ÖZEL GÜVENLİK TARTIŞILIYOR!

Star Gazetesi’nde gazetecilik ve yazarlık yapan Cem Küçük, bir televizyon programında İstanbul Ortaköyde meydana gelen Reina’da 39 kişinin ölümü 65’den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayda “Özel Güvenlik” şirketlerinin başarılı olamadıkları ve bu nedenle İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik şirketleriyle ilgili yeni bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi.
 ÖZEL GÜVENLİK TARTIŞILIYOR!

Türkiye genelinde güvenlik şirketleri genellikle asker ve polis kökenli kişiler tarafından kurulduğu ve daha sonra da yüksek paralar karşılığında rant kapısı gören özel şirketlere devredildiği iddia edildi.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMAK KOLAY
5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanuna göre; özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişinin 22 yaşında ve lise mezunu olması yeterli. Sadece 15 gün kurs görerek, beline silah takılan ve şirketlere gönderilen güvenlik görevlilerinin her hangi bir güvenlik sorunu karşısında zaafiyat gösterdiği ve 15 günlük eğitimin yeterli olmadığı tartışmaları başladı.

GÜVENLİKLİ Mİ?
Polis ve askerlere silah verilmeden önce verilen eğitimler düşünüldüğünde, özel güvenlik görevlileri 15 günlük kısa bir eğitimden sonra silah takıp güvenlik görevlisi olması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Güvenlik hizmeti alımı yapan şirketlere gönderilen güvenlik görevlilerinin, güven vermediği ama kimisi için prosedür gereği mecburiyetten, kimisi içinde caydırıcı özelliği için tercih edildiği iddia edildi.

•TAYFUN KATIRCI OLAY/ÖZEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here