Özgün Düşünce dergisi bu sayısında Meal-Tefsir ve Hermonetik konusunu kapak yaptı.

 

Üç aylık İslami düşünce dergisi Özgün Düşünce 1 yılını geride bıraktı. 2009 yılının Ocak ayında yayın hayatına başlayan Özgün Düşünce; 1. sayısında “İslamcılık”, 2. sayısında “Sol, Sosyalizm, İslami Sol”, 3. sayısında “Demokrasi, Cumhuriyet, Otokrasi”, 4.sayısında ise “Ulusçuluk, Etnisite, Kemalizm” başlıklı dosyalar hazırlanmış ve dosya yazıları okur tarafından oldukça da beğenilmişti.
 
Derginin 5. sayısı okurla buluştu. Bu sayıda da yine birbirinden değerli makaleler okuyacaksınız.
 
Derginin önsözü şöyle:
 
Bir dünya görüşünün inşasında yorumun ağırlığı tartışılmazdır. İslami dünya görüşünün temel kaynağı ise Kuran; yani tefsir geleneğidir. Bu kaynağın her hangi bir dile tercümesi ise Meal olarak adlandırılmaktadır.
 
Türkiye cumhuriyeti ilk iş olarak bir dil ustası olan Mehmet Akif’e Meal yapma teklifinde bulunduğu gibi tefsir için de Elmalı Muhammed Hamdi Yazır’ı görevlendirmektedir. Böylece insanlar, dinleri ile ilgili bilgiyi birinci elden elde edebilme imkânı kazansınlar diye… Diyanet İşleri Başkanlığı, dini bilgilerin yaygınlaşmasında öncelik yapmaktadır. Türkiye’de çeviri ve telif tefsirler bulunmakta ve yüz sayısını aşan Meal çalışmaları bulunmaktadır.
 
Yorum, biri yöntem bilgisi içerdiği ve yorumun bizzat yaşamın kendisi üzerine bir baskı oluşturduğu gerçeği, onun önemini artırmaktadır. Özellikle toplumsal mühendisliklerin olduğu ülkemizde dini yorumların niteliği daha bir ağırlık kazanmaktadır. Resmi anlayış ve algının dışında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Meal- Tefsir çalışmaları, Muhammed Esed çalışmasından sonra yoğunluk kazandı. Şu an için İhsan Eliaçık, Mustafa İslamoğlu ve Mustafa Yıldız’ın Meal- Tefsir çalışmaları bulunmaktadır. Öncelikle İhsan Eliaçık ile Mustafa Yıldız’ın çalışmalarına yönelik eleştiri ve tanıtım yazılarını bu sayımızda bulacaksınız.
 
Daha nice sayılarda buluşma dileği ile sizi derginin içeriğiyle baş başa bırakıyorum…
 
 
İÇİNDEKİLER
 
Ümit AKTAŞ / Meal/Tefsir Yorumsama HERMENÖTİK
 
Abdulaziz TANTİK / Hakikak, Yorum ve Bağlam
 
Sever IŞIK / Araf’ta Bir Düşünür ve Projesi: Hasan Hanefi ve İslami Sol
 
Necat Yazıcı / Meal Olgusu ve Mustafa Yıldız’ın “SON MESAJ”ı
 
Yusuf Yavuz YILMAZ / Dil, Anlam ve Yorum
 
Abdulgafur IŞIK / Anlamak ya da Anlamlandırmak
 
Hüseyin ARAZ / R. İhsan Eliaçık’ın “Yaşayan Kur’an” Adlı Meal Tefsir Çalışması Üzerine Bir Değerlendirme
 
Enver GÜLŞEN / İpek Yolu Film Festivali’nin Ardından Sinemamıza Bir Bakış
 
Mustafa Ali MİNARLI / FATİH: Simgesel Siyasetin Kutbu
 ``
 
İrtibat
Çıra Yayınları
0212 635 99 19

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here