Posta işlemlerinin yanında, parasal işlemlerin de yapılmaya başlandığı postanelerde, büyük yoğunluk yaşanıyor. Hemen her gün uzun sıraların oluştuğu postanelerde büyük zaman kayıpları yaşanıyor.

Telekom ve PTT’nin ayrılmasının ardından, posta işlemlerinin yanında parasal işlemlere de başlanması ile birlikte postanelerde yoğunluk arttı. İşi postaneye düşenlerin saatlerce sıra beklemek durumunda kalması, vatandaşın tepkisini çekiyor.

Postanelerin de banka gibi işlem yapmaya başladığını belirten vatandaşlar, “ Bazı resmi işlemler mecburen PTT yoluyla yapılıyor. Ancak aşırı yoğunluk var. PTT’de bir işiniz varsa, bir mesai gününüz gidiyor diyebiliriz. Saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalıyorsunuz. Yetkililer bu konuya bir çözüm bulmalı. Ya yoğunluğu azaltacak çözümler bulunmalı, ya da şube sayıları arttırılmalı. Parasal işlemlerin yapıldığı bankalarda bu kadar sıra beklenmiyor. Demek ki orada bir sistem kurulmuş. PTT’lerde de bu sistem kurulmalı. Bazı dönemlerde PTT’ lerde 300-400 kişilik sıralar oluşabiliyor.” dediler.

ptt_74da8af856bccfa4d01a

Bazı PTT işlemlerinin de sadece merkez postanelerde yapılmasını eleştiren vatandaşlar, “ Bazı işlemlerin sadece merkezde yapıldığı söyleniyor. Halbuki her türlü işlem bütün şubelerde yapılabilmeli. Bu sistem olmayınca, merkez şubelerde ciddi yığılmalar oluyor.” şeklinde konuştular.

İşsizlik maaşları, emekli maaşları ,para yatırma, para çekme, kargo gönderme vs. gibi işlermleri gerçekleştirebilmek  için sabahın erken saatinde gelip geç saatlere kadar beklediklerini bildiren vatandaşlar bu duruma bir an önce çözülmesini istediler.

Görüşlerini aldığımız PTT çalışanları ise, postanelerin şu anda çok fazla sayıda işlemle ilgili hizmet verdiğini, bu nedenle bir yığılma olduğunu kabul ettiler. Yoğunluğun giderilmesi konusunda çalışmaların yapıldığını da dile getirdiler.

(A.Pepele)

2 YORUMLAR

  1. keşke bu haberi tek taraflı yapacağınıza, hazır içeriye kadar girmişken Müdür bey’in bir çayını içip duruma açıklayıcı cevap alsaydınız. Gazetecilik, habercilik sadece yazmakla hatta ben yazdım demekle olmaz. Tek taraflı infaz olmaz. Sonra da özgür basın dersiniz. Şimdi sizinki özgür basın mı oluyor. Suçlamak için bahane arıyorsunuz.
    Bir gün göreyim sizi Postacıların yani gişe memurlarının ne tür insanlara özveri ve büyük sabırlarla hizmet verdiğini haber yapın, günde 500 kişinin işlemini yapan, tuvalete gitmek istediğinde “senin maaşını ben veriyorum” bağıran çağıran şikayet edenlere nasıl tevazu ile yaklaştıklarını haber yapsaydınız. kısacası gazetecilik 50 defa düşünüp bir defa yazılan ve haklı ile haksızı yazısında açığa kavuşturmak demektir.

  2. ben ptt memuruyum ptt’lerin bu kadar yoğun olmasinin nedeni her türlü faturanin bizlerden ödenmesi her türlü ödemenin bizlerden yapilmasidir.emekli maasi, sosyal yardımlar, üç ayliklar, iskur maaşları, ysk ödemeleri, doğum ödemeleri gibi daha sayamadigim birçok sey ptt ye yüklendi. bankalarin bu kadar yoğun olmadığını yazmışsınız yukarda bankalar giselerinde tahsilat işlemi yapmiyorlar vatandaşi atmye yönlendiriyorlar. ben gaziantep alaybey ptt şubesinde tek calisiyorum birgün gelin bakin bir memur daha ne yapabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here