umit-ozdag-turk-basin-birligini-ziyaret-etti-1444470201-11078573456MHP Gaziantep Milletvekili Adayı Ümit Özdağ, Türk Basın Birliği Gaziantep Şubesi’nde gündemi değerlendirerek, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sorunlara değindi.

Türk Basın Birliği Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Erhan Durukan ise, 1 Kasım seçimlerinin, yeni bir seçimi doğurmamasını temenni etti. Özdağ; “Allah korusun!..” dedi.

1 Kasım seçimlerini MHP de dahil hiçbir siyasi partinin istemediğini belirten MHP Gaziantep Milletvekili Adayı Ümit Özdağ, “Çok riskli bir seçime gidiyoruz. Dileriz bu seçim huzur içinde geçer.” dedi.

Ziyarette, 1 Kasım seçimini hiçbir siyasi partinin istemediğini belirten Özdağ, MHP’nin hiçbir parti ile koalisyona yanaşmadığı yönündeki söylentilere, “Türkiye’yi beka sorunu ile karşı karşıya getiren AKP hükümeti aynı politikayı sürdürmeye devam etmektedir. MHP olarak, Türkiye’de oluşacak bir koalisyonda bizim olacağımız koşulları belirledik. Anayasa’nın ilk 4 maddesini değiştiremeyiz dedik. AKP bunların değiştirilmesini yasak olmasına rağmen önerdi. Biz PKK ile müzakerelerin durdurulmasını istedik. Bu da Anayasa’nın ilk 4 maddesindeki ruhun siyasete yansıması ve Türkiye’nin birliğinin sağlanması açısından en büyük şarttı. Üçüncü şartımız Cumhurbaşkanlığı’nın sancağıydı. Dedik ki sadece AKP’nin değil, bizim de Cumhurbaşkanımız olun dedik. Cumhurbaşkanının yetkileri bellidir. Yargı bağımsızlığı da bizi değişmez şartımızdı. 17-25 Aralık gibi sembol davaların yargı huzurunda görüşülmesini istedik. İsterse darbe girişimi olsun, isterse de olmasın mahkeme bunun kararını vermelidir dedik.”

MHP’nin hükümetin kurulması için bakanlık pazarlığı yapmadığını belirten Özdağ, “MHP, ülkenin birliğini sağlayacak parlamenter demokrasiyi güvence altına alacak bir tavır sergiledi. MHP, hukuk devleti olmadan hiçbir şey olamayacağına inanıyor ve buna göre hareket ediyor. Bugün Suriye iç savaşının üzerine benzin döküp Rusların Suriye’ye girmesi ve hava sahamızı ihlal etmesiyle korku sürecine girilmiştir. Hiçbir zaman TSK’ya ihtiyacının olmadığını düşünen AKP hükümeti Anadolu’da güçlü bir silahlı kuvvet olmadan yaşanamayacağını unutmuştu. Şimdi hatırladı ama zamanı geçti ve TSK’ya ağır zararlar verdi” dedi.

Özdağ, 1 Kasım Milletvekili seçimlerinde 7 Haziran’dan farklı bir sonucun çıkmayacağını savunarak, “1 Kasım’da sandıktan çıkacak sonuç 7 Haziran’dan çok farklı olmayacaktır. Bizim oylarımızda önemli ölçüde artış var. Fakat hükümetin tek başına iktidar olması mümkün gözükmüyor. Yeniden koalisyona gidilir” dedi.

Hiçbir dönemde basının üzerine bu kadar baskı yapılmadığına dikkat çeken Özdağ, “Çok trajik bir süreçten geçiyoruz. Basın özgürlüğünün ayaklar altına alındığı, gazetecilerin dışlayıcı bir yöntemle tasfiye edildiği bir dönemden geçiyoruz. Bugün kapatılan kanalların yarın iktidarın hoşuna gitmeyen her kanalın başına gelmesi muhtemeldir.” dedi.

Durukan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, Özdağ’a çalışmalarında başarılar diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here