IMG_20150117_001618

Nevzat Çiçek’in moderatörlüğünde ekrana gelen ‘Pergel’de , İslam’da özgürlük ve insan hakları konuşuldu. Programa, İlahiyatçı Yazar Mustafa Yıldız ve İlahiyatçı Yazar Talha Hakan katıldı.

Temel insan haklarının ve Fransa’ daki olaylar başta olmak üzere güncel konuların konuşulduğu programda izleyicilerin gönderdiği sorular canlı yayında cevaplandı.

Mustafa Yıldız girişte İnsan haklarının genel bir değerlendirmesini yaparken, Talha Hakan geleneksel fıkıhta İslam’ın kutsallarına hakaret edenlerin durumunu anlattı. Bunları ikiye ayırdı. Müslüman ve Müslüman olmayanlarının durumunun fıkıhta farklı değerlendirildiğini söyledi.

Her iki katılımcıda cezalandırmanın hukuki olduğunu kişilerin kendi başına karar vererek kimseyi cezalandıramayacağını söylerken inançlara hakaret etmenin kesinlikle düşünce hürriyeti olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

IMG_20150117_001506

Mustafa Yıldız hakaret ve aşağılamanın düşünce ile alakası olmadığını, ve hiç kimsenin Müslümanların canından aziz bildiği Peygamberine hakaret edemeyeceğini söyledi. Ama cezalandırmanın da hukuki boyutu olduğunu kişilerin kendi başına bir ceza veremeyeceğini ifade etti. Burada tavrın siyasi olduğuna özellikle dikkat çekti.

İslam’da fikir ve düşünce hürriyetine vurgu yaparken Allah’ın şeytana sapma ve insanları saptırmak için çalışma izni verdiğini vurguladı.

IMG_20150117_001534

İslam’da suçun şahsiliğine dikkate çekerek kısas olayında suçu kim işlemişse onun cezalandırıldığını kadınsa kadının köle ise kölenin hürse hürün cezalandırıldığının nu konunun çok önemli olduğunu söyledi.

Konuşmasında Suriye konusunu da değinen Mustafa Yıldız, Esed rejiminin meşru olmadığını ve Suriye’de silahlı mücadele tercihinin yanlış olduğunu belitti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here