FB_IMG_1451471626591

FETHİN 1385. YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI

31 Aralık Perşembe gününü 1 Ocak Cuma gününe bağlayan gece Mekke’nin Fethinin Yıl Dönümü olarak kutlanacaktır. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen fetih kutlamaları bu yıl da ülkemiz genelinde birçok il ve ilçe merkezinde yapılacak olan salon programları ile gerçekleşecektir.

Kelime olarak ‘’açmak’’ anlamına gelen fetih, yüreklerin ve yolların tevhide açılmasıdır. Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır.
Fetih zalimlerin değil Allah’ın aynında olan izzet ve şerefle bütün insanlığı tanıştırma mücahedesidir. Fetih İslam’ın karşısına çıkanlarla en güzel bir şekilde ve hakkı herkesin anlayabileceği bir biçimde mücahede etmektir.
Biz bir insanını kurtarmanın bütün insanları kurtarmak gibi olduğuna inanırız. Biz bir insanı haksız yere öldürmenin de bütün insanları haksız yere öldürmek gibi olduğuna inanırız. Bir can kurtulsun diye kendi canımızdan geçeriz. Bunun adına şehadet denir. Şehadeti anlamayanlar fethi anlayamaz. Fetih ile işgali ayırt edemezler.
Günümüz müslümanların bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihad ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler.

FB_IMG_1451471634306

Her geçen 6 saniyede bir çocuğun açlık nedeniyle öldüğü, 840 milyon insanın her gece aç yattığı, 1 milyar 250 milyon insanın içme suyundan mahrum olduğu, 2 milyar insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir dünyada yeni fetihlerin yüreklerde sevgiye, merhamete ve adalete giden yolları açması gerekmektedir.

Ayrıca yılbaşı eğlenceleri ile toplumsal çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun ve duyarsızlığın tavan yaptığı bir zaman diliminde, Anadolu Gençlik erlerinin Mekke’nin Fethi kutlamaları asil bir duruşun tüm dünyaya deklare edilmesidir.

Bu vesile ile 31 Aralık 2015 – Perşembe günü saat 19:30 da KAMİL OCAK KAPALI SPOR SALONUNDA icra edeceğimiz Mekke’nin Fethi Programımıza tüm halkımızı ailesiyle birlikte davet ediyoruz.
Program konuklarımız, İlahiyatçı yazar İbrahim Cücük hocamız, İstanbul Sultan Ahmet Camii Baş imam hatibi Kurra hafız HASAN KARA hocamız ve yine bölge birinciliği olan Hafız Serdar Demirtaş, Sanatçı FATİH KOCA ve Şiir Dinletisi ile ERKAM misafirimiz olacaktır.
Ayrıca 19 Aralıkta Türkiye geneli yapılan ve Gaziantep’ten 6.000 Lise öğrencimizin katıldığı “Liseliler arası Efendimizin izinde SİYERİ NEBİ YARIŞMASI”nın ödül töreni yapılacaktır.

ÖZCAN FİDAN – Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep Şube Başkanı

Destek veren Kurumlarımız : EĞİTİM BİR-SEN GAZİANTEP ŞUBESİ, DİYANET-SEN GAZİANTEP ŞUBESİ ve ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ (ÖĞDER) GAZİANTEP ŞUBESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here