Allah’ım Muhammed’e ve aline selat eyle
Ramazan ayının değerini bilip saygısını gözetmeyi ve bu ayda yasakladığın şeylerden kaçınmayı bize ilham eyle.
Uzuvlarımızı günahlardan koruyup seni hoşnut edecek Salih ameller işlemeyi bize nasip et….
Gıybetten, hasedden, riyadan, yalandan bizleri koru.
Ve bizi tüm azalarımızla gerçek anlamda oruç tutmaya bizleri Muaffak kıl.
Öyle oruç tutamlık ki Kulaklarımızla boş şeyler dinlemeyelim. Gözlerimizle harama bakmayalım. Dilimizle senin rızana uygun olan dışımda bir şey konuşmayalım. Bizi sana yaklaştıracak Salih ameller işleyelim.
Bütün bunları sadece ve sadece senin rızan için yapalım.
Allah’ım Muhammed’e ve aline selat eyle;
İmanımı kamil bir İman amelimi Salih amel eyle
Allah`ım bu mübarek Ramazan günlerinde bizi Akrabalarımızla iyilik ve ihsan üzere ilişki kurmaya, komşularımıza ikram ve bağışta bulunmaya, mallarımızı infak ve zekatla temizlemeye, bize dargın ve küskün olanların gönlünü almaya, haksızlık yapanlara karşı insaflı olmaya muvaffak et. Ve bizleri günahlardan temizleyecek, kötülüklerden koruyacak, meleklerin bile yapamayacağı, temiz amelleri yaparak sana yaklaşan sevdiğin kullarından eyle.
Allah`ım Muhammed`e ve aline selat et. ve bizi her Ramazan gününde günahlardan kirlerden kötü huylardan arındır. Arınıp tertemiz olan ve dualarını kabul ettiğin kullarından eyle
Rabbimiz! Unutarak yahut yanlışlıkla bir günah işlersek bizi hesaba çekme! Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yükler yükleme. Bizi, gücümüzü aşan şeyleri taşımak zorunda bırakma! Günahlarımızı affet! Bizi bağışla! Bizi rahmetine gark et! Sen Mevlamızsın; kâfirler güruhuna karşı bize yardım et!
Rabbimiz! Biz “Gelin, Rabbinize iman edin!” diyerek bizi imana çağıran bir davetçi işittik ve hemen iman ettik. Rabbimiz! Bizim günahlarımızı bağışla! Kötülüklerimizi ört! Ve gerçek erdem sahipleriyle birlikte canımızı al!
Allah’ım Ramazan ayını sana ibadetimizle doldur. Gündüzleri oruçlarımızı tüm azalarımızla tutmaya, günahlardan arınmaya bizleri muvaffak kıl. Gecelerimizi namaz ve dua ile bereketlendir. Namazlarımızı huşu ile ihlas ile kılmaya, dualarımızı ihlas ve ihsan üzere yapmaya bizleri muvaffak kıl. Namazlarımız makbul dualarımız kabul olsun. Gündüzler gafletimize, geceler kusurlarımıza tanıklık etmesin. Hakkın ve batılın nerede ise birbirine karıştığı günümüzde, Kitabını, dinini doğru anlayıp, doğru yaşayacak hikmetli bir anlayışı bir kavrayışı bizlere nasip eyle.
Allah’ım Muhammed’e ve aline selat eyle
İsraf ve ihtiyaçtan fazla tüketime karşı beni koru. Savurganlıktan beni muhafaza eyle . Hayırlı helal bol rızık ver. Ve verdiğin bu rızkı helal yollardan harcamayı nasip et. Yoksullara ve kimsesizlere karşı beni cömert kullarından eyle.
Allah`ım İsa (as) ve havarilerine gökten bir sofra indirdiğin gibi, bizlere de lutüf ve inayetlerini öylesine indir ki havariler gibi kalbimiz mutmain olsun, gönlümüz senin sevginle dolsun, kabul olmaz gibi gözüken dualarımızın kabul olduğuna yer gökle birlikte bizlerde şahit olalım. Ey ol dediğinde her şey oluveren Allah`ım.
Allah’ım Muhammed’e ve aline selat eyle, ve bizleri “Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm yalnızca, bütün varlıkların Rabbi olan Allah içindir.” Diyen ve bu sözü hayatının her anında yaşayan kullarından eyle.
“Allah’ım beni ailemi ve dostlarımı bağışla, ve bizi rahmetine kavuştur. Sen merhametlilerin en merhametlisisin. Ey Rabbimiz! Bize sabır ihsan et. Sıkıntılarımızı gider, gönlümüze genişlik ver. Ve canımızı Müslüman olarak al.”
Allah’ım sevgini öylesine yüreklerimize yerleştir ki başka sevgiye yer kamlasın. Sahip olduğumuz hiçbir sevgi bizi senden uzaklaştırmasın ve sana yaklaştırsın. Sonuçta tüm sevdiklerimizi bize lütfeden sensin. Rabbim sen sevdir bize sevdiklerini, sevdirme sevmediklerini. Ey sevgiyi yaratan sevgiyi bir nimet olarak veren vedud olan rabbim. Sevginle yaşat sevginle öldür bizi. Dünya sevgisinden mal mülk sevgisinden bizleri muhafaza eyle. Sevgi öğretmeni resulün ve ehli beytinin sevgisinden ver bize. Ve bizi sevdiğin kullarından eyle. Sevdiğin için dualarını kabul ettiğin kullarından eyle.
Rabbimiz Biz yalınızca sana ibadet edip sana kulluk yapacağımıza Fatiha`da hergün söz veriyoruz. Rabbim sen bizleri sözünde duran kullarından eyle Rabbimiz sen bizleri, sana hakkıyla kulluk yapan, sana senin rızana uygun şekilde ibadet eden, ve tüm hayatı boyunca senin rızana emirlerine uygun şekilde yaşayan kullarından eyle. Bizleri nefsimize, şeytana uydurma ve bizleri nefsimizin şerrinden, şeytanın şerrinden emin eyle..
Allah’ım… Muhammed’e ve aline selat et…
Sen evlatlarımızı her türlü belalardan, musibetlerden, hastalıklardan koru Allah’ım onları nefislerinin şerrinden, şeytanın şerrinden kötülerin şerrinden koru. Koru ki nefislerine uyup yanlış yapmasınlar. Onları sana hakkıyla kul olabilen senin rızana uygun şekilde yaşayan kullarından eyle. Kızlarımızı Hz. Fatıma’nın Ahlakı ile ahlaklandır, oğullarımızı İmam Ali’nin ahlakı ile ahlaklandır. Onlara dünyada da ahirette de iyilikler güzellikler ver. Rabbimiz evlatlarımızın dünyada imtaanlarını ahirette hesaplarını zorlaştırma kolaylaştır. Ve onlara dünya ve ahiret saadeti ver. Okullarında, derslerinde yaşamlarında onları başarılı kıl sınavlarında onların yardımcısı ol. Ve onları sevindir. Onlardan yardımını rahmetini hiçbir zaman esirgeme.
Allah’ım çocuklarımızı imanlı ihlaslı, ahlaklı, erdemli kullarından eyle. Onları yaşamları boyunca Kuran ve İslam yolundan ayırma. Kuran’ı hakkıyla anlayıp yaşayan ve senin rızana sevgine ulaşan kullarından eyle.
“Rabbim! Beni ve soyumu namaza karşı duyarlı kıl. Rabbimiz! Duamı kabul et!”
Rabbim Muhammed`e ve aline selat et
Allah`ım Babamın ve Annemin günahlarını affeyle babamın kabrini nur, makamını cennet eyle. Anneme hayırlı ömür ver elden ayaktan düşürme dünyada da ahirette de acı çektirme… Hastalıklarına şifalar ihsan eyle… Hastalıklarını günahlarına kefalet kıl.. Ona cehennem azabı gösterme.. Cennette onu Hz Fatıma Annemize komşu eyle..
“Rabbim! Onlar küçükken beni nasıl sevgi ve şefkatle yetiştirdilerse şimdi Sen de onlara merhamet et!”
Allah’ım Muhammed’e ve aline selat eyle…
Allah’ım eşlerimizi bağışla onları her türlü bela ve musibetlerden koru ve razı olduğun kullarından eyle. Eşlerimizi bizim için huzur kaynağı, bizi de eşlerimiz için huzur kaynağı kıl. Birbirimize olan sevgimizi artır ki birbirimize karşı anlayışlı ve fedakar olalım. Evlerimiz sevgi bahçesi olsun. Çocuklarımız sevgi ile, sevgiyi yaşayarak büyüsün. Evliliklerimizi İmam Ali ile Hz.Fatıma’nın evliliklerine benzet ki, örnek bir İslam ailesi olabilelim. Evimiz bizler için bir dünya cennetine, evliliğimiz cennet evliliğine dönüşsün.
Rabbimiz Eşlerimizi bize, bizi eşlerimize cennet vesilesi kıl ve bizleri birbirimize cennet nimeti eyle. Rabbim bizleri, evlatlarımızı kötü evliliklerle imtihan etme. Hiçbir Müslüman’a aile huzursuzluğu verme. Ailelerimizi çocuk sesleri ile şenlendir. Bebeklerini özleyen hiçbir anneyi bebeksiz bırakma.
Ey duaları kabul eden Allah’ım İbrahim (as)’ın İsa (as)’ın Muhammed (as)’ın duasını kabul ettiğin gibi benimde dualarımı kabul et. Amin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here