Organ-bagisi-avrupaya-goreÖzel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi böbrek hastalarına şifa olmaya devam ediyor. Nuh Kavun ve Ferhat Susmaz da organ nakli ile hayata ikinci kez merhaba dedi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu, günümüzün en modern teknolojisi ve güncel tıp bilgisiyle hastalara şifa olmaya çalıştıklarını, ancak kadavra sayısındaki yetersizliğin karşılarına çıkan en büyük sorun olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Yüzbaşıoğlu, ne kadar çok organ bağışı olursa, o kadar çok insanın sağlığına kavuşaca ğının bilinmesini istedi.

Kahramanmaraş’ta yaşayan Nuh Kavun (21), doğuştan tek böbreği olduğunu ve bu böbreğin de olması gereken yerde bulunmadığını bir yıl önce öğrendiğini söyledi.

Sürekli mide ağrısı çektiğini ve kendisine teşhis konulamadığını belirten Kavun, daha sonra bir sağlık kuruluşunda kendisine böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu ve hemen tedavisine başlandığını kaydetti.

“Geçen yıl 15 gün tedavi gördüm. Tedavi sonrası nakil için başvuru yaptım. Nakil için bir merkeze kayıt yaptırdım” diyen Kavun, şöyle devam etti:

“Bu sırada 3 ağabeyim ‘hangimizin dokusu tutarsa böbreğimizi veririz, diyalize girme yeter ki’ dediler. Ağabeylerime tahliller yapıldı ve üçünün de dokusu tuttu. Ancak birinde diyabet, diğerinde akciğer rahatsızlığı olduğu belirlendi, ağabeylerimden biri uygun verici olabildi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde nakil yapılacağı dönemde hastane taşındı. Nakil işlemim kaldı. Daha sonra Antalya’ya gitmeye karar verdik. Bu sırada burada nakil olanlar, ‘Oraya kadar boşuna gidiyorsunuz Gaziantep’e Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne gidin hem daha yakın hem de çok iyi bir hastane’ dediler. Onların önerisi üzerine burayı tercih ettik. Burada 2 günde nakil işlemlerim yapıldı ve organ nakli gerçekleştirildi. Şu an ben de ağabeyim de çok şükür sağlıklıyız.”

Nuh Kavun, organ bağışı konusunda ise şu çağrıyı yaptı:

“Canlılardan değil de keşke büt ün nakiller kadavradan yapılabilse. Organlar toprak altında çürüyüp gidiyor, insanların hayatını kurtarmak çok daha iyi olur. Bu yüzden herkesin organ bağışı konusunda daha bilinçli olmasını istiyorum.”

Böbreğini kardeşine veren Eyüp Kavun (24) ise, “Kardeşimin ihtiyacı vardı. Biz de gerekli tetkikleri yaptırd ık. Benim sağlık durumumu nakil için uygundu. Kardeşime böbreğimi verdim. Herkesin ellerine sağlık” diyerek, mutluluğunu dile getirdi.

Hatay’da yaşayan 14 yıllık böbrek hastası Ferhat Susmaz (49) da, 2000 yılında rahatsızlanınca doktora gittiğinde böbrek hastası olduğunu öğrendiğini bildirdi.

Teşhis konulduktan sonra 2 yıl boyunca ilaç tedavisi gördüğünü, rahatsızlık ilerleyince mecburen diyaliz tedavisine başlandığını kaydeden Susmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hafta da 3 gün 4 saat diyalize giriyordum. Diyaliz sonrası halsiz, yorgun oluyor, istediğimi yiyip-içemiyordum. Bu sıkıntılardan dolayı işi bıraktım. 5 yıl önce kadavra için Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne başvuru yaptım. 3. kez geliyorum daha öncekilerde kısmet olmadı. Bu kez olunca sevindim oldum. Organ sayesinde bir çok hayat kurtarıyorlar. Herkesin organ bağışında bulunmasını isterim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here