Kitap okumayan Türkiye gerçeği her geçen gün artarak sürekli kanayan bir yara olarak karşımıza çıkıyor. Televizyon izlenmesi ve internetin yaygınlaşması okuma alışkanlığımızın dibe vurmasına sebep oldu. Televizyon izleme oranının yüzde 94 olduğu ülkemizde kitap okuma oranı yüzde 4 seviyelerinde.

“TOPLUMUN GENELİ İNTERNETE YÖNELDİ”

İnsanların kitap okumaktan çok internete yöneldiklerini ifade eden Yapı Kredi Yayınları Gaziantep sorumlusu Timuçin Kartal, kitap okuyucularında bayağı bir eksik olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Kitap okumanın artması için öğretmenlere çok büyük görevler düşüyor. Kitap almaya üniversiteli öğrenciler çok az geliyor. Hocalarımız inşallah yönlendirirler. Toplumun geneli kitap yerine internete yönelmiş durumda. Gaziantep’te yayınevi olarak sadece biz varız. Kitap okuma alışkanlığının artması için Milli Eğitim ve belediyeler organize olabilir.” 

“KİTAP OKUMAYANLARIN ORANI YÜZDE 90”

Gaziantep’te iyi kitap okuyanlar bulunduğunu da sözlerine ekleyen Kartal sözlerine şöyle devam etti: “Kitap okumayanların oranı yüzde 90 civarında olduğu için genel kültür alanında bayağı bir eksiğimiz var. Kitapları sadece belirli bir kesim okuyor, geri kalanlar kitap okumayı sevmiyor. Kitap okuyanlar ise değişik tarzda kitap okuyor, polisiye romanlar, aşk romanları ile tarihi romanlar ilgi görüyor. Kitap okumak insanın kelime dağarcığını ve genel kültürünü artırır. Ama kentimizdeki insanların çoğu kitap okumak yerine televizyon ve internetle zaman geçiriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here