2016-2017 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemi dün sona erdi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali  Rıza Altunel, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Solak, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin katıldığı kalabalık bir protokol heyeti Sani Konukoğlu İlköğretim Okulu ve Suriyeli Öğrencilerin eğitim gördüğü Gürteks M.Hayri Özkaya Geçici Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilerin karne sevincine ortak oldu.

Heyet müdürlüğünü Genel Yayın Yönetmenimiz Bülent Bilir’in yürüttüğü Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü Gürteks M.Hayri Özkaya Geçici Eğitim Merkezindeki öğrencilerle bir araya geldi. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti. Altunel, Suriyeli misafirlere ensar olmaya çalıştıklarını ve onlara hertürlü imkanı sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini ifade etti. Genel Yayın Yönetmenimiz Bülent Bilir ise gelen heyete öğretmen ve öğrencileri adına teşekkür ettiğini bu tür ziyaretlerin öğrencilerini olumlu yönde motive ettiğini söyledi.

Bazı okullardaki öğrenciler karnelerini Vali Ali Yerlikaya’dan almanın heyecanını yaşadı. Karne vermek üzere sınıfa giren Vali Yerlikaya’yı “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganıyla karşılayan ortaokul öğrencileri, aldıkları karne ve başarı belgelerini şehit ve gazi çocuklarına armağan etti.

Okulda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Ali Yerlikaya, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete katıldı. Vali Yerlikaya, 8/D sınıfına karne vermek için girdiği sırada öğrenciler “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganını attı. Bu sırada bazı öğrencilerin ağladığı görüldü. Yerlikaya ve beraberindekiler de slogana eşlik etti.

HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Törende öğrencilere karnelerinin yanı sıra baklava, çiçek ve satranç takımı hediye edildi. Öğrencilerden Zeliha Nusuroğlu,  derslerine iyi çalıştığını ve takdir belgesi aldığı söyledi.

HUZUR DİLİYORUZ

Yeni yılda huzur dilediğini belirten Nusuroğlu,  “Geçen sene ülke olarak olumsuz şeyler yaşadık. Ben şimdi bu karnemi alıp mutlulukla gideceğim ve anneme, babama sarılacağım ama şehit çocukları anne ve babalarına sarılamayacaklar. Yaşadıkları büyük acılardan belki belge alamamışlar ama onları tebrik ederim. İnşallah Allah bize hayırlı bir 2017 yılı nasip eder.”

VALİ SOHBET ETTİ

Karnelerini alan öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtan Vali Yerlikaya, sohbet ettiği öğrencilere 15 günlük tatilde kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Kent genelinde 512 bin öğrencinin yanı sıra 2011 yılından bu yana ülkelerindeki iç savaş dolayısıyla Türkiye’de bulunan 60 bin Suriyeli öğrenci de karne sevinci yaşadı.

SURİYELİ ÖĞRENCİLERDE BÜYÜK SEVİNÇ

Nizip ilçesinde eğitim gören Suriyeli öğrenciler, karnelerini aldı. İlçe merkezinde gerek Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda gerekse UNICEF tarafından yaptırılan eğitim merkezinde eğitim alan 10 bin 300 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Kendi ülkelerindeki dil ve müfredata uygun eğitim verilen Suriyeli okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için Türkçe ve Arapça hazırlanan karneler, eğitim gördükleri okullarda düzenlenen törenlerle dağıtıldı. DHA – AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here