suriyeli_muhalifler_parti_kurduSuriye’nin eski Irak Büyükelçisi olan Nawaf El-Fares’in genel başkanlığını yaptığı Suriyeliler Birliği Partisi kuruldu. Gaziantep’te düzenlenen toplantıda partinin kurulduğu ilan edilirken, Genel Başkan Fares, Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyeceklerini bildirdi. Iran’a da tepki gösteren Fares, “Iran bu işte zarar edecek ilk ülkedir. Çünkü Suriye halkına ihanet etti.” dedi.

Gaziantep Dedeman Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla partinin kuruluşu açıklandı. Suriye’nin eski Sayıştay Başkanı olan Mahmud El Haj-Hamed, sonuç bildirgesini okudu. Sonuç bildirgesinde yol haritasının belirlendiğini aktaran Mahmud El Haj-Hamed, “Bu oluşum hem içeride hem de dışarıda çalışma yapacak. Sivil toplum örgütleri ve devrimciler, bütün Suriye halkını temsil edecek. Partiye, her türlü etnik yapı ve görüşlerden insanlar katıldı. Suriye’nin tüm bölgelerinden katılımcılar oldu. Hedef, Esed’in rejiminin çökmesi, Özgür Suriye Ordusu’nun desteklenmesi. Siyasi çözümleri desteklenecek ve Suriye’yle ilgili tüm olumlu görüşmelerin yanında olacağız. Oluşumun hedefine ulaşması için bütün ilkelerine bağlı olunacak ve tek bir devlet, tek bir Suriye için çalışmalar yapılacak. Gelecek için demokratik düzeni kurmak ve sürdürmek gerekiyor.” diye konuştu.

Genel Başkan Fares, “Suriye vatandaşlarından oluşan bir siyasi oluşum hedefimiz ve siyasi oluşumu oluşturup, ilk adımını atmak. Bu toplantının hedefi, Suriye’deki mazlum halkın yanında durmak onların bütün sıkıntılarını çözüme kavuşturmak.Suriye’de özgürlük mücadelesi bittikten sonra geleceğiyle ilgili siyasi bir oluşumun temelini attık. Suriye’nin her alanında var olacağız. Bizim hedefimiz Suriye’yi demokratik hukuk devletine dönüştürmek. Amacımız, Suriye’nin ekonomisini yükseltmek ve yaşanabilir bir hale getirmek, sosyal, kültürel alanda güçlendirip, yeniden inşa etmek.” şeklinde konuştu.

Suriye’de her türlü terörist gruplarına karşı olduklarını kaydeden Nawaf El-Fares, “Biz, Islam’ı rahmet dini olarak biliyoruz. Biz, başkalarını ötekileştiren, gruplara da karşıyız. Cenevre konusunda Suriye halkına yardım edebilecek, Suriye halkının haklarını savunacak ve Suriye halkını destekleyen her türlü grupların yanındayız.” diye konuştu.

Suriye rejimine destek veren Iran’la ilgili de düşüncelerini açıklayan Fares, “Iran’ın siyasi kolu nizamı korumak adına bu işe direk müdahil oldu. Fakat Iran bu işte zarar edecek ilk ülkedir. Çünkü Suriye halkına ihanet etti.” değerlendirmesinde bulundu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here