IMG_20160619_182441

Akıllara durgunluk veren olay Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Kurttepe Köyü’nde medyana geldi.
Komünist Çavuş lakabıyla bilinen Durmuş Çavuş, köy imamı Zafer Gerek’in olduğu bir ortamda Peygamberimize ve pak ailesi Hz. Aişe’ye dil uzatır.
Hz. Peygamberden için, “Muhammed kız çocuğuna tecavüz eden bir tecavüzcü…” şeklinde ifadeler kullanır.
Tartışmaya müdahil olan İmam Zafer “edebini takınmasını ve saygılı olmasını” söylerse de Komünist Çavuş edepsizliğine devam eder. Sözden anlamadığını gören İmam Zafer, “Bu ifadelerin küfrü mucip kılan sözler. Eğer bir gün cenazen önüme gelirse namazını kıldırmam, bilesin”diye kendisini ikaz eder.

İlahi takdir bu ya!

İmam Zafer’in tayininin çıktığı bir anda Komünist Çavuş Kanserden vefat eder. Ramazan ayı münasebetiyle köyde uzatmaları geçirmekte olan İmam Zafer’den sala verilmesi ve cenaze namazı kıldırılması istenir.

İmam Zafer haklı olarak muhtar’a, “Durmuş Çavuş’un peygamberimize yaptığı hakaretleri hatırlatarak, yemininin olduğunu ve kendisinin namazını kıldıramayacağını ama kendilerine yan köyün camii imamını ayarlayacağını” söyler.

OLAYI, SİYASİ ALANA ÇEKEN KÖYÜN MUHTARI

Olaydan siyasi rant elde etmek isteyen muhtar, bu cevaptan tatmin olmaz.

Pınarbaşı İlçe Müftüsü’nü şikayetle arar.

İlçe Müftüsü’nün yaklaşımı muhtarı teskin etmek şeklinde olmaz. Adeta muhtarın sırtını sıvazlarcasına yaptığı yaklaşım muhtarın CHP il örgütünü harekete geçirmesine neden olur.

OLAYLARIN ASIL MÜSEBBİBİ İLÇE MÜFTÜSÜ

Görgü tanıklarının ifadesine göre, “Pınarbaşı İlçe Müftüsü muhtar’a,‘İmamın bu dedikleri doğru ise haklı. İmam zamanında gerekli ikazı yapmış. Ama Durmuş Çavuş geri adım atmaksızın imamın yemin etmesine neden olacak patavatsızlıkta bulunmuş. Dinen Durmuş Çavuş’un yaptığı doğru değil. Küfrü gerektiren bir davranıştır. İmamınız doğru bir içtihatta bulunmuş. Ve haklı… İmamıza ne desek hata ederiz. Ama vefat edenin yakınlarının toplum içinde rencide olmaması için cenaze namazını başka bir imama kıldırtalım.’ dese hiçbir sorun kalmayacaktı.

Ama ilçe müftüsü muhtara hak verdi. İmamı korumadığı gibi geldi teravih namazını kıldırdı. Yetmedi ertesi gün de Cuma Namazını kıldırdı. Bunun üzerine muhtar yüz bulup olayı CHP örgütüne taşıdı. Sonrası malum…”

Görgü tanığı ve yetkililerin izlenimi şu ki, “Müftülerden personelini koruyan ve adil olanları tenzih ederiz. Ama birçok müftü, makamının ağırlığının farkında değil. Muhtar, dernek başkanı veya vatandaşın en ufak şikayetinde imamı cemaatin önüne atmak gibi İslam, ilim ve iz’an ile bağdaşmayan davranışları var. Müftülerin haklı-haksız demeden din görevlisini sahiplenmemesinin farkında olan cemaat haliyle kedinin fareyle oynadığı gibi din görevlileri ile oynamaya kalkıyor…”

SONUÇ;

Anlaşılan o ki, cenaze namazı kılınmayan Durmuş Çavuş, bu muameleyi fazlasıyla haketmiş.

İmam Zafer, onurlu tavrını korumuş ve bir Müslümanın yapması gereken tepkiyi yüreklice göstermiş.

Muhtar ile İlçe Müftüsü’nün yaklaşım tarzı, işin ulusal medyaya yansımasına neden olmuş.

CHP bu konuda tam bir fitne merkezi olarak görev almış, Sözcü’de kendi üzerine düşeni yapıp haberini yapmış.

Mesele komünistlik değil ibretlik bir vefat üzerinden CHP ile Sözcü Gazetesi’nin siyasi rant devşirme meselesi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here