Okulların tatil olmasıyla bilikte Gaziantep  Şehirler arası Otobüs Terminali hareketli günler yaşıyor. Otogardan taşınan günlük 20 bin yolcu kapasitesi karne tatili ile birlikte bu sayı 30 bine çıkarıldı. Yaşanan bu yolcu yoğunluğu Otogar İşletme Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğünü harekete geçirdi. 
Okulların tatil olmasıyla birlekte Gaziantep Şehirlerarası Otobüs Terminali yolcu yağmuruna yakalandı. Yaşanan bu yoğunluk için otogar işletmesi günler öncsinden önlemini alarak ek seferler oluşturdu. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü yolcu yoğununluğunun yaşandığı bu günlerde önlem planını yaparak tüm güvenliği sağlıyor. Otogarın Suriyeliler tarafından da aktif olarak kullanılması emniyet önlemlerini bir kat daha önemli hale getiriyor. Karnesi kötü gelen öğrencilerin ailesinden izinsiz şehir dışına kaçmaları engellenmek için de otogar işletmesi tarafından karar alınarak 18 yaş altı bireylere aile izni olmadan bilet satışı yapılmıyor.
HAZIRLIKLAR ÖNCEDEN TAMAMLANDI
Yolcu yoğunluğunun fazla olacağı günler için günler öncesinden hazırlıklar yapılarak tüm ek seferlerin kullanılabilir hale getirildiğini açıklayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Otogar İşletme Müdürü Reşat Erikan, “ Özel günlerde otogar işletmesi olarak gerekli önlemleri alıyoruz. Firmalar ile en az bir hafta öncesinden bir araya gelerek yolcu kapasitesini hesaplıyoruz. Şuanda otogarımızda yer bulamayan yolcu yoktur. Otogarımızda 24 saat içinde yerli firmalardan yüz araç kaldırıyor. Buna ilave olarakta 230 adet transit geçişler sağlanıyor. Yolcu kapasitesi ile araç filosu karşılaştırıldığında yolculara yetişememe gibi bir ihtimal gözükmüyor. Tüm bu floya ilaveten ek seferlerimiz de hazırlanmış durumda” dedi.
ANA ETKEN OKULLARIN TATİL OLMASI
Yolcu sayısının bu denli artış göstermesinde ana etken olarak okulların tatil olmasını ve ailelerin de tatil için çocuklarının okulunu bitirmelerini beklediklerini aktaran Erikan, “Yolcu sayısının artmasında okulların tatil olması baş etkenler arasında yer alıyor. Aileler plan ve programlarını çocuklarının karne tatiline göre belirliyor. Okulların tatil olmasıyla beraber tüm veliler öğrencileri ile birlikte hemen biletlerini alıp ya tatile çıkmaya başladı ya da başka şehirlerdeki aile ziyaretlerine başladı. Çalışan aileler kendileri gidemese de çocuklarını akraba ziyaretleri için tek başına gönderebiliyor. Üniversitenin bir hafta öncesinden kapanması geçtiğimiz bir haftanın yolcu yoğunluğunun baş faktörü oldu. Bu bir hafta içinde üniversite öğrencilerinin çok büyük bir kısmı başka şehirlere taşındı” açıklamalarına yer verdi.
SURİYELİLER OTOGARI AKTİF KULLANIYOR
Türkiye’nin 6’ncı büyük ili olan Gaziantep’te Suriyelilerin de sayı olarak fazla olmasının otobüs terminallerinin yoğunluğunda etkili olduğunu söyleyen Erikan, “ Gaziantep Türkiye’nin 6’ncı büyük ili. Şehrimizin bu denli yoğun nüfuslu olmasına ilaveten gelen Suriyeliler de yolcu sayısında büyük etken oldu. Suriyeliler şehrimizde aktif halde yaşıyor. Çevre illere sürekli bir gezi hareketi içindeler. Tüm bu nüfus yoğunluğuna rağmen taşıma sorunu kesinlikle yaşanmadı” ifadelerine yer verdi. 
GÜNLÜK YOLCU KAPASİTESİ 30 BİNE YÜKSELDİ
Okulların kapanmasıyla birlikte günlük taşınan yolcu kapasitesinin 20 binden 30 bine çıkartıldığını vurgulayan Erikan, “Otogardan günlük 20 bine yakın yolcu seferi yapılıyor. Okulların kapanması ile bu rakam tahmini günlük 30 bine dayanacak. Yönetim kurulu olarak bu şekilde yoğunluk yaşanacağını bildiğimiz için gerekli önlemleri aylar öncesinden aldık. Amacımız sadece yolcu taşımak değil. Öncelikli amacımız güvenli bir yolculuk sağlamaktır. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile büyük bir yardımlaşma içerisindeyiz. İnsanlar Suriyelilerden dolayı birtakım çekimserlik yaşıyor. Kurum olarak tedbirleri alıyoruz. Bunlara ek olarak emniyetle birlikte olağanüstü tedbirler alıyoruz. Bu kapsamda emniyet gerek toplum destekli polislerini, gerek terörle mücadele ekiplerini, gerekse özel timleri ile büyük destek sunuyor kurumumuza. Toplu taşıma alanlarının hepside tehlike oluşabilecek alanlar durumunda. Bu kapsamda kaçakçılığı engellemek, intihar eylemlerini engellemek gibi sorunlara karşı önlemler alınmış durumda” açıklamalarını yaptı.
SINIR KAVRAMI ORTADAN KALDIRILDI
Suriye’de yaşanan savaş ortamından dolayı sınır kavramının ortadan kaldırıldığına ve bu durumunda birçok güvenlik önlemini beraberinde getirdiğini ifade eden Erikan, “Suriye’de yaşanan savaştan dolayı sınırlar ortadan kalkmış durumda. Sınırın kalkması birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. İki yıl önce yaşanan patlama olaylarından sonra emniyet toplu alanlara gerekli hassasiyeti gösteriyor. Toplu taşıma alanlarında güvenliği arttırmak için uygulanan dedektör uygulamasına ek olarak gündemimize x-Ray güvenlik sistemini de almış durumdayız. Kapalı paketlerin ve bavulların aranması için bu cihazın otogarımıza getirilmesini sağlayacağız açıklamalarına yer verdi.
18 YAŞ ALTI BİREYLERE BİLET SATILMIYOR
Karne notları kötü olan öğrencilerin aile baskısından dolayı tek başına başka şehirlere kaçmak için çeşitli kanallar kullandığına ve otogar işletmesi olarak da bu durumun önüne geçmek için 18 yaş altı bireylere aile izni olmadan bilet satışı gerçekleştirilmediğini söyleyen Erikan, “Emniyetten ve Valilikten kurumumuza gelen yazı gereğince tüm firmalarımız uyarıldı ve 18 yaş altı vatandaşlara bilet kesilmesi yasaklandı. Bu duruma ancak ailenin olur izni olursa bilet verilebiliyor. Karnesi kötü gelen öğrenciler ailelerinin baskısına maruz kalmamak için bazı kanallar yoluyla şehirden kaçmaya çalışıyor. Bizde kurum olarak 18 yaş altı bireylere aile izni olmadan bilet satışı yapmıyoruz. Bu durumlarla karşılaştığımız takdirde de hemen emniyet güçlerine haber veriyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here