engelli_olmak_uretime_engel_degildir_h40598Gaziantep’te elektrik akımına kapılarak iki kolunu kaybeden Mehmet Dişli, Özürlü Memur Seçme Sınavı’nı (ÖMSS) kazanarak girdiği Kilis’in Polateli ilçesindeki okulda yaşama tutunmaya çalışıyor.

Gaziantep’te 2011’de bir inşatta çalışırken elektik akımına kapılarak iki kolunu kaybeden 30 yaşındaki Dişli, daha sonra takılan protez kolla hayatını sürdürüyor. Yaklaşık 1,5 yıl önce girdiği ÖMSS kazanan Dişli, Kilis’in Polateli ilçesindeki Vali Güner Özmen Ortaokuluna hizmetli memur olarak atandı.

Okulda kendisine verilen görevleri yerine getirmeye çalışan Dişli’nin evdeki ihtiyaçlarını ise annesi karşılıyor.

Kendi işini kendi yapabilmek için biyonik kola ihtiyaç duyan Dişli, maddi imkanı olmadığı için yardımseverlerin desteğini bekliyor.

Dişli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki kolunu kaybettikten sonra takılan protez kollarla hayatını sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Buna rağmen ihtiyaçlarını giderebilmek için birilerine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Dişli, şöyle konuştu:

“Temel ihtiyaçlarımı karşılamakta sıkıntı yaşıyorum. Otobüse bindiğim zaman birilerinin cebimden parayı alıp şoföre vermesi zor bir durum. Allah kimsenin başına böyle şey getirmesin. Bu durum beni rahatsız ediyor. Okulda amirlerim ve arkadaşlarım bana yardımcı oluyor. Elbiselerimi giymeme annem yardımcı oluyor. İhtiyaçlarımı tek başıma gidermekte sıkıntı çektiğim için annem benim için endişe ediyor.”

Dişli, birilerinin yardımı olmadan yaşamak istediğini dile getirdi.

Pahalı olması nedeniyle maddi imkanının buna elvermediğini ifade eden Dişli, “Hayatta en çok istediğim şey araba kullanmak ve saçımı taramak. Bunu da biyonik kolla yapabilirim” diye konuştu.

Bir tebessüm oluşturabilmek için

Okul Müdürü Mustafa Salcan da yaşadığı güçlüğe rağmen Dişli’nin işini en iyi şekilde yapmaya çalıştığını söyledi.

Dişli’nin bir gün klavye kullanmakta sıkıntı çekince “Ben de artık bir işe yaramak istiyorum” dediğini anlatan Salcan, şöyle devam etti:

“Yardım talebinde bulunmak istemedi. İdareci ve öğretmen arkadaşlarımızla bir araya gelip, internet üzerinden çeşitli firmalarla bağlantıya geçtik. Konuyu ilettiğimiz İlçe Milli Eğitim Müdürü yardım toplama konusunda bize öncülük etti. Valilik onayıyla yardım kampanyası başlattık. Ayrıca, kermes ve yardım konserleri düzenlemeyi planlıyoruz.”

Salcan, Dişli’nin yüzünde biraz tebessüm oluşturabilmenin kendilerine mutluluk vereceğini sözlerine ekledi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here