mutlu-aile

 

Şahinbey Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gaziantep’teki madde bağımlısı gençler için harekete geçti. Düzenlenen proje kapsamında, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile iş birliği içinde bulunulacak.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenecek olan seminere Gaziantep Şahinbey Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Tokmak, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve 20 psikolojik danışman katılacak.

BİR İLKE İMZA ATILACAK

Gaziantep’te ve Türkiye’de uygulamanın ilkini gerçekleştirdiklerini söyleyen Şahinbey Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Tokmak, “Hayata geçireceğimiz bu proje sayesinde birçok gencimiz hayata yeniden tutunacak. Bu proje için bizi dünya çapında tanınmış bir üniversite olan Doğu Akdeniz Üniversitesi kabul etti. Kıbrıs’ta madde bağımlığı ve bu sorunla baş etme konusunda ekibimiz seminerde bilgilendirilecek. Seminer dönüşü eğitimlerini tamamlamış olan ekibimiz şehrimizde tüm okullarda madde bağımlısı olan ya da olabilme ihtimali bulunan öğrencilere rehberlik hizmetinde bulunacak” dedi.

MADDE BAĞIMLILIĞINDA ÖN SIRALARDAYIZ

Gaziantep’te okula giden ve madde bağımlısı olan öğrenci sayısında ön sıralarda bulunulduğunu ve bu kötü imajın önüne geçmek için kolları sıvadıklarını anlatan Tokmak, “ Şehrimize birçok ilden göçler bulunmaktadır. Madde bağımlılığında ön sıralarda bulunmamızın sebebi ise çevre illerden buraya gelip adapte sorunu yaşayan çocuklardır. Madde bağımlılığına başlamış gençleri bu alışkanlıklarından kurtarmak için kurum olarak harekete geçtik. Bu konuda Doğu Akdeniz Üniversitesi hassasiyet göstererek seminer isteğimizi geri çevirmedi. Bu konunun önemine dikkat çekmek için tüm ekibimizle birlikte okullarda çeşitli seminerler düzenliyoruz” ifadelerine yer verdi.

EMNİYET HASSASİYET GÖSTERİYOR

Gaziantep Emniyetinin madde bağımlılığı konusunda son derece hassas davrandığını ve en ufak şikayetleri bile değerlendirmeye aldıklarını aktaran Tokmak, “ Emniyetimiz bu konuda üzerine düşen hassasiyeti fazlasıyla yerine getiriyor. Ancak, önemli olan bu madde bağımlılığını eğitimle çözmektir. Gençlerimiz bu konuda bilgilendirilirse emniyetlik bir vakayla da karşılaşmayız. Bunun bilincinde olduğumuz için gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Öncelikli amacımız madde bağımlılığına yakın gençlerimizdir. Zararlı alışkanlıklara başlamadan önce gençler kurtarılabilir ancak bağımlı olan gençlerin büyük bir kısmı gerekli yardımı ve eğitimi alsalar dahi sonrasında tekrar başlıyorlar” dedi.

REHBERLİK HİZMETLERİNDEN AİLELER DE YARARLANIYOR

Okullarda bir takım sorunlar yaşayan ve okul rehber hocalarının çözemeyeceği vakalar olduğu zamanlarda sorunun giderilmesi için Şahinbey Rehberlik ve Araştırma Merkezi harekete geçiyor. Ailelerin rehberlik hizmetleri  konusunda da hassas davranan kurum, ailelere gerekli eğitim olanaklarını sunuyor. Çocukları ile ilgili olmanın pratik yöntemini veren Tokmak, “ Eğer aileler sorulduğunda çocuklarının en iyi üç arkadaşını sayabiliyorsa o aile çocuğuyla ilgili bir ailedir. Ancak bazı ailelerimiz ne yazık ki iyi ya da kötü bir arkadaşını dahi sayamayacak durumda. Bu noktada çevre faktörü işin içine girmektedir. Çevre, gençlerin kişilik oluşumunda en önemli faktörler arasındadır.

PROJELERİMİZ VE KATILIMCILARIMIZ SES GETİRİYOR

Geçen yıl da Kıbrıs’ta rehberlik hizmetlerinden yararlanmak için harekete geçildiğini ve ziyaret sırasında  Kıbrıs Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü ile tanışma fırsatlarının sunulduğunu söyleyen Tokmak” Geçen yıl ki proje kapsamında seminerimize Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, eski İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin’in ve İlçe Millieğitim Müdürlerinin de katıldığını aktaran Tokmak, hayata geçirmiş oldukları projeleri şu şekilde sıraladı: Mutlu anne , Mutlu aile, Mutlu ve başarılı çocuklar, Mesleki tükenmişliğe karşı kişisel gelişim,  Madde bağımlılığı, Akran zorbalığı, Maksimum başar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here