Oğuzeli’nde eğitimin kalitesini yükseltmek için önemli adımlar atan Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Telgraf aracılığıyla Oğuzelililere, meslek yüksek okulu, lise ve yatılı kız yurdu müjdesi verdi.

 

ANTEP PRESS – Gaziantep
Bekir Öztekin 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin ve yeni stadın Oğuzeli’ne yapılması için tüm girişimlerde bulunduklarını da sözlerine ekledi.
Oğuzeli’nde eğitimin kalitesini yükseltmek için önemli adımlar atan Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Telgraf aracılığıyla Oğuzelililere, meslek yüksek okulu, lise ve yatılı kız yurdu müjdesi verdi.
Oğuzeli’ni geliştirmeye dair planlarını, hedeflerini ve projelerini gazetemizle paylaştı.
**Göreve gelmeden önce ilk hedefiniz tarım bölgesi olan Oğuzeli’ni atık sulardan temizlemekti. Bununla ilgili çok önemli bir adım attınız.
Göreve başlayalı 8 ay oldu ve bu süre içinde önceden vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek için sürekli olarak çalıştık. Belirlediğimiz projeler vardı. Bu projelerin başında da artık sadece Oğuzeli’nin değil 1 buçuk milyon nüfuslu Gaziantep’in sağlığını ciddi manada tehdit eden Sacır Deresi sorunu vardı. Sacır Deresi’ni temizlemek için kolları sıvadık. Büyükşehir Belediyesi ve Gaski Genel Müdürlüğüyle beraber bir çalışmamız neticesinde Sacır Deresi’ni temizleme aşamasında son noktaya geldik. İnanıyorum ki 2010 yılının Temmuz ya da Ağustos aylarında arıtma tesisimiz de bitecek. Bu vesileyle de Yeşildere, Yalnızbağ, yeni kurulacak olan Gazikent Üniversitesi, Çaybaşı, Havaalanı Yolu yerleşim bölgelerinden Sacır deresini kirleten atık sular arıtılacak ve böylece Sacır Deresi’nden tertemiz su akacak. Bunun sonucunda da derenin etrafında yerleşmeler başlayacak, piknik alanları olacak, yeşil alan artacak. Oğuzeli, insanların yaşayabileceği bir yer haline gelecek. Araziler kurtulacak çünkü araziler bu pis sularla sulana sulana artık arazi olmaktan çıkmıştı. Meyve ve sebzeler kurumuştu.
Sacır Deresi temiz akmaya başladığında hem insanların sağlığı tehlikeye girmeyecek hem de bu çevre ciddi manada bir yerleşim yeri haline gelecek.
Dünyanın neresine giderseniz gidin suyun aktığı yerlerin çevresinde ciddi manada iskan ve imar yerleri olur. Ama maalesef derenin pisliğinden dolayı kimse etrafında yerleşim bölgesi açmamış ve oralardan istifade edememiş. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren yerleşim bölgeleri çoğalacak ve Oğuzeli bu anlamda ciddi bir şekilde cazibe merkezi haline gelecek.
Bizim en öncelikli projemiz buydu. Bu konuda da son noktaya geldik.
**Oğuzeli’ne yeni bir çehre kazandırmak için ne gibi projeleriniz var?
Son 2 ay içinde ciddi bir imar çalışması yaptık. Bir yandan da yıkımlar yapıyoruz. Hem Yeşildere’de hem de Büyük Şahinbey’de çok ciddi yıkımlar yapıp yolları genişlettik. Bizden önceki 5 yılda yapılan asfalt yollardan daha fazlasını biz geldiğimiz günden bugüne yaptık. Ben inanıyorum ki bir sene sonra Oğuzeli’nde bu değişiklik süratle hissedilecek. Aynı zamanda eski makine garajımızı daha düzgün daha temiz yeni bir yere taşıyoruz. Zannediyorum ki bir ay içerisinde tamamıyla taşımış olacağız. Eski makine garajının yerine de belediye hizmet binamızı ve çok amaçlı salonumuzu yapacağız. Şu an ilçemize yakışmayan ve halkın taleplerine cevap veremeyen bir belediye binamız var. Belediye binasını, yenileyeceğiz. Oğuzeli’ne yakışır, halkın rahat girip çıkabildiği ve hizmetlerden faydalandığı yeni bir hizmet binasının yapımını en kısa sürede başlatacağız. 9 veya 10 bin metrekare yerin üzerine hem hizmet binası hem de çok amaçlı bir salon yapacağız.
Halkımızın sosyal yaşamdaki sorunlarına çözüm bulmak ve ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Oğuzeli’ne sosyal belediyecilik konusunda gerekli hizmetleri vermek istiyoruz. Projelerim arasında içerisinde emekliler lokali, taziye evi, el beceri kursları ve öğrenciler için etüt merkezleri olan sosyal tesisler vardı. Tüm hızıyla hayata geçirmeye çalışıyoruz.
**Oğuzeli’nde işsizlik problemini ortadan kaldırmak için projeleriniz var mı?
 
İşsizlik sorununu çözmek için ileriye yönelik çalışmalarımız tabi ki var. Fakat işsizliğe geçici de olsa çare olabilmek için İŞKUR ile bir işbirliğine gittik.
İŞKUR ile ciddi bir diyaloğumuz var. Yaptığımız ortak projeyle 90 tane geçici işçi aldık. 6 ay süreyle bünyemizde çalışacaklar. Bu işçilerin tamamını Oğuzeli’nden aldık. Oğuzeli Belediyesi ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında yapılan protokolle 6 aylığına istihdam edilmek üzere alınan bu işçiler, park ve bahçe düzenlemesi, bekçilik, fidan dikimi ve onarım işlerinde çalışmaya devam edecekler.
Dediğim gibi tüm girişimlerimiz Oğuzeli’nin gelişimine yönelik. Yapıldığı takdirde 5. Organize Sanayi Bölgesi işsizlerimiz için yeni bir umut olacaktır. Bunun yanı sıra sanayicilerimizi, işadamlarımızı Oğuzeli’ne yatırım yapmaya teşvik ediyoruz ki hem bölgemiz kalkınsın hem de işsizlerimize iş kapısı açılsın.
**Biliyorsunuz ki en önemli sorunlardan birisi de Gaziantep’in eğitimdeki başarı oranının düşük olması. Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla ne gibi çalışmalar yapacaksınız?
Oğuzeli’nde ve Gaziantep’te eğitimin kalitesini arttırmak için çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Eğitimi ciddi olarak ayağa kaldırmalıyız. Bir memleketin kalkınması için öncelikli hizmet eğitimdir. Bundan dolayıdır ki biz eğitime çok önem veriyoruz ve eğitimle ilgili aklımıza ne gelirse en fazlasını yapmaya gayret ediyoruz. Sizin gazeteniz aracılığıyla Oğuzelili hemşehrilerime de üniversite, lise, kız yurdu sözü veriyorum.Bu konuda ciddi manada çalışmalar yapıyoruz.
Şu an ilçemizde ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerimiz için bir kız yurdumuz yok. Köylerden eğitime gelen kız çocuklarımız çok perişan oluyorlar. Bu konuyu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel İdare Genel Sekreterliğimizle de konuştuk. Yeşildere’deki eski belediye binasını yatılı kız yurdu yapacağız. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün lise yapmak için bir arsa talebi var. Körkün’deki belediye binamızı da Milli Eğitim Müdürlüğü’ne lise yapmaları için vermeyi düşünüyoruz. Bu şekilde Büyük Şahinbey’e de bir lise yapılmasını sağlamış olacağız.
Gaziantep Üniversitesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Olumlu olması durumunda da Oğuzeli’nde bir Meslek Yüksek Okulu açacağız. Oğuzeli’ni eğitimde ileriye taşımak için bütün girişimlerde bulunuyoruz. En kısa zamanda olumlu neticeler alacağımıza inanıyorum.
**Gaziantep’e 5. Organize Sanayi Bölgesi yapılması gündemde. Sanayi Bölgesi’nin Oğuzeli’ne yapılması konusunda girişimleriniz oldu mu?
Bu konu uzun süredir gündemimizde. Oğuzeli’ni cazibe merkezi yapmak için olumlu bir takım fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Biz de bu doğrultuda göreve başladığımız günden bu yana 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin Oğuzeli’ne yapılması için gerekli girişimlerde bulunduk. Ben, yeni kurulacak Sanayi Bölgesi’ni buraya getireceğimize inanıyorum. Özellikle Körkün tarafının organize için en uygun yer olduğunu düşünüyorum. Çünkü o bölge tarım arazisi değil, sanayi için en uygun yer orası olacaktır. 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin burada kurulması hem Oğuzeli’ne hareket getirecektir hem de işsizliğimize bir nebze olsun çare olacaktır.
**Gaziantepspor için yeni bir stat projesi gündemde. Fakat stadın nerede yapılacağı konusu hala belirsiz. Oğuzeli’nin  adı da stadın yapılması için gündemde olan  yerler arasında geçiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Yeni stadın nerede yapılacağı konusunda kesinleşmiş bir şey yok. Başbakanımız Gaziantep’e geldiğinde yeni stadın havaalanı yoluna yapılmasının uygun olacağını konusunda bir öneri sundum. Kendisi de yeni stadın havaalanı yoluna yapılması konusunda bizimle aynı fikirde olduğunu ifade etti. Şu ana kadar kesinleşmiş bir şey yok ama biz havaalanı yoluna gelmesi için gayret sarf ediyoruz. Stat için en uygun yerin orası alacağına inanıyorum çünkü Gaziantep kuzeyden ve batıdan tıkandı. Bunun dışında da stadın yapılması konusunda üzerinde ciddi olarak düşünülecek bir yerimiz olmadığı fikrindeyim. Tabi şehre çok daha yakın bir yer bulur ve orada yapmayı kararlaştırırlarsa ona da saygı duyarız. Şu anda biz Oğuzeli tarafına havaalanı yoluna gelmesi için uğraşıyoruz. Ama dediğim gibi bu konuda kesinleşen bir şey yok.
Karataş’ın stat için hiç uygun olmadığını düşünüyorum. Karataş çok yüksek bir yer ve üstelik o tarafta üniversite var. Stadın Karataş’a yapılması halinde trafiğin ciddi şekilde tıkanacağını düşünüyorum. Orada olmasının bana göre imkan ve ihtimali yok. Biz yeni bir yere yapılacaksa havaalanı yolunda bir yere yaptırtalım diye çalışıyoruz.
(Telgraf)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here