12717919_10153903739289076_6486205456786552665_nSultan Abdülhamid Han…

Son yıllarda adı çokça gündemde olan Osmanlının garip Padişahı. “Garip” diyorum. Çünkü sürekli hedefte olmuş, sürekli horlanmış, sürekli küfür ve hakarete maruz kalmış bir lider. Bu insan, öyle bir insan ki; abdestsiz hiçbir devlet evrakına imza atmamıştır. Padişahlığı döneminde hiçbir idam gerçekleşmemiş, hatta kendisine suikast düzenleyen katili bile affetmiştir.

Abdülhamid Han böyle bir padişahtır.

Merhamet ona yakışan ne güzel haslettir.

Savaş yıllarında, bütün olumsuzluklara rağmen kurmuş olduğu Darülaceze Başkanlığı vefatının sene-i devriyesinde Eyüp Sultan Camii’nde mevlüt okutarak, dualarla yad etti zat-ı şahanesini.

Halkın yoğun ilgisi vardı bu programa. Tabi ki bu programın Eyüp Sultan’da gerçekleşmesi başka bir güzellikti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü padişahı ve Darülaceze’nin kurucusu Sultan İkinci Abdülhamid Han…

Ulu Hakan’ın ebediyete intikalinin 98. yılındayız.

Ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun. Bu günlerde dualarımız ona. Yaptığı hizmetlerle önümüzü aydınlattığı için dualarımız O’na.

Eyüp Sultan Camisi’nde düzenlenen mevlit programı öncesi cami avlusunda vatandaşlara Darülaceze’nin kendi mutfağında hazırlanan helva ve Osmanlı şerbeti dağıtımı da yapıldı.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci’nin helvaları kendi elleri ile dağıttı, Abdülhamid Han’ın şefkat ve merhamet padişahı olduğunu söyledi.

Buna harfiyen katılıyorum.

Programda kimler vardı:

Darülaceze’nin Başkan Yardımcıları; Ahmet Malatyalı, Ümit Ünal, İlhan Uğur, Ali Erdem, Eyüp Müftüsü Dr. Muammer Ayan, Mecidiyeköy Merkez Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Ali Derman, Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Erhan Mete, Eyüp Sultan Camii Baş Müezzini Selahattin Gülen, Kurra Hafız Davut Şensoy, Kurra Hafız Hasan Tok’un yanısıra  Darülaceze sakinleri ve çok sayıda Abdülhamid Han sevdalısı halkımız vardı.

Ve bir de sevgili kardeşim Serkan vardı. Kendisini orada görmekten mutluluk duyduğum kardeşim….

Abdülhamid Han’ın ismini duyan bazı insanlarımızın duygulandıklarına da şahit oluyordum. Yurtdışından gelen misafirlerimiz de vardı. Onlara, “Abdülhamid Han’ı tanıyor musunuz.” dediğimde, “evet” yanıtımı alıyorum.

Cennetmekân Sultan Abdülhamid Han, Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Zaman ilerledikçe daha iyi tanıyoruz seni.

“Abdülhamid Han’ı anlayınca” da sis perdesini da aralamış olacağız sanırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here