gaunde-8-ogretmen-sempozyumu-basladi-IHA-20140503AW079297-1-t

Gaziantep’te Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanlığınca düzenlenen “8. Öğretmen Sempozyumu” başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk Kültür Merkezi’nde “Yeni Türkiye’nin Eğitim Paradigması ve Sivil Toplum” konu başlığı ile açılan sempozyumda, bilgi toplumu olabilmek ve ekonomiyi yönetmenin çok önemli olduğunu söyledi.

“Eğitimli ve bilgili insan nedir?” sorusuna iyi cevap verilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Eğer sistemimiz kişileri bireyselleştiriyorsa, mutsuzlaştırıyorsa buna bir dur demenin zamanının gelip geçtiğini düşünüyoruz” dedi.

Kalkınmanın yalnızca ihracat rakamları ile sanayideki yatırım hamleleriyle olmayacağına dikkati çeken Şahin, birey, toplum ve devlet ilişkisinin çok iyi korunması gerektiğine işaret etti.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de Türkiye’de son günlerde yaşanan çocuk istismarları ve dramlarının yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Eğitimin muhatabını neye çağırdığının önemli olduğuna dikkati çeken Aldemir, bunların konuşulması gerektiğini belirtti.

gaunde-8-ogretmen-sempozyumu-basladi-IHA-20140503AW079297-4-t

 

Hazin modernleşme süreci

 

Türkiye’de yaşananların kendisi olmaktan vazgeçen, bir türlü başkası da olamayan bir milletin hazin modernleşme süreci olduğunu savunan Aldemir, “Bu süreçte ne kendisi kalabilen ne de başkası olabilen bir öznenin yaşadığı varoluşsal sorunların ağırlığı altında zihni ve ahlaki bir duruşa sahip olmak elbette kolay olmadı. Bugün burada ve bu muştunun mücadelesini verenlerin varlık sahnesinde varoluş süreçlerinin ağır bedeller ödeyerek gerçekleştiğine hepimiz şahit oluyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de yaşanan çözüm süreciyle atılan adımların emparyalist odakların elinde olan Kürt meselesinin “kardeşlik ocağına” geçtiğine herkesin şahitlik ettiğini iddia eden Aldemir, “Onun için sorunlarımızın çözümü kendi ocaklarımızdır. Elbetteki dünyanın tecrübesini ve başarılarını alıp inceleyeceğiz” şeklinde konuştu.

İslam ülkelerinin bugünkü görüntüsünün arkasında eğitimsizliğin olduğunu ifade eden Aldemir, bilgi ve fikir üreten havzaların çoraklaştığını savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına da değinen Aldemir, “Geçen hafta Başbakan’ın açıklamasıyla Ermeni meselesinde itibar mı kaybettik, yoksa bu topraklarda bin yıldır beraber yaşayan o insanlarla bir kucaklaşma mı yaşadık. Onun için her birimiz bugüne kadar öteki olarak gördüğümüze kollarımızı açmamız gerekir” diye konuştu.

gaunde-8-ogretmen-sempozyumu-basladi-IHA-20140503AW079297-2-t

Zihniyet dönüşümü şart

 

Zaferin önce zihinlerde kazanıldığına dikkati çeken Aldemir, zihniyet dönüşümünün şart olduğunu vurguladı.

İnsani ve iktisadi çıktılar üretmeyen eğitimin sadece diplomalı işsizler, sorumsuz sınıflar ürettiğini belirten Aldemir, şunları kaydetti:

“Bunun için bir ülkenin kalkınma hızını en çok etkileyen unsur eğitilmiş insanıdır. En önemli zenginliğimizin insani gelişmişlik olduğunu bilmekteyiz. İnsanımızı keşfederek çağın ihtiyaçlarına doğru analizler yaparak, dünyaya yukarıdan bakabilmeliyiz. Eğitim boşlukta gelişmez. Bir kültüre yaslanması ve sürdürülebilir olması için iktisatla da barışık olması lazım. Unutmayalım ki batıyı taklit etmek bizi geliştirmedi, bağımlı hale getirdi, özgüvenimizi ve kültürümüzü yitirdik. Başarılı bir eğitim, içinde yaşadığı toplumun asli değerlerine dayanarak derinleşir ve dalga dalga umut oluşturur. Bunun için eğitim paradigmamız felsefi bir arka plana mutlaka yaslanmalıdır. Eğitim bizi çağdaşlaştırdığı gibi dünyada da üst bakışa taşımalıdır.”

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise eğitimin can alıcı Bir Nokta olduğunu vurgulayarak, İslam ülkeleri ve Ortadoğu’da yeniden inşa edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Sempozyum yarın sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here