müzeye sahip şehri konumuna gelen Gaziantep’te 4’ü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait toplam 10 müze yer alıyor. En önemlileri elbette ki Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği modern binasıyla da dikkat çeken Zeugma Mozaik Müzesi ve Kongre Merkezi ama diğer müzeler de hem kent halkı için hem de kente gelen ziyaretçiler için ilk uğranılacak adres konumunda. 

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ 
Gaziantep’in eski Tekel Fabrikası arazisi üzerine kurulan müze binasının toplam oturum alanı 30 bin metrekare. Müzede, bin 450 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, 4 Roma dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, tunç Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar sergileniyor. 

ARKEOLOJİ MÜZESİ 
Gaziantep Arkeoloji Müzesinin kuruluşu 1944 yılına dayanıyor. Müzede Paleolitik çağa ait aletler, Eski Tunç, Hitit, Geç Hitit, Pers ve Klasik döneme ait buluntu ve kalıntılar sergileniyor. Müzenin kronolojik salonunda; yörenin kronolojisi, antik yerleşim alanları ve kazı merkezleri haritalarla tanıtılıyor. 
YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ 
Yesemek Açık Hava Müzesi İslahiye ilçesine 23 kilometre uzaklıktaki Karatepe Sırtı ismi ile anılan bir yamaç üzerinde bulunuyor. 

ETNOĞRAFYA MÜZESİ 
Bey Mahallesi’nde bulunan tarihi bir binada yer alan müze, binası 1985 yılında çok harap bir vaziyette iken satın alıp restorasyonu tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlayan işadamı Hasan Süzer’in adını taşıyor. 

SAVAŞ MÜZESİ 
Gaziantep’in Şehreküstü semtindeki 2 katlı ve bahçeli tarihi bir binada bulunan müze Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan eserlerle dolu. Gaziantep Savunması’nda Fransızlara karşı kullanılan Ramazan topu büyük ilgi görüyor. 

MUTFAK MÜZESİ 
Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunan ve 1905 yılında yapıldığı bilinen Göğüş Konağı, restore edilerek Emine Göğüş Mutfak Müzesi adıyla hizmete açıldı. Müzede Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürü tanıtılıyor. Bu kapsamda mutfak malzemeleri olan kapkacaklar özel vitrinlerde sergileniyor. 

PANORAMA MÜZESİ 
Gaziantep Kalesi’nin içinde yer alan galerilere kurulan müzede Fransızlara karşı verilen çetin savunmadan kesitlerin bulunduğu rölyefler yer alıyor. Kaleye giren ziyaretçiler galerilerden geçerken ilk olarak Panorama Müzesi ile karşılaşıyor. 

KENT KÜLTÜRÜ MÜZESİ 
Tarihi Bayazhan’da hizmet veren Kent Kültürü Müzesi’nde Gaziantep’in yöresel el sanatı olan gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı, kilimcilik, Antep evi, Antep işi çeyiz yapımı, baklavacılık, mesken kültürü, fıstık tarımı yöresel kıyafetler giymiş mankenler yardımı ile canlandırılıyor. 

BAKIR ESERLERİ MÜZESİ 
Osmanlı dönemine ait bakır eserlerin sergilendiği Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, gazeteci Ali Atalar’ın yıllardır topladığı eserlerden oluşuyor. Osmanlı dönemine ait 800 civarında bakır eserin sergilendiği müze haftanın 7 günü açık. Müzedeki eserler Gaziantep’in Osmanlı dönemindeki yaşantısına da ışık tutuyor. 

MEDUSA CAM MÜZESİ 
Füsun İşsever tarafından açılan Medusa Arkeolojik Cam Müzesi, 4 bin parçalık dev bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Eserler, Gaziantep’teki tarihi kale karşısında yer alan ve restore edilerek müze haline getirilen eski iki ev turistlerle dolup taşıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here