IMG_20141127_091545

“Ilkder Hanım Komisyonu”nun, Pazar Kahvaltısı’nın bu haftaki konuğu Anteppress Editörü ve Eğitimci Bülent Bilir oldu.

İlk-Der İslami Değerler Akademisi’nde gerçekleştirilen “Pazar buluşması, kahvaltı eşliğinde yapılan sohbetle başladı. Geçmiş yaşantısından ve ideallerinden söz eden Bilir, hayatında çok önemli bir yeri olan radyoculuk hakkında hanımlarla zevkli bir sohbet gerçekleştirdi. Yaklaşık 18 yıllık radyoculuk hayatında en çok etkilendiği programların “Peygamberlerin Hayatları” ile ilgili yaptığı; “Yeryüzü Yıldızları” ve “Yolumuzu Aydınlatanlar” gibi proğramlar olduğunu söyledi.

Cenab-ı Allah’ın; Hazreti Adem’den, Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) e kadar bütün peygamberlerin hayatlarını bir hikaye olsun diye anlatmadığını, bilakis Peygamberin günümüze bile ışık tutacak çok önemli çözümlemelere sahip olduklarını söyledi.

IMG_20141127_091641

Peygamberlerin yaşantılarından ve kavimleri ile olan diyaloglarından çok dersler çıkarmak gerektiğini dile getiren Bilir, gösterdikleri yol göstericilikleri sayesinde bütün insanlığın sorunlarınlarına çözüm getirdiklerini, çözümleriyle günümüze de ışık tuttuklarını ve günümüzdeki birçok meselenin de aslında peygamberlerin yol göstericiliği ile çözülebileceğini söyledi. Peygamber iksirlerinin günümüzde de birçok probleme son vereceğine inandığını dile getirdi.

Konuşmayı büyük bir dikkatle dinleyen gençler; daha önce peygamber hayatlarına hiç bu yönden bakmadıklarını ve peygamberlerin hayatlarından alınması gereken çok dersler olduğunu gördüklerini söylediler.

Bülent Bilir’e hem kendi alanı ile ilgili hem de radyoculuk ile ilgili çeşitli sorular yönelten hanımlar, bu oturumdan oldukça istifade ettiklerini dile getirdiler.

Bülent Bilir ise gençlerin bu tür ortamları ve bu tür fırsatları kaçırmamaları gerektiğini, gelecek hayata kendilerini hazırlayacak olan bu tür organizasyonları muhakkak takip etmeleri gerektiğini söyledi.

IMG_20141127_091756

Özellikle “kitap okuma” konusunda çok hassas olmaları gerektiğini dile getiren Bilir, başından geçen bir anısını aktardı. Gençliğinde dini ilimlerde uğraştığı zamanlarda birçok fikre galebe çaldığını hissettiğinde “artık benim okumalarım yeterli” diye rehavete kapıldığını ancak Mustafa Yıldız Hoca’nın o esnada “niye burada boş boş oturuyorsun? sorusuna, “kendimi yeterli buluyorum” dediğini ancak Mustafa Yıldız’ın gülümseyerek “bana üstad diyorsunuz ben bile kendimi yeterli bulmuyorum” dediğini anlattı. Okumanın sınırı yoktur diye devam eden Bilir, bütün cahillikleri aşarak, insanın hayata hazırlanması gerektiğini aktardı.

Gençlerin; “hayatta en çok neyi gerçekleştirmek istersiniz? sorusuna, ” Küresel anlamda ümmetin vahdeti konusunda, özelde ise kürtleri kuşatacak ve onları PKK’nın esaretinden kurtaracak bir konuma gelmek isterdim” cevabını verdi.

IMG_20141127_092915

Kahvaltı, karşılıklı soru-cevap ve iyi niyet temennileriyle son buldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here