48743202619.06.201584556gaziantepgunes

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte özelikle yaş sebze ve meyve fiyatları marketlerde neredeyse iki katına fırladı. Ramazan ayında gelen ani zammın üreticiyle ya da hal esnafıyla hiçbir ilgisinin olmadığı anlaşılırken, perakendecilerin zamları kendilerinin koyduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayri Sucu, “Zammın bizimle bir ilgisi yok dedi.

Normal zamanda da hal fiyatının neredeyse 3-4 katına marketlerde satılan yaş sebze ve meyve fiyatları Ramazan’ın gelmesiyle iyice tavan yaptı. Bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok ürüne yansıyan zamların üreticiden kaynaklı değil, perakende satıcından kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Özellikle yaş sebze ve meyvede perakendecinin ve özel marketlerin tamamen kendi kafalarına göre fiyat belirleyip yaş sebze ve meyveyi vatandaşa belirledikleri fiyattan sattıkları anlaşıldı.

SUCU: “ZAM BİZDEN KAYNAKLI DEĞİL”

Zamların halden ya da üreticiden kaynaklı olduğunu belirten perakendecilere ve marketlere karşın, Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayri Sucu, yaş sebze ve meyvedeki zammın üreticiyle ya da hal esnafıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Sucu, “Biz hal esnafı olarak yaş sebze ve meyveyi üreticiden bir ay öncesinde aldığımız fiyata alıyoruz. Ve 1 ay önce sattığımız fiyata yine satıyoruz. Fiyatlar aşağı yukarı ramazan ayı öncesi ile aynı. Ama bizden alınan ürünler normalde de serbest piyasa ekonomisine göre oldukça pahalı bir şekilde tüketiciye ulaştırılırken, ramazan ayının gelmesiyle birlikte iyice pahalıya satılmaya başlandı. Herkesin bilmesini isterim ki yaş sebze ve meyve zamlanmadı. Her şeyin fiyatı aynı ama marketler kafalarına göre zaman yapıyorlar” açıklamalarında bulundu.

MARKETLER KAFASINA GÖRE ZAM YAPIYOR

Vatandaş, fiyatların üretici ve hal esnafından kaynaklı olduğunu düşünse ve alışverişini yapmaya devam etse de, zammın kaynağının üretici değil, market sahipleri olduğu anlaşıldı.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here