Bu yıl Ramazan ayında Gaziantep halkına farklı bir atmosfer bürüyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ilçeleri de Ramazan etkinliklerine dahil ederek tüm kentin yaralanabileceği bir uygulamaya imza attı.

‘Ramazan, rahmet, bereket, kardeşlik ve güzellik’ teması ile vatandaşlara farklı bir Ramazan atmosferi bürüyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bir ay boyunca ‘Hani o eski Ramazanlar nerede’ söylemlerini Gaziantep vatandaşlarına söyletmedi. Bu sene ilk kez taşra ilçe belediyeleri ile birlikte hareket edip bu ilçelerde Ramazan etkinliği düzenleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yine tarihi Gaziantep Kalesi’nin yanı başında kurduğu ‘Ramazan Sokağı’ ve her gün farklı bir camide kurduğu iftar çadırı ile vatandaşlara farklı bir Ramazan atmosferi sundu.

Toplamda 16 gün kentin değişik bölgelerinde Gaziantepli ve taşra ilçelerindeki vatandaşlarla buluşan Ramazan etkinlikleri çerçevesinde, Kuran tilaveti, mehteran takımı, ilahi konserler, Türk tasavvuf ve Ruhnevaz müzik konserleri, dini sohbetler, grup Dergah, Hacivat-Karagöz gölge oyunları gibi etkinlikler gerçekleştirdi.

Yine Ramazan etkinliği çerçevesinde kentin 5 değişik bölgesinde yoksul vatandaşlara iftar çadırları açan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bunun yanı sıra Gaziantep Kalesi’nden hadis ve ayetlerden oluşan lazer ışıklı gösteriler yaptı.

Ramazan etkinliklerinin bir kısmını önceki gün tamamladıklarını ve hemşerilerine farklı bir Ramazan atmosferi yaşatmaya çalıştıklarını ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu sene vatandaşlarımızın daha farklı bir Ramazan ayı yaşamasını istedik. Bu çerçevede onları çok fazla sıkmadan aralıklarla etkinlikler gerçekleştirdik. Bazen Kuran tilaveti, bazen Türk tasavvuf müziği, bazen de dini sohbetlerin gerçekleştirilmesine öncülük ettik. Çocuklarımız için Hacivat ve Karagöz oyunları değişmez bir Ramazan etkinliği oldu. Adeta Ramazan ayı ile özdeşleyen Hacivat-Karagöz oyunları bu sene de çocuklar, hatta büyükler tarafından vazgeçilmez oldu” diye konuştu.

Etkinliklerin yanı sıra her gün Gaziantep içi ve ilçelerde mahallelerin cami avlusunda iftar çadırı açtıklarını ve vatandaşlar tarafından olumlu tepkiler aldıklarını belirten Şahin, burada yüzlerce vatandaşın iftar yaptığı bilgisini verdi. Şahin, 27 camide iftar programı, 5 bölgede sabit iftar çadırı, 6 taşra ilçesinde Ramazan etkinliği düzenlendiğini söyledi. Bugüne kadar 32 değişik mekanda etkinlik gerçekleştiğini aktaran Şahin, şu ana kadar yapılan gösterileri yaklaşık 12 bin 500 çocuk ve yetişkinin izlediğini kaydetti.

Ramazan etkinliklerinin büyük oranda hedefine ulaştığını ifade eden Şahin, sözlerini şöyle tamamladı, “Bu sene Ramazan ayında Gaziantepli vatandaşlarımıza değişik bir atmosfer yaşatmak istedik. Birçok vatandaşımız hani o eski Ramazanlar nerede diyorlardı. Biz de belediye olarak vatandaşlarımızın değişik bir atmosferde Ramazan ayı geçirmesini arzuladık. Bu açıdan Kuran ayı olan Ramazan ayında Kuran tilavetine ağırlık verdik. ‘Ramazan Sokağı’ adında bir sokak kurduk ve o eski Ramazan ayının güzelliklerini burada insanlarımıza sunmaya çalıştık. Diğer yandan “Geleneksel Mahalle İftarları” adı ile camilerimizde vatandaşlarımıza iftar verdik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here