Haziran Ayı’nın son günlerinde açıklanan LYS sonuçlarının ardından gözler illere göre başarı sıralamalarına çevrildi. Her yıl, şehirler arasında eğitimde rekabet yaratan listeler bu yıl açıklanmadı. Kamuoyunun merakla beklediği konuyla ilgili, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci önemli değerlendirmelerde bulundu.Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci 2014 LYS’ sine ilişkin; ‘LYS Sonuçlarıyla ilgili arkadaşlarımız bir çalışma raporu hazırladılar, ancak raporda sıralama verilmedi. Bu yıl sadece Gaziantep değil, diğer iller de kaçıncı sırada olduklarını bilemeyecekler. Bu sene alınan kararın gerekçesi ise illerin birbirleriyle bu şekilde yarışmasının doğru olmadığı şeklinde’ ifadelerini kullandı. Her şehrin aynı konumda olmadığını ve aynı zorluklarla mücadele etmediğini belirten Ekinci; ‘Geçen yıllardaki durumla bu seneki durumu değişik yönlerden kıyaslayabiliriz. 2013’de ilk 100’e Gaziantep’ten 2 öğrenci girmiş, bu yıl ise 6 öğrenci girdi. 2013 yılında ilk 1000’e Gaziantep’ten 26 öğrenci girmiş, 2014’de ise 37 öğrenci girdi. Yani bütün istatistiklerde geçen yıla oranla bir iyileşme kaydedildiğini söylemek mümkün. Bunun sıralamaya etkisini bilemiyoruz ama bu iyileşmenin birçok sebebi var’ şeklinde konuştu.

SONUNCU MUYUZ?

Geçtiğimiz yıllardaki sınavların sıralamalarında sonuncu olduğumuza dair bir bulguya rastlamadığının altını çizen Ekinci; ‘80. olduğumuz ile ilgili doğru olmayan bir bilgi, ve bu bilginin yarattığı olumsuz bir hava var. Ben hiçbir istatistikte Gaziantep’in sonuncu olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım. Benim böyle bir bilgim yok’ dedi.

‘SİNİRİMİZİ BOZUYOR!’

YGS’ de ki başarı sıralamamızı bildiğini fakat ben açıklamasının yasak olduğu için kamuoyu ile paylaşamadığını dile getiren, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci; ‘Sonuçta sonuncu olmadığımız gibi, sıralamamız da ne seksenle ne yetmişle uzaktan yakından alakalı değil. Eğitimde algı yanlışlığı yaşadığımızı söyleyebilirim. Algımızda önyargı var diye düşünüyorum, Gaziantep gelişmişlik düzeyi olarak da, sanayi ve ekonomik düzeyi olarak da çok iyi bir seviyede. Eğitime bakış da çok iyi, ama buna rağmen, eğitimde olması gereken yerde olmayınca, tepkiler artıyor. Bu sebeple eğitimde de ilk 10’da ilk 20’de olmadıkça bu bizim sinirimizi bozuyor. Gaziantep’in de sinirlerini bozuyor ve kendimizi bedbaht bir durumda hissediyoruz’ şeklinde konuştu.

KURTULUŞ KOLLEKTİF ÇALIŞMADA

Gaziantep’in eğitim problemlerinin kolektif bir çalışmayla düzeleceğine değinen Ekinci; ‘Gaziantep gelişen ve daha da iyi olacak olan bir şehir. Kolektif bir çalışma ile eğitimde ilerleme kaydedeceğimize inanıyoruz. Eğitimi sadece Milli Eğitim Müdürü düzeltemez. Eğitim bir şehrin ortak algısı ve değerlendirmesiyle değişip, gelişebilir. Tüm Sivil Toplum Kuruluşları ve halk buna destek vermeli. Bize düşen görev de bu koordinasyonu sağlamak. Geldiğimiz günden bu yana gerekli kurum ve kuruluşlarla, çalışmalara devam ediyoruz. Kendi kurumlarımızın istişarelerine devam ediyoruz. Okul müdürlerimiz kendi aralarında oturup konuşarak, bir sistem içerisinde toplantılar gerçekleştiriyorlar. Başarı ve başarısızlıkta algı çok önemlidir. Başaramayacağınıza inanırsanız başaramazsınız. Gaziantep’te şahıs olarak çok ciddi manada eğitime destek veren bir Vali vardır. Gaziantep’te bakanlık yapmış ve eğitime destek vermeye devam eden bir Büyükşehir Belediye Başkanı vardır. Şehitkamil ve Şahinbey’de eğitimi birinci öncelik olarak gören başkanlar vardır. Birçok hayırsever işadamı vardır. Tüm bu imkanlara sahip iken Gaziantep’te başarmamak mümkün değildir. Bu imkanlara sahip olup da başarmamak, bir başarıdır. Bu kadar güzelliğe rağmen başaramamak büyük bir başarıdır’ dedi.

‘SÖZ VERİYORUM’

Gaziantep için ellerinden gelen her türlü hizmeti yapacaklarını belirten Ekinci; ‘Gelecek sene Gaziantep’in eğitimde çok daha iyi yerlerde olacağının sözünü veriyorum. Bunu ben yapmayacağım, elimde sihirli bir değnek de yok, sadece bu şehrin potansiyelini iyi kullanmak ve harekete geçirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Eğitimde iyiye gidiyoruz. Ben buradaki görevime gelmeden önce gaziantepin sonuncu olduğunu bilmiyordum. 80. Lik diye birşey yok. ben gaziantep’in 80. Olduğuna dair bir bilgi bulamadım. Hangi puan türüne göre 80.yiz diyorlar bilmiyorum. Bu algıda ciddi manada bir sıkıntı var. Sorunlarımızın olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Ben en büyük sorun olarak algı meselesini söyleyebilirim. İnanmamak, bezginlik, ortak hareket edememek. Herkes güzel bir şeyler yapıyor ama çalışmalar lokal kalıyor, kolektif çalışmalarla daha iyi sonuçlar alınacaktır. Bir okulu düzeltmek isteyen ço hayırsever var. Ama hepsi biraya gelip bu şehrin eğitim sorununu çözmek adına birlikte ne yapabiliriz demiyorlar. Sorunlarımıuz var ve herkes yardımcı olacak gice ve isteğe sahip, önemli olan bu potansiyeli doğru ve etkili şekilde kullanmaktır. Birbirimize inanır ve güvenirsek sorunlarımızın kısa sürede çözüleceğine inanıyorum. Ben öğretmenime ve okul müdürüme inanmazsam başarıyı yaklalayamam. Ben gaziantepten çok memnunum burası kadim medeniyetleri barındırmış büyük bir şehir. Dünyanın en eski yerleşim yeri. Dolayısıyla böyle bir şehir eğitimde kendinin farkında değil diye düşünüyorum. Başka sehirlerin çok daha beter sorunları varken biz sanki tek sıkıntıyı biz yaşıyormuşuz gibi davranıyoruz. Adeta dizimiz kadar suda yan yatmış boğulduğumuzu sanıyoruz. Seneye bunların hepsi düzelecek diyoruz. Rektörümüzle birlikte bizim düzenlediğimiz sürekli toplantılarımız devam ediyor, belediyelerle eğitim ve kültür noktasında görüşmelerimiz devam ediyor. Sivil toplum örgütleriyle aldığımız kararlar ve devam eden çalışmalarımız var. Yaz tatili bizim kendimizi yeni yıla hazırladığımız dönemdir, biz eylül ayına kadar çalışmalarımızı tamamlayıp, eylülde projelerimizi kamuoyuyla payşaşacağız. Yaşlanan bir dünyada şehrimiz çok genç bir nufüsa sahiptir ve bu bizim avantajımızdır. Nüfusa ve göçe uygun şekilde çalışmaların planlanması gerkiyor. Eğitimde nüfus faktörü göz önüne alınarak gerekli çalışmalar yıllar evelinden yaplmış olsaydı bugün biz bu sıkıntıoları yaşamamış olurduk. Biz şimdiden şehrin nufüs aertışını hesap ederek geleceğe yönelik altyapı çalışmalarını planlıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here