Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) kültürel etkinlikleri kapsamında düzenlediği Türkiye’nin en büyük Mushaf-ı Şerif sergisi olan “Mukaddes Miras” sergisi, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in de katıldığı törenle açıldı.

Kuran
Serginin açılış törenine Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in yanı sıra Gaziantep Valisi Erdal Ata, Sosyal Politikalar eski Bakanı ve AK Parti’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Şamil Tayyar, Nejat Koçer, Mehmet Sarı ve Derya Bakbak, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, akademisyenler ile vatandaşlar katıldı. Özel koleksiyonlardan seçilmiş 99 el yazması Mushaf-ı Şerif’in bulunduğu serginin açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, üniversite olarak kendi tel duvarları, aristokrasisi içinde içine kapalı değil, toplumla, insanla, halkla bütünleşmiş, kendi medeniyetini geleceğe taşıyan, kültürel etkinliklere imza atan bir üniversite olma ilkesinden ödün vermediklerini vurguladı. Serginin açılmasından büyük onur duyduklarını kaydeden Rektör Coşkun, “Serginin sponsoru olan herkese teşekkür ediyorum. Sergiyi açtığımız yer eski bir havra binası. 1960’lara kadar tamir görmüş. Sonra Gaziantep Üniversitesi’ne tahsis edildi. Burayı bir kültür merkezi olarak değerlendirmek istiyoruz. Tam da bu anlamda ilk defa etkinliğimizi de bir Kur’an-ı Kerim sergisi ile açıyoruz. Bu evrensel muştunun, yaratıcısı tarafından bugüne kadar korunan Kur’an-ı Kerim’i burada görmek bizim için çok heyecan verici bir şey. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

images (1)

“OKU EMRİNİN VERİLDİĞİ GÜNKÜ HEYECANI TAŞIYORUZ”
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise, Kur’an-ı Kerim’in bir mucize olduğunu belirterek, “Kur’an bizi aydınlatmaya devam ediyor. Hattatlarımız bin yılı aşkın zamandır o güzel mucizeyi gözlerimize hitap eden bir sanat eseriyle bize ulaştırıyor. Bugün de biz o sanatı burada görüyoruz. Ben bu nedenle bu serginin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu önemli serginin açılmasına vesile olan Gaziantep Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.
AK Parti’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin de, Gaziantep’in medeniyetlerin buluştuğu bir kent olduğunu ifade ederek, “Bu sergiyi açarken Mukaddes Miras’ın ‘Oku’ emriyle geldiği gün ile aynı heyecanı yaşıyoruz. Bugün bu dünya niye bu kadar gözyaşı, yokluk yaşıyor? Bunların sona ermesi için bu ilahi mirası geleceğe taşımamız gerekiyor. Bu ilahi mesajı özünde hissetmiş bir gelecek kuşağı inşa etmek zorundayız. Yolumuz uzun. Bu uzun yolculukta istikametimizi çok iyi belirlememiz, rotamızı çok iyi çizmemiz lazım. Gençlerimiz ve çocuklarımız bizim için çok çok önemli. Yüce Mevla’nın ayetinde ‘Bütün ağaçlar kalem olsa, bütün denizler mürekkep olsa benim kelamım bitmez’ dediği bir ilahi mesajdan geliyoruz. Bize bu mesajı yaşatanlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

images (2)

“KUR’AN-I KERİM’İ ANLAYARAK OKUYUN”
Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indirilen son mesaj olduğunu ve mucizesinin kıyamete kadar devam edeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ise şöyle konuştu:
“Kur’an-ı Kerim’in çok ama üstün körü değil, anlayarak okumamız gerekiyor. Kur’an bir hayat kitabıdır. İslam dünyasının bugün içine düştüğü sıkıntıların temelinde Kur’an’a uzak durmamız var. Bu sıkıntılarımız, onu anlamamamızdan ileri gelmektedir. Atalarımız, ecdadımız İslam’ın estetiğine güzel katkılar sundular. Kur’an-ı Kerim için burada, ‘Mekke’de nazil oldu, Kahire’de çözüldü, İstanbul’da yazıldı’ diye güzel bir söz var. Bu neyi anlatıyor? Evet. Kur’an Mekke ve Medine’de nazil oldu. Güzel okunma konusunda Kahire ön plana çıktı. Ama hat sanatı olarak da İstanbul’da yazıldı. Burada 99 tane farklı Mushaf var. Elbette bu mucize eserlerin yer aldığı sergiyi gezerken büyük zevk alıp, haz duyacağız. Geçmişimizle iftihar edeceğiz. Ben bu sergiyi hazırlamalarından dolayı Gaziantep Üniversitesi Rektörümüze, Diyanet İşleri Başkanlığımıza, katkısı olanlara teşekkür ediyor, ‘Rabbim bizi Kur’an-ı Kerim’den ayırmasın diye dua ediyorum.”
Farklı coğrafya ve hat ekolleriyle tarihin farklı dönemlerine ait elyazması Mushafların yer aldığı Gaziantep Üniversitesi Kültür Merkezi’ndeki sergi, Kuzey Afrika’dan Çin’e, Hindistan’dan Moğolistan’a bütün İslâm coğrafyasında kaleme alınmış ve birçoğu özel koleksiyonlardan seçilen Mushaflardan oluşuyor. İslâm hat sanatında ekol olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah, Cafer-i Baysungurî Tebrizî, Hafız Osman, Mehmet Emin Rüşdi ve Hafız Mustafa Şevki gibi önemli isimlerin eserleri de bulunuyor. Sergide 9. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan dönemde parşömen, kâğıt ve bez üzerine yazılan 99 Kur’an-ı Kerim yer alıyor. Sergideki Mushaf-ı Şerifler, ziyaretçileri adeta büyüledi. Sergi 28 Şubat’a kadar gezilebilecek

1 YORUM

  1. Bilgilendirmeniz için teşekkürler, kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Kolay gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here