ozgur-egitim-sen-de-paketi-yetersiz-buldu-5138438_3243_o

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Sosyal, bilimsel ve siyasal alanı iğfal eden 12 Eylül darbesinin ardından 1981 yılında Cumhurbaşkanı ve darbenin mimarı olan Kenan Evren’in, Atatürk’ün 100. Doğum günü şerefine ilan ettiği Öğretmenler Günü.

12 Eylül askeri cuntası, darbenin Kemalist karakterinin de bir sonucu olarak, ilk Cumhurbaşkanının ‘Halk Mektepleri Başöğretmeni’ unvanını kabul ettiği 24 Kasım gününün öğretmenler Günü olarak kutlanması yönünde karar aldı.12 Eylül cuntasının kendince ulusal bir kutlamaya dönüştürdüğü Öğretmenler Günü, neredeyse tüm ülkelerde, UNESCO tarafından 1994 yılında belirlenen 5 Ekim tarihinde kutlanmaktadır.

Askeri cunta, her şeyin “bize göresini” uydurduğu gibi öğretmenler gününün de “bize göresini” uydurmuştur. Ne büyük bir ironidir ki yine bir eğitim sorunu olan “din” dersleri de (siz buna light ve ideolojik fikirlerin serpiştirildiği din dersleri deyin) 12 Eylül darbesinden sonra zorunlu hale getirilmişti. Bazı Müslümanların, “Allah razı olsun Kenan Evren’den, hem bizi ‘Kızıl Komünist’lerden kurtardı hem de okullara zorunlu kıldığı din dersleri ile çocuklarımızı kurtardı” diye düşünmesini sağlayan da, zamanında ülkenin en büyük cemaat liderinin, din dersini zorunlu kılması sebebiyle darbenin mimarı hakkında “öyle bir iyilik yaptı ki belki de bu iyiliği onu cennetlik edecek” gibi sözler sarf etmesini sağlayan da, galiba dini olduğu zannedilen ama resmi ideoloji ile harmanlanmış zorunlu din dersleridir.

1980’de meclisi işgal ederek kendi yaptıkları anti özgürlükçü anayasayı, YÖK ve benzeri kurumları millete dayatan darbeciler, öğrencilere dayattığı zorunlu din dersi gibi, öğretmenlere de “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü dayatmıştı.

Darbeciler binlerce öğretmeni fişlemiş, tutuklamış, işkencelerden geçirmişti.

Darbeciler üniversitelerde terör estirmiş pek çok öğretim üyesini üniversite dışına atmıştı.

Eğitim çalışanlarına onca işkence ve eziyeti yaşatan darbeciler hangi yüzle eğitimcilere öğretmenler gününü hediye ediyor?

Özgür Eğitim-Sen olarak, eğitim çalışanlarına onca işkence ve eziyeti yaşatan darbecilerin ilan ettiği Öğretmenler gününü geçmiş yıllarda olduğu gibi kutlamıyoruz. Kutlayacağımız güne darbecilerin karar vermesi biz eğitimciler için utanç vericidir. Bu utancı sırtımızda daha fazla taşımak istemiyoruz.

Öğretmenler günü, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olmalıdır. Tüm dünya öğretmenleriyle aynı günde öğretmenler gününü kutlamak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda hassasiyet ve düzenleme bekliyoruz.

Özgür bir gelecek, özgür eğitimden geçer diyen, darbeye ve darbecilere karşı olan tüm eğitim çalışanlarını bugünü kutlamamaya, kutlama etkinliklerine katılmayarak protesto etmeye çağırıyoruz.

 

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN Gaziantep

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here