Madem büyükşehir belediye başkan adayı belli, o vakit yine seyretmeye mi dalacağız? Yoksa


Bir dostumuz Güzelbey hakkında bir cümle kurar. Demek ister ki: Güzelbey  AK parti tabanına veya ona yakın görüşlere hiç yakın olmadan 10 yıl boyunca Gaziantep`te belediye başkanlığı yaptı !

Neden böyle oldu peki? Önce başbakana sormak lazım diyeceğim ama büyük ihtimalle başka adam yoktu cevabı gelebilir. Koskoca Gaziantep`te Anap kökenli birini belediye başkanı yapmak zorunda kalmak !

Evet Gaziantep ile ilgili çok şey değişti. Şehircilik manasında güzel diyebileceğimiz şeyler yok mu ? Elbette var. Ben öyle sağdan soldan verilen ödüllere pek önem veren birisi değilim. Çünkü yoksulların ve şehrin merkezinin dışında kalanların Ünaldı`nın, Çıksorut`un , Karşıyaka`nın Güzelvadi`nin halini gördükçe hizmet diye yapılanların Gaziantep`in yüzde kaçını kapsadığını görmek zor olmuyor.

Bir şeyin iyi ve güzel olduğunu düşünmek için en alttakine bakmak gerekir hele de yerel yönetimlerde. En çok ihtiyaç duyanın ihtiyacı giderilmedikten sonra gerisi görsel bir şova dönüşür ki Gaziantep bu şovları çok sever. Gösteriş merakımız bize nelere mal oluyor bir hesaplasak…

Söyleyeceğim şu ki Asım Güzelbey AK parti tabanından çok uzak beyaz Gaziantep`lilerin  desteklediği , birçok hizmete imza atmıştır. Şehrimizde bulunan birçok eserinde en belirgin ortaya çıkan nokta bu şehrin ve bu milletin değerlerinden uzaklığıdır. Bu topraklara ait değerler kenarda kıyıda bırakılmakla kalmamış, özellikle tarihi mekanlarımızdaki içki sofralarına en son meyhane de eklenerek “içki olmasa turist gelmez” düsturuna yeni bir halka daha eklemiştir.

“Aman beni bu din işlerine bulaştırmayın” düsturuyla da kendi dünyasına yakışan hizmetlerle Gaziantep`i yönetmiştir. İşin açığı Gaziantep elitlerinin bundan hiçbir rahatsızlığı olmamıştır. En son bir ilçe belediye başkanımız da “Ne mutlu Türküm diyene” twitleriyle selamlamıştır bizleri !

Söyleyecek çok şey var , ancak dile getirmek ısrarla üstünde durmak istediğim şeyler var !

Oy verme ya da vermeme noktasında değil gelecek olan yöneticilerden neler talep edileceğine vurgu yapmak istiyorum.

Bu şehirde yaşayan, bu şehrin en ücra köşelerini bilen, bu şehirde çocukları yetişen , bu şehrin tarihinde olanı biteni farklı pencerelerden de algılayabilen insanları yani özelde Gaziantep`te bulunan İslami camia bu yerel seçimlerde ne yapmayı düşünmektedir ?

Bu şehirdeki iğrenç yapılaşma ne olacak? Birbirine yapışık ağaçsız ve hizmetsiz mahallelerin betonarme evleriyle, insanı duyarsızlaştıran, moronlaştıran ve çocukların gelişimini yanlış yönde etkileyen apartman hayatına dair, şehirleşmeye dair, imar çalışmalarına dair bir şey söylenmeyecek mi?

Tarihi mekanlarından parklarına kadar çoluk çocuk gezebilmeniz gereken her yerde bir içkili mekan açılmasına diskosuna barına ses çıkarılmayacak mı? Dikkat edin şehrin ortak mirasından ortak alanlarından bahsediyorum, kişilerin özel alanından değil !

Şehirdeki kiliselerin  ve havranın restorasyonunun gerekli ve önemli olmasıyla birlikte camiilerimizle ilgili ve Antep`in İslami geçmişine dair herhangi bir talep, çalışma olmayacak mı ?

Serbest piyasa ekonomisi denen ve giderek canileşen piyasanın emlak ve arsa konusundaki ortaya çıkardığı vahim tablo konusunda birşeyler yapılmayacak mı?

Şehir içi trafiğini birkaç alt geçitle çözdüm sanarak, rögar kapağı sistemini bile tam oturtamayan, toplu taşıma hizmetlerini ya  çok acele ya da körü körüne yapan anlayış sorgulanmayacak ve öneriler sunulmayacak mı? Mesela otobüs duraklarına geliş-gidiş saatleri 2023 de  mi konacak ? 1995 de Bursa`da daktiloyla da olsa vardı !

Çok katlı apartmanların daha fazla dikilip, gökyüzünü kapatmasına şehri beton yığınına çevirmesine birşey denilmeyecek mi?

Bey mahallesinde örneği olduğu gibi tarihi  mekanlar ve yerlerin bu toplumun değerlerine ve ahlâkına mugayir anlayışlara teslim edilmesine (Bizzat teslim edenlerin yanlış yaptık demesine rağmen) ses çıkarılmayacak mı?

Belediye başkanları ile ilgili taleplerimiz kermes taleplerinin ötesine geçemeyecek mi ?

Unuttuklarımı da siz ekleyin lütfen !

Birşeyler yapılacaksa hemen yapılmalıdır. Gaziantep`te bir inisiyatif meydanı gezi tarzı yanıp sönen , ahlakiliği sorgulanabilecek hareketlere bırakmadan, kalıcı sağlıklı ve insani olanı, seçilecekler her kimse önlerine koymalı  ve takipçisi olmalıdır.

Bu yapılmadığı sürece yani şehir,  size ait olanı yansıtmayacaksa, çocuklarımız ve gençlerimiz aldıkları değerler eğitiminin zıttını sürekli karşılarında görecekse… Herkes kendi kabuğunda yaptığıyla yetinerek şehri yetim bırakacaksa…

Allah herşeyin en iyisini bilir diyebilirim , önce nefsime sonra da muhataplarıma !

30.11.2013

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here