İlk-der İslami değerler Akademisi’nde İlahiyatçı Yazar Mustafa Yıldız, İmamı Azam Ebu Hanife konulu bir konferans verdi.

FB_IMG_1463788973931

İlk-der (İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği) İslami değerler Akademisinde 20 Mayıs 2016 Cuma günü saat 20:30’da İlahiyatçı Yazar Mustafa Yıldız tarafından sunulan “İmamı Azam Ebu Hanife” konulu bir konferans düzenlendi.

FB_IMG_1463788936198

Konferansın açılışını İslami değerler akademisi gençlik koordinatörü Ersen Ardıç yaptı. Daha sonra ilahiyatçı yazar Mustafa Yıldız konuşmasını yaptı.

Yıldız; konuşmasında İmamı Azam Ebu Hanife’nin hayatı hakkında bilgi verdikten sonra ticari ve ilim hayatını anlattı.

FB_IMG_1463788952859

Yıldız; Bugün en az yüzde altmışının Hanifi olduğu kesin olan bu toplumda Ebu Hanife adına bir enstitünün olmamasının, bir üniversitenin bulunmamasının çok acı olduğunu dile getirdi.

İmamı Azam’ın belki de dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hukukçusu olduğunu sözlerine ekleyen Yıldız;

İmamı Azam;  İmam Zeyd’in Emeviler’ e karşı başlattığı kıyamı şöyle niteliyordu: “Onun bu çıkışı Rasulullah’ın Bedir’deki çıkışı gibidir.”

İmamı Azam Emevi hailfesinin kadılık teklifini red ediyor  ve “Eğer vali benden Vasıt Mescidi’nin kapılarını saymak gibi sıradan bir iş istesin, yine kabul etmem. O bir insanın zulmen katline hükmedecek, ben mühür basacağım ha?  Allah’a yemin ederim ki bu mümkün değil!” diyordu.

FB_IMG_1463788960553

Bugün islam ümmetinin en büyük hastalığı tekfir hastalığıdır. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu ise Ebu Hanife’yi iyi anlamaktan geçiyor.
Büyük imam, zalimin zulmüne ortak olmaktansa zindanlara atılmayı tercih etmiş, ölümü göze almıştı. O’nun duruşu büyük bir alimin ve büyük bir Abid’in izzetli duruşuydu.

İmamı Azam Ebu Hanife vefatından önce “Beni gasb edilmemiş bir toprak parçasına gömün!” diyerek vasiyette bulunmuştu… dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here