Nevruz nedir hangi gün kutlanır? Nevruz tarihi geçmişi merak edilenler

 Nevruz nedir hangi gün kutlanır? Nevruz tarihi geçmişi merak edilenler
 

Nevruz bayramı nedir ve ne zaman kutlanır Tarihte Nevruz’un önemi nerden gelmektedir İşte Nevruz bayramı ile ilgili bilgiler.Baharın gelişini simgeleyen Nevruz bu yıl ne zaman kutlanacak? Nevruz ile ilgili tüm detaylar haberimizde… Nevruz eski bir İran takvimine göre yılın ve baharın ilk günü; miladi takvime göre martın yirmi ikisine rastlayan gün.

NEVRUZ NEDİR?

Nevruz, baharın ilk günü olarak kabul edilen ve birçok kültür tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan geleneksel bir bayramdır. Nevruz günü kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun oluştuğu gündür ve Güneş, ekvatora dik açı ile gelir.

Böylece gece ve gündüz eşitlenir, hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattına gelir.

NEVRUZ NE ZAMAN?

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz, birçok kültür tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak adlandırılır. Nevruz, baharın ilk gününü temsil eder. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart’ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart’ta kutlarlar. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here