Resim_1391818455ANTEPPRESS-GAZİANTEP

Gaziantep` ten de katılımcıların bulunduğu Türkiye Kent Ekonomileri Forumu Değerlendirme Toplantısı`nda kentler ve değerler konuşuldu.

 

Bahçeci, “Kent Ekonomileri Forumu Kırşehir`le birlikte Türkiye`nin 80 vilayetinde gerçekleştirildi. Bugün de buradan çıkan ilkeler bu toplantıda değerlendirilecek. Ülke ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum. Ekonomik kalkınma önemli. Eğer ekonomik açıdan kalkınmayı sağlayamamışsanız önemli bir eksiklik var demektir. Bu toplantının Kırşehir`de olması da anlamlı, çünkü Türkler Anadolu`ya girdikten sonra bu toprakların bize kalıcı vatan olması noktasında Ahi Evran-ı Veli Hazretleri, kurduğu Ahilik Teşkilatı, Ahilik sistemi ile çok önemli bir görev üstlenmiştir. Ahilik hem ahlaki, hem siyasi, hem ekonomik, hem de askeri bir sistemdir. Özellikle bu topraklarda yaşayan göçebe hayattan yerleşik hayata geçen Türklerin zanaatkârlık öğrenmesi, kendi sivil toplum hayatını oluşturması, ekonomik açıdan alırken, verirken hangi kurala göre alışveriş yapılacağının sisteminin ahlaki ve İslami kurallara göre yerine getirilmesi açısından çok önemli bir sistemdir“ dedi.
Osmanlının kuruluşundan itibaren Ahilik sisteminin her alanda çok önemli görevler üstlendiğini kaydeden Bahçeci, şunları kaydetti:
“Askeri alanda da doğu istilasına kurduğu örgütlerle savaşarak direnç göstermiş. Özellikle hanımların teşkilatlanmasında da kurulan Bacıyan-ı Rum, yani Anadolu Kadınları Teşkilatı`yla Ahi Evran-ı Veli`nin düsturu ile bu topraklarda çok güzel bir önderlik gerçekleştirmişler. Osmanlının zayıflaması ile birlikte bu sistem zayıflamış ve 1900`lü yılların sonunda bitmiş. Şimdi Türkiye köklerine tekrar dönüyor. Tekrar kendi öz varlıklarından olan değerlerin farkına varıyor. Biz de Kırşehir`de Ahiliği gelecek nesillere en iyi şekilde aktararak, günümüz normlarına göre tekrar Ahiliği analiz edilerek yeni bir sistem kurulması noktasında çok önemli bir görev üstlenebileceğimize inanıyoruz. Bu manada Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesi Ahi Evran Külliyesi Projesi`ni başlattık. İlk dönem çalışmaları tamamlandı. İnşallah bittiğinde yılın 365 günü Ahiliği anlatabileceğimiz, öğretebileceğimiz, öncelikle kendimizin de anlayacağı sonra da tüm dünyaya anlatabileceğimiz çok güzel bir eseri Kırşehir`imizde hayata geçiriyoruz. Başbakanımızın desteğiyle Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı`nın desteğiyle, TOBB Başkanımız, TESKOMB Başkanımız, TESK Başkanımızın maddi ve manevi destekleriyle bu projeyi hayata geçiriyoruz.
İnanıyoruz ki bu proje bittiğinde bu topraklarda ekonomiyle ilgili, esnaflarla ilgili, zanaatkârlarla ilgili bütün çalışmalar Ahi Evran`ın manevi huzurunda gerçekleştirilecek. Bu açıdan çok önemli diye düşünüyorum. Batı toplumuna baktığımızda bu değerlerin daha ne kadar güçlü bir şekilde fark edildiğini görüyoruz. Türkiye`nin de bu değerlerini koruyup işlerliliğini günümüzde de sürdüreceğinden hiç şüphem yok. Toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu tip toplantıların Anadolu kentlerinde yapılması da ayrı bir önem taşıyor. Çünkü bu şehirlerimizin morale ihtiyacı var. Tanınmaya ihtiyacı var.

Bu toplantıdan çıkacak raporun kendilerine adeta yol haritası ve el feneri olacağını ifade eden Kurtulmuş, şimdiye kadar Türkiye genelinde 663 masada yapılan toplantılara 5 bin 339 girişimci katıldığını, bunlardan bin 417`sinin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ya da başkanları olduğunu dile getirdi. Faiz artırımı ve gündemdeki konulara da değinen Kurtulmuş, Türkiye`nin artık çok daha katılımcı şekilde yönetilme mecburiyeti olduğunu belirtti.

Türkiye`nin bir Hong Kong, Dubai ya da Singapur olmadığına işaret eden Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Son dönemdeki gelişmeler de gösterdi ki Türkiye ne zaman ileriye gitse, eski Türkiye`nin alışkanlıkları ya da dünya sisteminin egemenlerinin hareketleri ile Türkiye, ayaklarından aşağı doğru çekilmeye gayret ediliyor. 1960`da bunu yaşadık. 1970`lerde, 1980`lerde, 1997`de bunu yaşadık. Bu son derece normal bir şeydir. `Eyvah, niye bunlar oluyor` diye de üzülmememiz gerekir. Çünkü iddiası olan bir ülkenin sağdan, soldan çekiştirilmesi kadar doğal bir şey olamaz. Ancak üzerimize düşen sorumluluk, saf olmamaktır. Karşı karşıya kaldığımız ekonomik sorunlar sadece piyasanın kendi şartları içerisinde oluşan meseleler değildir. Türkiye`nin maalesef ileri gittiği dönemde karşılaştığı sorunların arkasında ekonomik olarak görünse de aslında derin siyasi olaylar vardır, derin siyasi gelişmeler vardır. Son zamanlarda karşı karşıya kaldığımız durum da budur.”

Forum Prof. Dr. Mehmet Barca`nın Kent Ekonomi Forumlarını Değerlendirme konuşmasının ardından grup çalışmaları ile devam etti ve 2 Şubat Pazar günü katılımcıların otelden ayrılması ile sona erdi.

Desteklenmeye ihtiyacı var. Motivasyona ihtiyacı var. Bu milletin maalesef özgüvenliğiyle oynandı. Özgüvenliği bu milletin gençlerinin elinden alınmış. Şimdi tekrar bu öz güveni hep birlikte kazanacağız. Özgüveni kazandığımızda neler yapabileceğimizi bütün dünyaya göstereceğimize inancım tamdır.“
Başkan Bahçeci`den sonra konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz özetle; “Türkiye son yıllarda istikrarını artıran bir ülke olmuştur. Kalkınma olarak baktığımızda da bütün unsurları ile gelişmeyi görürsünüz. Sadece bugünkü nesillere değil ama kalkınma bundan ibaret bir kalkınma değildir. Bu nesille gelecek nesiller arasındaki dengeyi kurabilmek ve fırsat eşitliği oluşturmak önemli. Özellikle orta gelirden üst gelire geçilen bir ülkede demokrasi olmadan bir şey yapamazsınız. Sosyal alanda neler yaptığımızı herkes biliyor. Geniş bir yelpazede Türkiye demokrasi kavramını kağıt üzerinden çıkaran bir ülke oldu. Bir taraftan kalkınırken bir taraftan Türkiye elindeki kaynakları koruyan bir Türkiye oldu. Türkiye her alanda yaptığı reformlarla çok önemli bir konuma geldi. Artık ekonomik istikrarını sağlamış bir ülke var. Biz yaptık, başardık, artık işleri normal haline bırakalım, gibi bir anlayışa sahip değiliz. Türkiye bu 10-11 yılda başardıklarını bir ikinci sıçrama ve atılımla daha üst noktalara taşımakta olan bir ülke. Vesayetçi demokrasiden normal demokrasiye geldik. ޞimdi ileri demokrasiye gelmek durumundayız. Bir 10 yıllık süreçte 2023 vizyonuna giderken, ileri bir demokratik yapıyı hep birlikte inşa etmek durumundayız” şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz`ın konuşmasının ardından kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı`nın İstanbul dışındaki 80 ilde yapılan forumların değerlendirmesi için bir araya geldiklerini söyledi.

 

 

 

 

Kırşehir Belediyesinin teklifi üzerine Ekonomi Forumu Değerlendirme Toplantısı, 1-2 Şubat tarihleri arasında Makisoss Termal Otelde gerçekleştirildi.

Kırşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen programa Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kırşehir AK Parti Milletvekilleri Abdullah Çalışkan Muzaffer Aslan ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir Ekonomik ve Sosyal anlamda çıtasını yükseltmiş bir ildir` dedi. bir şekilde destekleyeceğine de yürekten inanıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here