xnurdagini-kirleten-nadir-yagin-dayisi-kim-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.51EkKWXcg9 (1)

Gaziantep’in Nurdağı İlçesi ile Kahramanmaraş Yolu 3. Kilometre’de faaliyet gösteren Nadir  Ayçiçeği Yağı Fabrikası’nın, fabrika atıklarını bölgeden geçen dere yatağını kirlettiği ve ayrıca bacasından çıkan kokulardan da hem ilçe halkının rahatsız olduğu hem de ilçeyi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de bu rahatsız edici durumdan etkilendiği belirtildi.

ATIKLAR DEREYE AKIYOR ? BACALARDA FİLTRE YOK

Nurdağı İlçesi Otoban çıkışında bulunan ve derelerden akan fabrika atığından dolayı çevrelere pis koku yayan Nadir Ayçiçeği Yağı Fabrikası’nın, atıklarını depo etmediği ve dereye akıttığı ayrıca fabrika bacasının ise olmadığı iddia edilirken, bu durumdan dolayı da çevreye pis koku yaydığı belirtildi.

HALK NEFRET EDİYOR

Gaziantep’in Nurdağı İlçe halkı, ilçe sınırlarında bulunan bu Nadir Ayçiçeği Yağı Fabrikası’nın, kısa zamanda atıklarının bertaraf edilmesi ve bacasına da filtre takılması için gerekenin yapmasını isteyen Nurdağı halkı, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’dan destek istediler. Nurdağı halkı, konuyu gerekirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar götüreceklerini belirttiler.

GÖREVE ÇAĞRI

Nurdağı halkı, Nadir Ayçiçeği Yağı Fabrikası’nın bu durumuyla ilgili defalarca Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi vermelerine rağmen kendilerine yardımcı olunmadığını iddia ettiler. Nurdağı halkı, bu konuda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan da yardım istediklerini belirterek,  başta Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan’ı göreve çağırarak, sorunlarına kulak vermelerini istedikleri ileri sürüldü.

GEÇİM KAYNAĞI HAYVANCLIK

Nurdağı İlçesi’nin ekonomisinin büyük bölümü tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayalıdır. Yetiştirilen başlıca ürünler, arpa, buğday, mısır, pamuk, şeker pancarı, kırmızı biber, soğan, korunga, fiğ, yoncadır. Hayvancılıkta ise sığır, koyun, keçi, tavuk yetiştirilmekte olup, arıcılık da yapılmaktadır. İlçe toprakları içerisinde zengin krom yatakları vardır.

HZ. UKKAŞE (ÖKKEŞİYE) TÜRBE’SİNİN ZİYARETÇİLERİ TEPKİLİ

Gaziantep’e 67 kilometre uzaklıkta olan Nurdağı İlçesi’nin en çok ziyaret edilen yeri Durmuşlar köyü sınırları içerisinde bulunan Ukkaşe (Ökkeşiye) ziyaretgahıdır. Ukkaşe (Ökkeşiye)nin Türbesi ilçe merkezine 19 kilometre uzaklıkta olup, yolu asfalttır. Buraya gelen ziyaretçiler kurban keserler ve adaklarını yerine getirirler. Herkes kendi yemeklerini kendileri yaparlar. Bazı ziyaretçiler geceyi de burada geçirirler. İlçenin tanınmasında bu ziyaretgahın büyük bir önemi vardır. Ancak, son zamanlarda burayı ziyarete gelen vatandaşlar da Nadir Ayçiçeği Yağı Fabrikası’nın atıkları ve çevreye yaydığı pis kokudan rahatsız oluyor.

İLÇENİN NÜFUSU KAÇ ?

Nurdağı İlçesi’nin doğusu Gaziantep’in merkez Şehitkamil ve Şahinbey ilçeleri, batısı Osmaniye ilinin Bahçe ilçesi, kuzeyi Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi, güneyi Islahiye ilçesi ile çevrilidir. İlçenin doğusunda Hurşit dağları, batı ve güneyinde ise Amanos ve Nurdağları bulunmaktadır. İlçe merkezinin ve köylerinin yerleşimi düz ova üzerindedir. Sadece 4 köy dağlık arazide kurulmuştur. 2015 yılı itibari ile Nurdağı ve köylerinin toplam nüfusu 37 Bin 977 olmuştur.

ÇEVREYİ KİRLETMESİNE RAĞMEN NASIL TSE VE TSE ISO EN 9000 BELGESİ ALDI ?

Nadir Yağları, 1997 yılında faaliyete geçmiş olup günlük 100 ton kapasite ile üretime başlamıştır. Geçen 10 yıllık zaman sürecinde firmamız hem yurtiçinde hem de yurtdışında müşteri potansiyelini arttırmıştır. Yemeklik yağlarımızın üretimi sırasında: hammaddenin tesislere girdi andan, ambalajlanma ünitesinde paketlenip, işletmeden çıkıncaya kadar üretimin her aşamasında ürün kalite kontrol laboratuarı tarafından sürekli olarak kontrol edilmektedir. Yemeklik yağlarımız TSE ve TSE ISO EN 9000 belgelidir. Nadir Ayçiçeği Yağları Fabrikası’nın, http://www.nadiryag.com/ adlı resmi web sitesinde ise fabrikanın TSE ve TSE ISO EN 9000 belgesine sahip olduğu yazarken, bu belgeyi almasına rağmen atıkların neden dereye aktığı ve bacalarının neden filtreleri olmadığı da merak konusu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here