gbb (1)

Ulaştırma Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı yetkililerinin hazırladığı proje ile bir yolcu hangi durakta saat kaçta otobüs geçeceğini cep telefonu ile öğrenebilecek. Hangi sıklıkla hangi yöne gittiğini öğrenebilecek ve buna göre otobüs duraklarını kullanabilecek.

 

Mart ayından itibaren otobüs duraklarında başlanan uygulamada; vatandaşlar internet vasıtasıyla akıllı cep telefonlarına İOS ve android uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Bu uygulama ile hangi otobüsün hangi durağa ne zaman geldiğini kolayca öğrenebiliyor.

 

Bin 672 durağın koordinatları alınarak hazırlanan harita üzerinde; 121 hattın olduğu ve bu hatlarda 853 aracın hizmet verdiği ifade edildi.

 

AKILLI DURAKLAR DEVREDE

Yine, Ulaştırma Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından hizmete giren “Akıllı Durak” ile yolcular bilgilendiriliyor.

Otobüs durağında bekleyen bir yolcuya, elektronik tabela ile hangi otobüsün kaç dakika sonra durağa geleceği ve nereye gideceği bilgisi veriliyor. Bu vesile ile yolcu gideceği yerin bilgisini öğrenerek ona göre bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here