Tüketici kredisi ile vatandaştan alınan dosya masrafı mahkeme aracılığı ile geri ödeniyor. Gaziantep Adliyesi’nde şu an binlerce dosya birikmiş durumda. Aylık ortalama açılan 2 bin 500 davada yaklaşık bin kişi kredi kullandığı bankalardan masrafları geri aldı. Baro Başkanı Ali Elibol bankaların hala vatandaştan kestiği dosya masrafı için dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Tüketiciyi Koruma Kanunu’nda Kaynaklanan Alacak Yasası’na göre vatandaş 10 yıl içinde kullandığı kredilerin masraflarını mahkeme yolu ile almanın önü daha önce açılmıştı. Gaziantep’te masrafların iadesi için Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne aylık ortalama 2 bin 500 dava açıldığı öğrenildi. Bankaların kredi kullanımında tüketiciden aldığı dosya masraflarına ilişkin masrafların iadesi için vatandaş akın akın mahkemelere koşuyor. 1211 TL’nin altında masraf tutarı olan Kaymakamlıklar’da bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuracak. Peki bu miktarın üzerinde masrafı olanlar ne yapacak.

MAHKEME 2 AŞAMADA KARAR VERECEK

Vatandaş 1200 TL üzeri dosya masrafı için avukata müracat edecek. Avukat aracılığı ile Muarazanın Men’i davası açılacak. Bu dava ile vatandaşın İşlemsizlik ücreti, ipotek ve dosya masrafı ile mevduat işlemlerini incelemeye alınacak. Daha sonra Asliye Hukuk Mahkemeleri’neTüketiciyi Koruma Kanunu’ndan Kaynaklanan Alacak davası açılacak. 2 duruşmada sonuçlanan davada mahkeme heyeti vatandaş lehine karar verdiği takdirde bankalardan masraflarının iadesini alınabilecek.

BİN 200 TL DOSYA MASRAFI OLANLAR NE YAPACAK

Baro Başkanı Ali Elibol bin 200 TL altında dosya masrafı bulunan bağlı olduğu ilçe kaymakamlığına müracat ederek dava Tüketici Hakem Heyeti tarafından inceleneceğini belireterek, ”Yalnız heyetin vatandaşın dosya masrafının iadesi için verdiği karar bağlayıcı karar olmadığı niteliği taşıyor. Banka bağlayıcı karar olmadığı gerekçesi ile vatandaşa ödeme yapmayabilir.  Bu defa kaymakamlığın kararını mahkeme kararı ile onanması için yeniden dava açılması gerekiyor. Bu işlem için ise avukat mahkeme tarafından verilen 650 TL ile ücretlendiriliyor” dedi.

VATANDAŞ MAHKEMELERE AKIN EDİYOR

2013’ün son 6 ayında başlayan dava süreçleri 2014 yılının başlarında giderek artış gösterdi. Gaziantep Adliyesi’nde 8 Asliye Hukuk Mahkemesi olduğunu belirten Elibol, her mahkemeye aylık 300 dosya geldiğini ifade etti. Yaklaşık ayda 2 bin 500 kişinin davasına bakıldığını bildiren Elibol, kaymakamlıklara giden dosyaların bu rakamdan bağımsız olduğunun altını çizdi

DOSYA MASRAFINA İTİRAZ EDİLMELİ

Elibol, ”Tüketici kredilerinden alınan tutar bankalar için bu büyük bir kardı. Kimse hakkı olamayan bir şeyi almaması gerekir.  Bankalar hala vatandaştan dosya masrafı kesiyor. Kurumsallaşmış müesseselerin vatandaş para alması yanlış. Masraflar bankalar tarafından tekrar araştırılmalı ve iade edilmeli” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here