Gaziler Caddesi’nde bulunan ata yadigârı tarihi Hüseyin Paşa hamamı (Çıkrıkçı Hamamı) tarihi dokusunu kaybediyor. Hamamın yapısı, anlaşılamayacak hale gelmiş durumda. Hamamın dışındaki duvarları ise yosun tutmuş durumda. Tarihi yapıya uygun olmayan yapılanmalar da yapılmış.

1700’lü yıllarda Antep’te görev yapan Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan, Hüseyin Paşa Camii ve Cami civarında camiye gelir getirmesi için yapılmış olan Hüseyin Paşa Hamamı, tarihi yapısın bozulmuş bir vaziyette restore edilmeyi bekliyor.  İşyerleri içinde bulunan Hüseyin Paşa Hamamı, şahıs vakfı olduğu için Gaziantep’te bulunan ata yadigârı tarihi eserler içinde kaderine terk edilmiş bir halde duruyor.

1950 yılında camii ile beraber vakfın tüm eserleri elden geçirilmiş, uzun zaman hamam olarak çalışmış olan tarihi Hüseyin Paşa Hamamı halk arasında çıkrıkçı hamamı olarak da biliniyor. Sonradan işyerlerine çevrilen Hamamın içi tarihi dokusunu yitirmek üzere.

“Tarihi yapı bozulmadan burası turizme açılmalı”

Tarihi hamam içerisinde uzun yıllar esnaflık yapan yaşlı bir kişi, “ Burası unutuldu. Burada bulunan dükkânlarda kapandı. Tarihi hamamın içi kullanılamayacak hale geldi. Hamamın esas dokusuna dönüşmesi, restore edilmesi, içindeki tarihe uygun olmayan yapılanmamın çıkarılması gerekir.  Tarihi yapı bozulmadan burası turizme açılmalı. Burası bulunduğu yer bakımından tarih dokusu içerisinde, Gaziler Caddesinde bulunuyor. Aynı caddede örneği bulunan diğer hamamda olduğu gibi hamam dokusuna kavuşmalı ve hizmette kullanılmalı ya da turizme kazandırılmalı. Burada Gaziantep’te o zamanlar yaşayan Yahudi vatandaşların da yıkandığı bölüm vardı. Bu bölümlerin hepsi aslını kaybetmiş vaziyette öylece duruyor. Tekrar aslına döndürülmeli” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here