Resim_1376292213Ramazan Bey kitabınıza geçmeden önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1965 yılında İslahiye’de doğdum. Lise yıllarından beri İslami çalışmaların içerisindeyim. Sürekli olarak okuyorum, bir taraftan da yazmaya çalışıyorum, anteppress.com’da sürekli olarak yazıyorum. Dergi, vakıf, dernek yöneticiliği yaptım yapıyorum. Halen İslahiye’de İmam Hatip ve ilahiyat gönüllüleri derneğinde yöneticilik yapıyorum. Evlatlarım için iyi bir baba, eşim için güzel bir eş, annem için hayırlı bir evlat, arkadaşlarım ve dostlarım için iyi bir arkadaş ve dost olmayı önemserim. Buradaki iyilikten kasıt benim kendimi iyi olarak kabul etmem değil muhataplarımın beni iyi olarak kabul edip etmedikleridir. Tabiî ki tüm bunlardan daha önemlisi Allah’a güzel bir kul olmaktır. Modelim ve örneğim Ehli beyttir. Rabbim dinini doğru anlayıp doğru yaşamayı kendine hakkı ile kulluk yapmayı cümlemize nasip etsin. Evli üç çocuk babası bir torun dedesiyim.

-Neden Hz. Fatıma sorusuna cevapla başlamışsınız kitabınıza. Bir de burada  sizden dinleyelim Hz. Fatıma kitabının ortaya çıkış sürecini…

Ehli Beyt`in her zaman hayatımda özel bir yeri oldu. Ama Hz. Fatıma üzerine yoğunlaşmamı İstanbul’da faaliyet gösteren ve Hz. Fatıma’yı toplumumuzun gündemine taşımayı ve Hz. Fatıma’yı örnek model olarak sunmayı amaçladığını düşündüğüm Hz. Fatıma Platformu`nun çalışmalarına borçluyum. Hz. Fatıma Platformu`nun yaptığı sokak röportajları toplumumuzun Hz. Fatıma konusundaki  cehaletini gündemime almama vesile oldu. Aynı zamanda bizlerin de Hz. Fatıma’yı çok fazla tanımadığımızı fark ettim. Ve Hz Fatıma okumalarına başladım. Bu okumalara başlamadan önce sadece Cihan Aktaş’ın Hz. Fatıma kitabını ve Ali Şeriati’nin Fatıma Fatımadır isimli kitabını okumuştum. Piyasadaki bulabildiğim bütün Hz. Fatıma kitaplarını aldım ve okudum. Özelliklede Ehli Beyt kaynaklarından ulaşabildiklerimi okumaya çalıştım. Ve Hz. Fatıma hakkında çok fazla kitap olmadığını da gördüm. Olanların  çoğu da hem doyurucu değildi hem de Hz. Fatıma’yı günümüze taşımıyordu.  Şunu özellikle belirtmek istiyorum Ehli beyt kaynaklarından faydalanmadan Hz. Fatıma’yı anlamak, tam anlamı ile tanımak mümkün değildir. Özetle bu kitap Hz. Fatıma Platformu`nun çalışmalarının bir bereketi olarak görülebilir. Bundan dolayı Hz. Fatıma Platformu`na tekrar teşekkür etmek istiyorum.

-Kitabınız ne kadar sürede ortaya çıktı?

Sanıyorum 2008 yılındaki Hz. Fatıma’yı Anma Programının oluşturduğu gündemle Hz. Fatıma üzerinde yoğunlaşmaya karar verdim. Ve Hz. Fatıma okumalarım önce makaleler sonra Hz. Fatıma ile ilgili konferanslar olarak ürün verdi. Bu süreç içerisinde nerede ise yazdığım her makalede Hz. Fatıma’ya bir atıf oluyordu. Bir okuyucum yorumunda “ Hocam, Hz. Fatıma sizde takıntı olmuş galiba her şeyi ona bağlıyorsunuz” demişti. Ve bu çalışmalar dört beş yıllık bir süreçten sonra elimizdeki kitaba dönüştü.

``

-Müslüman camiada Hz. Fatıma çatısı altında pek ele alınmaz kadın konusu. Çünkü günümüzde kanıksanmış “Müslüman kadın” algısını değiştirecek bir model Hz. Fatıma.  Siz de kitabınızda kadın konusunda Emevi sapmasından bahsediyorsunuz. Şöyle diyebilir miyiz: Hz. Fatıma`yı model  olarak işaret ederek başlamak kadın konusunda statükoya karşı durmak anlamına geliyor .

Elbette söyleyebiliriz. Çünkü Hz. Fatıma’nın varlığı statükonun kadın anlayışına karşı bir devrimdir. İnsanlar genelde soylarını devam ettirecek erkek evlat isterler. Hz. Fatıma bize soyumuzun kızlarımızdan da devam ettiğini göstermektedir. Herkesin bildiği gibi Peygamberin asil soyu kızından devam etmiştir. Öyleyse bizlerin soyu niye kızlarımızdan devam etmesin. Ben Allah Resulü`nün (as) kadın konusunda pozitif ayrımcılık yaptığını düşünüyorum. Allah Resulü annenin hakkı üç babanın hakkı bir derken, yine üç kız çocuğunu güzelce yetiştirmek cennet vesilesi derken kadınlara pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Bununda nedeni Allah Resulü`nün, tarih boyunca kadının ezilmişliği ve yanlış kadın algısının ancak pozitif ayrımcılıkla aşılabileceğini düşündüğündendir. Allah resulü`nden sonra Emevi kültürü  İslam dünyasına hakim olunca kadını ikinci sınıf insan gören anlayış ne yazık ki dini bir kimlik kazanmıştır. Artık İslam adına kadın horlanmaktadır.

Hz. Fatıma örnekliği geleneksel kadın anlayışını sorgulamakta ve değiştirmektedir. Çünkü vahyin öngördüğü kadın tiplemesi Hz. Fatıma’da somut hayata dönüşmektedir. Hz. Fatıma çocukluğunda kız olarak babasıyla ilişkisinde, evliliğinde eş olarak eşiyle ilişkisinde, anne olarak çocuklarıyla ilişkisinde ortaya koyduğu örnekle, kız eş ve anne olarak bir model oluşturmuştur. Hz. Fatıma Çocukluğundan itibaren tevhid mücadelesindeki tavrı ile ve İslam toplumundaki ekonomik ve siyasi mücadelesi ile bir model oluşturmuştur.

Hz.Fatıma İslam toplumunda kadınların eğitimi ile o kadar yakın ilgilendi ki sürekli olarak kadınlara sohbetler etti, Kuran’ı anlattı. Anlattıkları ile onlara kimlik ve kişilik kazandırmaya çalıştı. Kimi zaman evinde ekmek yaptı, kimi zaman vahiy evinde öğrendiği ilmi, ümmetin kadınlarına öğretti. Sadece kadınlara mı, eşi İmam Ali bile takıldığı konuları Hz. Fatma’ya sorardı.  Uhut’ta, Hendek’te ve Mekke’nin Fethi’nde Hz. Fatıma vardı. O babasının vefatından sonra hilafetin eşinin hakkı olduğunu düşündüğü için ev ev dolaşarak Medinelilerden eşine biat etmelerini istemişti. Hz. Fatıma bu mücadeleci tavrı ile Müslüman kadına kimliğini ve kişiliğini kazandırıyordu. Şimdi böyle bir kadın tipini geleneksel din anlayışında bulmak mümkün müdür?

Hz. Fatıma tanınır ve Hz.Fatıma öğrenilirse İslam’ın kadına bakışı da daha doğru bir şekilde anlaşılacaktır.  Nisa suresi Hz. Fatıma’nın rehberliğinde,  onun yaşayan bir Kur’an olduğu hatırlanarak okunursa daha doğru anlaşılacaktır diye düşünüyorum. Kadın konusunu özellikle Hz. Fatıma çatısı altında ele almak gerekiyor ki, kadın konusu doğru anlaşılsın ve Hz. Fatıma’nın örnekliğinde İslam’ın istediği Müslüman kadın anlayışı Müslüman zihinlere yerleşsin.

-Hz. Fatıma ile günümüzün “makbul” Müslüman kadını arasındaki nasıl bir fark var?

İnsanlık tarihi ne yazık ki erkek egemen bir tarih. Hayatın merkezine erkeği koyan erkek egemen anlayışta makbul Müslüman kadın anlayışı, eşine mutlak itaat eden, orucunu tutan namazını kılan ama toplusal olaylarla ilgilenmeyen bir kadın tipidir. Bir hoca efendi şöyle demişti; “kadının öncelikli görevi efendisini yani kocasını memnun etmektir.” Erkeklerin terbiye etmek için çocuklar gibi azarlayıp zaman zaman da şiddet kullandıkları bir kadın tipi. Hz. Fatıma örnekliğinde kadın evet eşine itaat eder ama eşinden de aynı şekilde itaat bekler. Çünkü Peygamberimiz “Ya Fatıma Ali’ye cariye ol ki Ali’de sana köle olsun” demiştir. Hz. Fatıma eşini memnun etmek için elinden gelen çabayı gösterir ve aynı çabayı eşinden de bekler. Hz. Fatıma örneğinde kadın erkeğin terbiye edeceği bir nesne değil. Kadın ve erkek eşit ölçüde birbirlerini uyarıcı konumdadırlar. Burada Tövbe 71. Ayeti ve İmam Ali’nin takıldığı kimi konuları Hz. Fatıma’ya sorduğunu hatırlatmak yeterli olacaktır. Çünkü Hz. Fatıma’da hayatın merkezinde erkek değil Allah vardır. Onun için eş olarak anne olarak sorumluluklarını yerine getirir iken topluma karşı sorumluluklarını unutmaz.  Erkek ve kadının öncelikli görevi Allah’a kulluk ve Allah’ın rızasını kazanmaktır.

–  Hz. Fatıma’nın  örnekliğinde çocuk eğitimine de  değinmişsiniz. Anne olarak Hz. Fatıma örneğinin  günümüze nasıl uyarlanabileceğini  gösteren bir anneden bahsediyorsunuz.  Kim bu anne? Günümüzde böyle bir annenin eğitimi sonucunda  somut anlamda nasıl çocuklar  ortaya çıktı?

Burada annenin kimliği önemli değil bence. Hz. Fatıma’nın çocuk eğitimini çocukları üzerinde kısmen uygulaya bilmesi önemli. Hz. Fatıma’yı günümüze taşımak açısından kitabın bu bölümü önem kazanıyor. Hz. Fatıma bana göre Kuran’ın örnek gösterdiği kadındır. Kuran’ın Hz. Fatıma’yı nasıl işaret ettiğine kitapta anlattığım için burada ayrıntısına girmek istemiyorum. Önemli olan bu örnekliği günümüze taşıyabilmektir.  Hz. Fatıma her yönü ile en güzel en mükemmel örnektir. Onu örnek alabildiğimiz ölçüde bizde bu mükemmelliğe yaklaşabiliriz. İslam’ı Hz. Fatıma örnekliğinde yaşama gayreti içerisindeki her Müslüman Hz. Fatıma’dan izler taşır diye düşünüyorum. Hz. Fatıma platformunu oluşturan güzel insanlar Hz. Fatıma’nın kimi özelliklerini hayatlarında yaşıyorlardır eminim.  Söz konusu annede, çocukları ile ilişkisinde Hz. Fatıma örnekliğini kısmen hayatına yansıtmış bununda karşılığını almıştır bana göre. Bugün yetiştirdiği bu çocuklara bunlar benim eserim diye bakabilmektedir.

Bu annenin yetiştirdiği bu iki güzel kız, İslami sorumluluklarının farkında, İslam’ı dindar bir Müslüman kız olarak yaşamaya çalışıyorlar. Günahlara karşı hassas Allah’a verecekleri hesabın bilincindeler. Güzel ahlakın özelliklerine sahipler. Kendi ihtiyaçları varken harçlıklarını Gazze’ye gönderecek kadar, muhtaç insanlarla paylaşacak kadar, toplumsal sorumluluk sahibiler. Ama benim en taktir ettiğim yönleri, tüketim çılgınlığından alış veriş merkezlerinden uzak duruşlarıdır. Harçlıklarını daha çok kitaplara ayırmalarıdır. İyi birer kitap okuyucusu olmaları bir başka güzel özellikleri bana göre.

``

–  Özelde bizim toplumumuzda genel olarak İslam dünyasında sahip olduğumuz bir değer olarak Hz. Fatıma’nın  gözardı edildiğini düşünüyor musunuz?

Hz. Fatıma konusunda insanımız bu kadar bilgisiz iken, Hz. Fatıma’nın göz ardı edildiğini düşünmemek mümkün değil.

-Sizce bu durumun nedenleri neler?

Hz. Fatıma’nın siyasi duruşunun, İlk Halife Hz. Ebubekir ile yaşadığı siyasi ve ekonomik mücadelenin ve Şii dünyanın Ehli beyt yaklaşımının bizim toplumumuzda ve Sünni dünyada bu göz ardı edilmesinin nedenlerinden olduğunu düşünüyorum. Sünni dünyada, Şia’ya karşı olan tutum ne yazık ki Ehli beyte karşı bilinçsiz bir duyarsızlığa dönüşmüştür. Sünni dünyanın bu duyarsızlığı giderilebilirse bu İslam dünyasındaki mezhepçilik fitnesinin de engellenmesine katkı sağlayacaktır.
Hz. Fatıma’nın geleneksel kadın anlayışı ile uyuşmayan kişiliği ve yaşamı bu göz ardı edişin diğer bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Özellikle Şii dünyada Hz. Fatıma’ın mücadelesi siyasallaştırılarak, örnek Müslüman kadın kimliğinden soyutlanıyor, halifelere karşı siyasi simgeye dönüştürülüyor. Bu durum Hz. Fatıma’nın farklı bir şekilde göz ardı edilmesine katkı sağlıyor.

Hz. Fatıma gibi bir değer mezhebi ve siyasi değerlerin ötesinde tüm İslam dünyasının ortak bir değeri olarak tanınmalı, tanıtılmalı ve örnek olarak sunulmalıdır. O zaman Hz. Fatıma’nın Müslümanların vahdetine nasıl bir katkı sağladığı da görülecektir.

– Kitabınız Hz. Fatıma konusunda oldukça detaylı bilgiler veriyor.   Ülkemizde Hz. Fatıma konusunda  ilk olarak Cihan Aktaş  yazdı. Yakın dönemde de Sibel Eraslan’ın Can Parçası kitabı yayınlandı. Şimdi de sizin kitabınız çıktı. Ayrıca önsözde bahsettiğiniz Hz. Fatıma Platformu’nun Hz. Fatıma’yı tanıtma çalışmalarını da göz önüne aldığımızda yıllarca ihmal ettiğimiz Hz.Fatıma değerine yeniden dönüş var diyebilir miyiz?

Hz. Fatıma gibi bir değere tam bir dönüşten bahsetmek ne kadar mümkün bilmiyorum. Ama Hz. Fatıma değerine yeni bir dönüşün başladığını söyleyebiliriz belki.  Tüm bu çalışmalar Hz. Fatıma’yı yeniden insanımızın gündemine taşıdı taşıyor. Sibel hanımın ve Cihan hanımın kitaplarından ben birçok şey öğrendim. Eminim okuyan birçok insan Hz. Fatıma ile ilgili birçok şey öğrenmişlerdir. Hz. Fatıma platformu yaptığı çalışmalarla her yıl Hz. Fatıma’yı insanımızın gündemine taşıdı. Birçok Müslüman’ın Hz. Fatıma’yı tanımasına vesile oldu. Benim kitabım yayınlanalı daha bir ay bile olmadı ama okuyanlardan çok olumlu tepkiler aldım. İlahiyat mezunu bir Kur’an kursu öğreticisi Yaşayan Kuran Hz. Fatıma kitabını okuduktan sonra ben Hz. Fatıma konusunda hiçbir şey bilmiyormuşum Hz. Fatıma’yı okumamız gerekiyormuş diyor. Yine başka okuyanlardan da benzer tepkiler aldım. Demek ki hiçbir çalışma boşa gitmiyor ve her çalışma Hz. Fatıma’nın tanınmasına bir katkı sağlıyor. O zaman Hz. Fatıma örnekliğini Müslümanların hayatına taşımak için çalışmaya devam diyorum. Hz.Fatıma Platformunun çalışmalarını çok önemsiyorum ve çalışmaların da başarılar diliyorum.

-Ehl- Beyt ve Hz. Fatıma ile ilgili başka çalışmalarınız da olacak mı?

Önümüzdeki günlerde İmam Ali ile ilgili okumalar yapmak, İmam Ali ile ilgili yazılar yazmak istiyorum. Bu çalışmalar bir kitaba dönüşür mü bilemiyorum bakalım öncelikle okumak lazım. Hz. Fatıma ile ilgili esasen Yaşayan Kuran Hz. Fatıma kitabının her bir bölümünün ayrı bir kitap çalışması olarak yapılması gerekir diye düşünüyorum. Hz.Fatıma ve Kadın Sorunu, Anne Olarak Hz.Fatıma ve Çocuk eğitimi, Baba Kız İlişkisi ve Hz.Fatıma, Eş Olarak Hz.Fatıma her bir konu üniversitelerde tez olarak çalışılmalı bence. Ben bu çalışmaları yapabilir miyim bilemiyorum. Kaynak sorununu aşabilirsem bu konularda çalışmak isterim.

-Hz. Fatıma’yı bir cümle ile anlatın desek hangi özelliğini vurgulardınız?

Hz. Fatıma Peygamberimizin bir parçasıdır. Bu sadece babalık açısından değil aynı zamanda Hz. Fatıma Nübüvvet boyutu ile de peygamberimizin bir parçasıdır. Çünkü Kuran’ın kadın olarak hayata dönüşmesi, ete kemiğe bürünmesi ve peygamberimizin kadınlar için örnekliği Hz. Fatıma’da hayata dönüşmektedir. Peygamberimiz Hz. Fatıma’yı helallerden bile sakındırarak, vahiyle nakış nakış işleyerek yetiştirmiştir. Hz. Fatıma böyle yaşayan Kuran’a dönüşmüştür. Bir cümle ile söylersek Hz. Fatıma babası gibi ahlakı Kur’an olan biridir.

Teşekkür ederiz…

Ben teşekkür ederim…

www.kadinnews.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here