cocukTürkiye’deki kamplarda barınan misafirler, Suriye’deki iç savaşın 4. yılında ülkelerine barışın geleceğine olan inançlarını hiç kaybetmiyor.

Suriye’de 2011’in Mart ayında halkın demokratik taleplerini dile getirmesiyle başlayan savaş milyonlarca insan yurdundan etti, binlerce kişinin de hayatına maloldu.

Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Suriye toprakları bugün acı ve gözyaşıyla anılır hale geldi. Yetim çocuklar, eşini kaybetmiş kadınlar veya evladından haber alamayan annelerin anlattığı hüzünlü hikayeler, bu ülkede yaşanan dramı gözler önüne seriyor.

İç savaştan kaçan sığınmacılara kucak açan ülkelerin başında gelen Türkiye ise bütün imkanlarını misafirlerinin imkanına sunuyor. Olayların başladığı ilk günden itibaren Suriyelilerin acısına ortak olan Türk halkı, dost ülkenin halkına uzattığı yardım elini hiç bırakmadı.

Bugün 10 ildeki 23 kampta yaklaşık 200 bin Suriyeli yaşıyor. Her türlü ihtiyaçları karşılanan misafirler, savaşın 4. yılında özgürlük umutlarını hiç kaybetmiyor. Ülkelerindeki savaşın sona ermesi için dua eden Suriyeli misafirler, bir gün ülkelerine barışın geleceğine ve yaşadıkları topraklara döneceklerine olan inançlarını da yitirmiyor.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde barınan Suriyeli sığınmacılar da kendilerine sağlanan her türlü imkana rağmen savaşın bitmesini ve vatanlarına dönmeyi istiyor.

Selim Halid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye’deki savaşın acımasızca devam ettiğini belirterek, bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye ve Türk halkına minnettar olduklarını söyledi.

Savaşın biran önce bitmesini istediklerini vurgulayan Halid, şöyle konuştu:

“Her şeyimizi kaybettik. Evlerimiz, iş yerlerimiz yıkıldı. Aralarında kardeşimin de bulundu yaklaşık 30 yakınım hayatını kaybetti. Bu savaşın bitmesi için ülkeler yardımcı olmuyor. Türkiye’deki çadır kentte bize her türlü imkan sağlanıyor ancak her şeye rağmen yine de vatanımızı özlüyoruz. Her şeye rağmen savaşın sona ereceğine ve ülkemize barışın geleceğine yürekten inanıyoruz.”

Rıda Abdulkadir ise savaşın başladığı tarihten bu yana en fazla Türkiye’nin kendilerini yardımcı olduğunu ifade ederek, artık birilerinin Esed’e “dur” demesini istediklerini kaydetti.

İbrahim El Halaf da 3. yılını dolduran savaşta en çok küçük yaşta çocukların hayatını kaybetmesine üzüldüğünü söyledi.

– Her şeylerini kaybettiler

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki konteyner kentte yaşayan Cemil Kurşo, Suriye’de üç yıldır devam eden savaşın bir an önce son bulması ve en kısa sürede ülkelerine dönmek istediklerini söyledi.

Esed yüzünden her şeylerini kaybettiklerini dile getiren Kurşo, “Evimizden, vatanımızdan olduk, Türkiye’ye sığındık. Burada da bizlere iyi bakıyorlar ama ben artık orada devam eden savaşın biran önce son bulmasını ve ülkeme dönmek istiyorum” dedi.

Hüseyin Mercimek de devam eden karışıklık nedeniyle şu günlerde ülkelerine dönmenin imkansız olduğunu vurguladı. Suriye’de can güvenliğinin olmadığını kaydeden Mercimek, “Suriye halkı olarak Esed’in bir an önce Suriye’den gitmesini ve ülkemize huzurun ve barışın gelmesini diliyoruz” diye konuştu.

Abdurrahman Hacul ise Suriye’ye huzur ve mutluluğun yeniden gelmesini temenni etti.

– “Esas bayramımız bu savaş bittiğinde olacak”

Kilis’teki Öncüpınar konteyner kentinde kalan yaklaşık 15 bin, Elbeyli konteyner kentinde kalan 25 bin ve şehir merkezinde yaşayan yaklaşık 50 bin Suriyeli sığınmacı, iç savaşın biteceği günü sabırsızlıkla bekliyor.

Öncüpınar konteyner kentinde barınan Suriyeli Yüksel Şebbar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye’nin Halep kentinden 3 yıl önce Türkiye’ye geldiğini belirtti.

 

Savaşın başladığı günden itibaren Suriye’de durumun her geçen gün kötüye gittiğini ifade eden Şebbar, “Biz savaşın bu kadar uzun süreceğini tahmin etmemiştik. 3 yıldan beri sürüyor. Daha ne kadar evam eder bilmiyoruz” dedi.

Konteyner kentte Suriyeli öğretmenlerin müdürlüğünü yaptığını da anlatan Şebbar, “Konteyner kentte okula gidip geliyorum. Burada herhangi bir sıkıntımız yok. Türkiye bize iyi bakıyor. İnşallah iç savaş bir an önce biter biz de ülkemize döneriz” diye konuştu,

Muhammed Cindi de ancak ülkesi Suriye’ye döndüğü zaman mutlu olacağını söyledi.

Ülkesinde devam eden savaş nedeniyle şu anda pek mutlu olmadığını dile getiren Cindi, şöyle konuştu:

“Suriye’de her gün insanlar ölüyor. Önceki yaşamımıza döndüğümüzde ancak o zaman sevinebilirim. Esas bayramımız bu savaş bittiğinde olacak. Aileler birleşip buluştuktan sonra mutlu olacağız. Konteyner kentte çok iyi hayatımız var. Türkiye’ye bize sağladığı yardımlardan dolayı teşekkür ederim.”

Suriye’de her gün yüzlerce insanın öldüğünü, bundan dolayı savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini belirten Cindi, her şeye rağmen ülkesine döneceği günden umutlu olduğunu kaydetti.