90896518418-11-2016111240gaziantepgunesGaziantep Büyükşehir Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında ‘Osmanlı Kalbe Düşünce’ şiir ve sohbet dinletisi programı düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen programda Serdar Tuncer şiir okudu. Ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise Osmanlı İmparatorluğu hakkında bilgiler aktardı.

 

Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

“Osmanlıyı yanlış anlattılar”

Osmanlıyı yok etmek için yanlış anlatıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Osmanlıyı gelecekte de yok etmek ve yanlış anlatmak için büyük gayret gösterdiler. Eserini yok ettiler. Yanlış öğrensinler diye tarih kitaplarını yanlış yazdılar. Bizi dahi Osmanlıya düşman ettiler” dedi.

“40 yıllık planların yıkıldığı gece”

FETÖ tarafından 15 Temmuz’da yapılan darbe girişiminin başarısız olmasının birçok planı da yıktığını belirten Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “15 Temmuz’da 40 yıllık planlar yıkıldı. Eğer o gece kimse sokağa çıkmasaydı bu başarı gelmezdi. 15 Temmuz’da 240 kardeşimiz dini ve vatanı uğruna şehit oldu. FETÖ’nün temelleri 40 yıl önce atıldı. Bu temel Türkiye’yi yok etme temeliydi. Eğer 15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı Türkiye’nin yok oluşuyla karşı karşıya kalacaktık. Ortadoğu’yu Hristiyan yapacaklardı. Son 300 yılın en önemli 3 olayından biri 15 Temmuz’da yaşandı” şeklinde konuştu.

“Osmanlıyı hakkıyla bilmiyoruz”

Statükocu tarihin ezber anlamıyla zihinlerde şekillenen bir ecdat algısı olduğunu söyleyen Serdar Tuncer ise, “Osmanlıyı hakkıyla bildiğimizi söyleyemeyiz. Mazisi bizim kadar şanlı çok az millet var yeryüzünde ama mazisinden bizim kadar uzak bir millet daha yoktur” diye konuştu.

Programın son bölümünde Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, katılımcıların programa ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here