5b5ce8bddaab89a3d3e12c2862e22da5_asas2jpg_610x375

Yeni Şafak Gazetesi haberine göre,

 Taner Nakiboğlu’nun, Bank Asya’ya olan kredi borcunu ödememek için mal kaçırdığı tespit edildi. Bunun üzerine Nakiboğlu’nun 50 milyon TL tutarındaki mal varlığına tedbir konuldu.


Bank Asya’nın hakim ortaklarından Naksan Holding, Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve Gaziantep’te inşaat işleri yapan Paralel Yapı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakiboğlu’nun yaklaşık 50 Milyon TL değerindeki mal varlığına tedbir konuldu.

İddiaya göre Nakiboğlu’nun yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Paralel Yapı A.Ş.’nin ortaklarından Fatih Çalışkan, babası İsrafil Çalışkan adına Bank Asya’dan 12 milyon TL kredi çekti.

Kredi için Nakiboğlu kefil oldu. Ancak Fatih Çalışkan ve kefil olan Nakiboğlu krediyi ödemedi. Bank Asya’ya el konulmasının ardından alacakların peşine düşen TMSF yönetimi, krediyi tahsil edebilmek için Nakiboğlu’nun mal varlığını incelemeye aldı.

SATARKEN YAKALANDI

TMSF uzmanları, Nakiboğlu’nun hesaplarında son dönemde hareketlilik olduğunu tespit etti. İncelemeler sonunda Nakiboğlu’nun sahibi olduğu Paralel Yapı A.Ş.’ye ait Gaziantep’te 14 parselden oluşan 267 bin metrakarelik bir araziyi üçüncü şahıslara satmak üzereyken suçüstü yakalandı.

Bunun üzerine TMSF uzmanları, mahkemeye başvurararak Paralel Yapı A.Ş.’nin yaklaşık 50 milyon TL tutarındaki mal varlığına tedbir koydurdu. Uzmanlar, Nakiboğlu’nun krediye karşı arazinin elinden alınmaması için bu yöntemi seçtiği iddia edildi.

ŞÜPHELİ OLARAK İFADE VERDİ

Öte yandan Taner Nakiboğlu’nun da aralarında olduğu 16 kişinin önceki gün şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alındığı öğrenildi. Aynı zamanda Zirve Üniversitesi’nin kurucusu İpek Eğitim Kültür Vakfı’nın başkanlığını yürüten Taner Nakiboğlu ve vakıf yöneticileri hakkında üniversite için tahsis edilen araziyi amacı dışında kullanarak devleti zarara uğrattıkları gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Hazineye ait arazi, metrekaresi 6.19 TL’ye İpek Eğitim Kültür Vakfı’na tahsis edilmişti.

Vakıf, söz konusu araziyi yine Nakiboğlu’nun başkanı olduğu Paralel Yapı A.Ş.’ye devretmiş, Paralel Yapı A.Ş. tarafından da 3 bin 470 adetlik Antepia adı verilen bir konut projesi hazırlanmış ve lüks konutların tanesi 2 ile 4 milyon TL arasında satışa çıkarılmıştı.

Büyük bölümü tamamlanan projede usulsüzlükler tespit edilmesi üzerine söz konusu arazi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin verdiği kararla üniversiteden geri alınmıştı, üniversite mütevelli heyleti hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

(Yeni Şafak)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here