images (1)Gaziantep İl Kültür Turizm Müdürü Ergün Özuslu, okuma oranlarının artmasında öncelikli rolün kütüphaneler olduğunu belirterek, kütüphanelerin etkin kullanılmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

ORANI KÜTÜPHANELER ARTTIRIR

31 Mart 6 Nisan arasında Kütüphanecilik Haftası birçok etkinliklerle kutlandı. Kütüphanecilik Haftasının 50’nci yılını kutladıklarını ifade eden Özuslu, “ Kütüphanecilik günümüzde son derece önemli hale geldi. Okuma oranlarının arttırılmasında hiç şüphesiz kütüpheneler birinci etkendir. Okuma seviyemizi arttırmak için kurum olarak birçok projeye imza attık”dedi.

KÜTÜPHANELER ELEKTRONİK ORTAMDA

Kütüphanelerin daha işlevsel kullanılması ve okuma alışkanlığı kazandırılması için elektronik ortama geçildiğinin altını çizen Özuslu, “Kütüphanelerimiz elektronik ortama aktarılarak okuyuculara daha çabuk ulaşmasını sağlıyoruz. İlimizde Münih Paşa İl Halk Kütüphanesi mevcut. Bunun dışında tüm ilçelerimizde yeteri kadar kütüphenelerimiz var. Kitap okuyan vatandaşlar için saat 17:00’dan 19: 00’a kadar okuma saatleri oluşturduk. Mesai saatleri dışında olan bu saatlerde de vatandaşlar kütüphaneleri etkin bir şekilde kullanabilecek. Bu haftaya özel birçok okuma yarışları ve  toplantılar düzenledik” ifadelerine yer verdi.

TANITICI MATARYALLERE ÖNEM VERİYORUZ

Turizm potansiyelini arttırmak için öncelikle tanıtıcı mataryallere önem verilmesi ve bu mataryallerin etkin kullanılması gerektiğini açıklayan Özuslu, “Bu yıl özellikle turizmi arttırmak için tanıtıcı materyallere büyük önem veriyoruz. Çünkü turizm büyük oranda tanıtıma bağlı olarak artış gösterir. Bunu belediyeler, sivil toplum örgütleri ve ticaret odaları hep birlikte yapmalıdır. Turizm faaliyetlerinin arttırılması tüm kurumların el ele vermesiyle mümkün olur” şeklinde konuştu.

KALE HAZİRAN SONUNDA AÇILACAK

Kale tadilatlarının haziran sonuna kadar tamamlanarak hizmete açılcağını vurgulayan Özuslu, “ Kale çalışmaları son hız devam etmektedir. Çalışmaların sonuna yaklışıyoruz. Haziran ayı ortası ya da sonunda kalemizin tadilatı bitecek ve tüm vatandaşların hizmetine açılacaktır. Ayrıca 15 Nisan ile 22 Nisan arasında kutlanacak olan Turizm Haftası, Kutlu Doğum Haftası ile birleştiğinden dolayı özel bir etkinlik olarak Topkapı Sarayındaki Kutsal Emanetlerin fotoğraflarını içeren bir sergi düzenleyeceğiz. Turizm Haftası’na özel öğrencilerimize de birçok seminer düzenlenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here