kehribar_harika_baltik_kehribar_tesbih_(tek)_,_bizde.com

Kale altında Tarihi Kültür Yolu üzerinde 25 yıldır tespihçilik yapan Adem Bıyık, son dönemlerde tespihe ilginin arttığını belirtirken, çok tercih edilen tespih türünün ise kehribar tespih olduğunu kaydetti.

Tüm erkeklerin vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alan tespihin tarihi MÖ 800’lü yıllara dayanıyor. Gam, kasvet ve kederden kurtulmak için ve vakit geçirmek için kullandığımız tespih tüm dinlerin vazgeçilmezi olup, her dinde farklılık gösteriyor.

“En çok kehribar tespih tercih ediliyor”

Gaziantep’te tespihlere son dönemde aşırı talep olduğunu belirten Adem Bıyık, “ Doğal taş, kehribar, sedef taşı, kuka ağacı, fil dişi ve diğer tespih çeşitleri bulunur. En çok kehribar tespih tercih ediliyor. Nesli tükenmiş olan kehribar Polonya, Rusya ve Uzak Doğu’dan çam ağacının reçinesinden yapılıyor. Turistlerin gelmeye başladığı bu günlerde turistler pek rağbet göstermiyor. Daha çok yerli turist ilgisi gösteriyor. Talep arttığından dolayı sektör hızla büyüyor. Gaziantep’te yüze yakın tespihçi var. Aslen sedef işletmeciliği ustasıyım. Bu işe ilk başlarda hobi olarak başladım. Koleksiyon sahipleri ile irtibata geçip merak sonucu bu işi yapıyorum” dedi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here