1309894032911201417256gaziantepgunes

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, merkezde hizmet veren okulların idarecileriyle yemekli toplantıda bir araya geldi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bir restoranda verilen yemekte yaptığı konuşmada, öğretmenliğin çok kutsal bir meslek olduğunu söyledi.

Öğretmenliğin insanlık tarihi kadar eski bir meslek olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu: “Bizim medeniyetimiz ve bizim inancımıza göre de ‘bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen, ilim Çin’de de olsa alınız’ diyen bir medeniyetten bir inançtan geliyoruz. Ülkem olarak, şehir olarak minnettar olduğumuz bir meslek grubusunuz. Öğretmenlik bir sevda işi, bir aşk işi, yüreğinizde hissetmeniz ve bunun gereğini yapmanız gerekir. Dolayısıyla teknik bir iş değil.”

Öğretmenlerden çıkan hedefin Türkiye’nin hedefi olduğuna dikkati çeken Şahin, Türkiye’nin dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi olma hedefini hatırlatarak, öğretmenlere bu noktada çok iş düştüğünü vurguladı.

Çocukları yetiştirmenin önemli olduğuna vurgu yapan Şahin, “Çocuklar bizim geleceğimiz, istikbalimiz, istiklalimiz. O elinizdeki cevheri güzel bir taşa dönüştürmek, insanlık, bu ülke, gelecek adına önemli şekilde bunları yetiştirmek de en doğal şekilde sizlere düşüyor. Dolayısıyla bu görev herhangi bir görev veya meslek değil” dedi.

Gaziantep’in yaklaşık 300 bin Suriyeliyi misafir ettiğini ve bunların arasında 60 bininin eğitim çağında olan çocuklardan oluştuğunu aktaran Şahin, bu çocukların mutlaka eğitim hayatı içerisine alınması gerektiğine işaret etti.

BAYRAĞINI, DEVLETİNİ SEVEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Eğitim noktasında kız çocuklarına daha çok destek verilmesini isteyen Şahin, şöyle devam etti: “Temel eğitimde artık biz yüzde 100’u yakaladık, orta eğitimde yüzde 10’luk artışı sağladık. Ama her şehirde kurulan bir üniversiteyle de bugün toplam öğrenci sayımızı iki katına artırdık. Özellikle kız çocuklarımızın okullaşma oranında üniversiteye giden kız çocuklarımızın oranını yüzde 17’den yüzde 40’lara yükseldi.”

Öğretmenlere hitaben çocukların nasıl yetişmesi konusunda tavsiyelerde bulunan Şahin, “Özgüveni yüksek, bayrağını, milletini, devletini seven, eline çantayı aldığı zaman bütün dünyayı dolaşıp ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım, kendi akranlarıyla en iyi şekilde yarışacak, rekabeti en iyi şekilde yönetecek çocuklar yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

Belediye olarak eğitime ellerinden geldiğince destek vermeye çalıştıklarını belirten Şahin, (öğretmenlere), birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığı zaman ulaşılamayacak hiçbir hedef olmadığını kaydetti.

Gaziantep Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tüfekçi de, öğretmenliğin bir günlüğe sığdırılacak bir meslek olmadığını belirtti.

Tüfekçi, birçok kişinin heyecanla beklediği “Okul müdürlüğü atamalarının” da 1 Aralık Pazartesi günü açıklanacağının müjdesini verdi.

Konuşmaların ardından Başkan Şahin, belediyenin “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla hazırladığı “Öğretmen Günlüğü” ve sunum kalemini öğretmenlere hediye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here