Arvad Pazarı çağrıştırdığı muzip anlamdan dolayı Gaziantep dışından gelenlerin ilgisini çekiyor. Arvad Pazarı denilmesinin sebebine gelince, günümüzden 50-60 yıl öncesinde bu pazarın satıcıları ve alıcıları kadınlarmış. 

ESNAF HAREKET İSTİYOR

Bundan elli, altmış yıl öncesinde bu pazarın satıcıları ve alıcıları kadınlarmış. O devirde genç kızların sokağa çıkması uygun görülmezmiş. Belli başlı yaşlı kadınlar, zengin evlerden kullanılmayan giysileri toplar. Getirip Arvad Pazarında satarlarmış. Kazandıklarının bir kısmı kendilerinde kalır bir kısmını da elbiseyi aldıkları kişilere verilerlermiş. O zaman fakir olan halkın kadınları Arvad Pazarına gelir terzilerin tamir etmiş oldukları bu elbiseleri alırlarmış.
Gaziantep’teki önemli alışveriş merkezleri arasında yer alan Pazar esnafı geçmişi yad eder hale geldi. Esnaflar, piyasaların istikrarsız olduğunu ifade ederek halkın alım gücünün azalmasının da işlerindeki düşüşte büyük etkisi olduğunu belirttiler. 

Yaşar Yıldırım: “Arvad Pazarı’nda 10 yıldır esnaflık yapıyorum. Burada çok eskiden hanımların alış veriş yaptığı bir mekânmış. Sektörün durumuna göre ben şikâyetçi değilim. Esnafın giderlerini karşılayabilmesi için çeşidini takip edersen satışın oluyor. Arvad Pazarı’na daha çok orta tabaka insanlar gelip alış veriş yapıyor. Her yaştan insan için giyim eşyası satıyoruz.”

Aziz Sazdili: “3 yıldan beri burada esnafım. Daha önce burada sadece kadınlar satış yaparmış. O nedenle buranın adına Arvad Pazarı denilmiş. Şu anda işlerimiz durgun olduğu için iş yok. Durgunluğu ekonomiye bağlıyoruz. Arvad Pazarı’na Türkiye’nin her yerinden insanlar geliyor. Arvrad Pazarı’ndan herkes alış veriş yapıyor ama buranın eskisi gibi cazibesi kalmadı.” 

Necati Polat: “Arvad Pazarı’nda 4 yıldan beri esnaflık yapıyorum. Burası çok eski bir Pazar, daha önce burada kadınlar köyden getirdikleri ürünleri burada sattığı için Arvad Pazarı denilmiş. Şu anda sektörümüzde bir durgunluk var, o nedenle iç açıcı bir sezon yaşamıyoruz. Buradan genellikle doğu bölgesi insanları alış veriş yapıyor. Türkiye’nin komşusu  ülkelerde yaşanan savaştan dolayı piyasa durgun.”

Doğan Şenkahveci: “28 yıldan beri Arvad Pazarı’nda esnaflık yapıyorum. Burada eskiden kadınlar alış veriş yaptığı için Arvad Pazarı adı verilmiş. Arvad Pazarı çok eskiden kullanılan bir isimdir, 50 yıl önce kadınlar pazara gelerek burada satış yaparlarmış. Pazarımıza genellikle orta kesim insanlar geliyor. Sektörümüz haddinden fazla durgun. Şu an bir çıkmaza doğru gidiyoruz, ne olacağını ne getirip e götüreceğini bilmiyoruz. Buraya her kesimden insan gelerek alış veriş yapıyor ama genel olarak dar gelirliler daha ağırlıklıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here