Şehitkamil Belediyesi’nin Anadolu’da var olan ‘tandır’ kültürünü yaşatmak için yaptığı tandırlar büyük ilgi gördü. İlçenin birçok farklı noktasına yapılan tandırlar sayesinde ‘tandır kültürü’ yaşatılacak.

TANDIR KÜLTÜRÜ ŞEHİTKAMİL’DE HAYAT BULACAK

Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkan Şehitkamil Belediyesi; geleneksel zenginliklerin yaşatılması için çalışıyor. Özellikle Anadolu halkı için ayrı bir öneme sahip tandır kültürü, Şehitkamil Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla yaşatılacak. Anadolu’nun yüzlerce yıllık geleneksel lezzeti tandır ekmeği, Şehitkamil Belediyesi’nin yaptırdığı tandırlarında pişirilerek sofralardaki yerini alacak.

HİZMET ANCAK BU KADAR OLUR

Burak Mahalle Muhtarı Hanifi Özkesen, mahallelerine yapılan tandırın kendilerini ve mahalle sakinlerini çok memnun ettiğini söyledi. Hanifi Özkesen, “Tandırın mahallemize de yapılmasını Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’ndan rica ettik. Çok kısa bir zamanda talebimize karşılık verdi. Hizmet ancak bu kadar olur. Neye ihtiyacımız varsa hemen anında karşılanıyor. Bir problemle karşılaşmıyoruz. Doğulu kardeşlerimiz burada ekmeğini yapıyor. Şehitkamil Belediyesi, farklı kültürlerin taleplerini de karşılıksız bırakmıyor” dedi.

TANDIRIN YAPILMASINDAN ÇOK MEMNUNUZ

Tandır ekmeği yaparak aile bütçesinde katkıda bulunduğunu belirten ev hanımı Dilber Gündoğdu, “Tandır ekmeği bizim geleneğimizdir. Fırın ekmeği bizim için pahalıdır. Bu yüzden ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Tandırın yapılmasından çok memnunuz. Aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Tandır ekmeğini beğenerek yiyoruz. Ekmek yapmayı bilenler gelip kendi ekmelerini yapıyor. Mahallemizdeki çoğu kişi tandır ekmeği yapıyor. Bilmeyenler de öğrenmek istiyor. Tatmak isteyenlere de ikram ediyoruz” diye konuştu.

YÖREMİN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATABİLİYORUM

Diyarbakırlı olan Mehmet Ali Öncel, yapılan tandır ile kültürünü yaşama fırsatı yakaladığını dile getirdi. Mehmet Ali Öncel, “Kendi yöremin kültürünü burada yaşatabiliyorum. Tandır ekmeğinin lezzetini hiçbir fırında bulamazsınız. Tandır ekmeği 10 gün sonra yendiğinde bile lezzeti değişmez. Çok güzel bir hizmet. Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

TANDIR EKMEĞİ EKONOMİK OLUYOR

Mahalle sakini Hüseyin Aytekin de tandır ekmeğinin çok daha ekonomik bir maliyetle yapıldığına dikkat çekti. Hüseyin Aytekin, “Mahallemizde en az 150-200 hane bu tandırdan faydalanıyor. Sayın Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na mahallemize yapmış olduğu ekmek tandırları dolayısıyla çok çok teşekkür ediyoruz. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki halkımız, tandır ekmeğine alışıktır. Bir torba unun fiyatı 60 liradır. Alınan bir torba un, bir ailenin bir aylık ekmeğini karşılıyor. Eğer o aile fırından ekmek alırsa bir ayda yaklaşık 300 lira masrafı olur. Gerçekten bu hizmet iyi bir hizmettir” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here