Gaziantep’te boşanmalarda büyük patlama

Gaziantep ve tüm ilçeler dahil 2016 yılında 17 bin 435 kişi evlenirken, boşanma da TÜİK raporlarına göre yüzde 22 dolayında olması nedeniyle 3 bin 490 kişinin boşandığı belirtildi.
 Gaziantep’te boşanmalarda büyük patlama

Gaziantep ve tüm ilçeler dahil 2016 yılında 17 bin 435 kişi evlenirken, boşanma da TÜİK raporlarına göre yüzde 22 dolayında olması nedeniyle 3 bin 490 kişinin boşandığı belirtildi. Türkiye’nin en fazla evlenme olan iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Antalya ve Şanlıurfa’dan sonra en çok evlilik yapan iller yapan arasında Gaziantep olduğu belirtilirken, boşanmalarda da İstanbul, İzmir, Mersin, Adana ve Antalya’dan sonra Gaziantep’in geldiği ve Türkiye genelinde de 5. olduğu ileri sürüldü. Boşanma nedenleri olarak genellikle görücü usulü evlenmelerde daha az olduğu ekonomik, küçük yaşta evlilikler, lüks yaşam talepleri, aile içi cinsel taciz, eşin tedavisi güç bir hastalığa yakalanması, madde bağımlılığı, çocuk olmaması, erkek ve kız çocuğu cinsiyet ayrımı, aile içinde çocuklara karşı kötü muamele, özgürlüğünü yaşamak isteyenler, kumar, içki ve diğer sebeplerden dolayı gerçekleştiği iddia edildi.
AVUKATLARIN EN ÇOK İŞİ BOŞANMA DAVALARI
Gaziantep’te ise 6 aile mahkemesi bulunduğu da öğrenildi. Gaziantep’te 2 bin dolayında avukat bulunması nedeniyle avukatların yüzde 25’i boşanma davalarına baktıkları öne sürüldü.
SAHTE EVLİLİK VE BOŞANMA İDDİALARI
Gaziantep’te ve Türkiye genelinde yeni bir sektör yaratıldığı belirtilirken, sektörden de bunun adına “ Telli duvaklı gelin ve damat olarak, bir düğün salonunda aileye karşı evlilik gerçekleştirip, 3 ve 6 ay sonunda gelin ve damadın anlaşmalı boşanarak, hem dul maaşı, hem de özgür yaşama hakkını kadınlar ve erkeklerin elde etmiş oldukları” iddiaları da gündem de olduğu kaydedildi.
TÜRKİYE GENELİNDE DURUM NEDİR?
Türkiye genelinde 2016 yılında TÜİK raporlarına göre 615 bin kişi evlenirken, yaklaşık 106 bin kişinin de boşandığı belirtildi. Türkiye genelinde boşanma yüzdesi 17 olduğunu ve Türkiye genelinde ortalamanın Gaziantep üstünde olduğu ifade edildi. Gaziantep’te boşanma oranı yüzde 22 dolayında olduğu tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here