68 yaşındaki yarım asırlık çınar Abdulkadir Şahtah’ın Allah rızası için yaptığı bu iş zenginlerden topladığı paraları fakirlere dağıtan roman kahramanı ‘Robin Hood’ karakterini kısmen de olsa anımsatıyor. Şahtah, motosikletinin arkasına taktığı sepetle topladığı yardımları yaklaşık 50 mahalleyi sokak sokak dolaşarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Ekmek israfının da önüne geçmeye çalışan Şahtah, çöplerden toplanan ekmekleri yardım dağıttığı küçük mütevazi dükkanında hayvan besicilerine satarak paraya çeviriyor ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Zenginlerden topladığı her türlü yardım malzemesi ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışan 68 yaşındaki Abdulkadir Şahtah, evinde beslediği tavukların yumurtalarına kadar fakirlere dağıtıyor. Öksüz ve yetim çocukların okul harçlıklarına kadar veren Abdulkadir Şahtah, bu işi yapmaktan duyduğu hazzı kelimelerle ifade edemeyeceğini belirtti.

Önceden kahvehane işlettiğini ve bir anda kahvehaneciliği bırakarak kendisini bu hayır işlerinin içerisinde bulduğunu kaydeden Abdulkadir Şahtah, “Bu işlere başlayalım 8 seneye yaklaştı. Önceden kahvecilik yapıyordum. Antep’te 40-50’ye yakın mahalleyi dolaşarak yardım topluyoruz. Topladığımız yardımları fakir fukaraya dağıtıyoruz. Fakirleri tanıyoruz; onlarla tanışıyoruz. Elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Zenginlerden aldığımız yardımları fakirlere dağıtıyoruz. Kendi motosikletimle tüm mahalleleri dolaşıyorum. Cenaze evlerinden yemek verenler oluyor, et verenler, bulgur simit verenler oluyor. Ne verirlerse ayırt etmeden hayırseverlerden aldığımız ürünleri yardıma muhtaç ailelere ve kişilere dağıtıyoruz” dedi.

Anne babası vefat etmiş yetim çocuklara baktığını ve bu işi sadece Allah rızası kazanmak amacıyla yaptığını aktaran Şahtah, “Anne babası vefat etmiş yetimlerimiz var. Yetim kalmış çocuklarımız var. Elimize geçtiği kadar zengin vatandaşlarımızın verdiği yardımları onlara ulaştırıyorum.

Bu işi yapmaktaki tek amacım Allah rızası. Para karşılığında veya birilerinden bir şey beklediğim için bu işi yapmıyorum. Hiçbir yerden yardım almıyorum. Birileri beni takdir etsin diye yapmıyorum bu işi. Sadece rabbimin rızasını kazanmak için yapıyorum” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK HAYALİ HACCA GİTMEK

Şahtah, en büyük hayalinin hacca gitmek olduğunu ve kısmet olursa bu sene umreye gideceğini söyledi. 68 yaşındaki yarım asırlık çınar Şahtah, yaptığı işten duyduğu memnuniyeti şu cümlelerle dile getirdi: “En büyük hayalim hacca gitmekti. İnşallah nasip olursa bu sene umreye gideceğim. Ne kadar çok yardım yaparsam o kadar büyük bir huzur duyuyorum. Beni hacca götürseler o kadar mutlu olmam belkide”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here