user_11Gönüllü kitap hamallarını seviyoruz. Onların varlığı bizi mutlu ediyor.

İnternetin, özellikle yayın ve kitap dünyasına önemli katkılar sağladığını söylemek mümkün. Öğrenciler, öğretmenler, araştırmacılar, koleksiyonerler artık aradıkları birçok dergi, kitap, efemera ve materyale rahatlıkla internetten ulaşabiliyor.Bu kolay ulaşım insanı biraz korkutmakta elbet ama çağa da ayak uydurmadığınızda tökezleyip duruluyor.

İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması uzak olan şeyleri yakın eyledi. Hayatımızın baş köşesine yerleşen internette aradığımız hemen her şeyi bulmak mümkün. Bu nedenle internet bugün artık vazgeçilmezlerimiz arasında çoktan yerini almış durumda.

Birçok alanda olduğu gibi, internetin özellikle yayın ve kitap dünyasına da önemli katkılar sağladığını söylemek mümkün. Öğrenciler, öğretmenler, araştırmacılar, koleksiyonerler artık aradıkları birçok dergi, kitap, efemera ve materyale rahatlıkla internetten ulaşabiliyorlar. Hani denir ya her şey bir tık ötede, gerçekten de öyle…

 

Sıfır ve ikinci el kitap satan birçok kitap sitesi, sahaf ve kitabevi birbirinden farklı yüzbinlerce kitabı internetten taliplisinin istifadesine sunmuş durumda. Alıcılar birçok siteden araştırıp görerek, gerektiğinde hem kondisyon hem de fiyat açısından birbiriyle kıyaslayarak bu kitapları satın alıp istifade edebiliyor.

 

Sahafların, 2. el kitapçıların ve kitabevlerinin Türkiye’nin yayın dünyasında önemli bir yer tuttuklarının altını çizmekte fayda var. Hatırı sayılır bir kültür hizmetinde bulunan bu kurumların, teknolojinin gelişmesiyle birlikte internette yerlerini almaları son derece isabetli. Okuyucu ve alıcıların, artık kapı kapı gezmeden, aradıklarına bu sitelerden ulaşmaları gelinen noktayı özetlemesi açısından son derece önemli.

 

Gördüğünüz, beğendiğiniz bir yayını ücretini ödeyerek sepete ekliyorsunuz ve birkaç gün sonra elinizde oluyor. Bir kitabı bulmak kapı kapı gezmenize, dahası ayaklarınıza kara sular inmesine gerek kalmıyor.

 

Piyasada bulamadığınız, baskısı olmayan kitapları bulan sahaflar var. Aradığınız kitabı sipariş veriyorsunuz ve bekliyorsunuz. Birkaç gün içerisinde sahaf veya kitabevi size konu hakkında bilgi veriyor. Sizin aramanıza, zaman kaybetmenize gerek kalmıyor böylece. Sizin zahmet etmenize lüzum yok, sahaflar aradığınız ürünleri buluyor ve size ulaştırıyor. Son derece güzel bir hizmet.

 

Böyle sahaflar hâlâ var mı demeyin.

Evet, hâlâ var.

Güzel atlara binip giden güzel sahafların dışında, geride bu işi hâlâ güzel yapan, yapmaya çalışan iyi sahafların varlığı insanı sevindiriyor.

Onlar hâlâ yayın dünyasını, kitap dünyasını ayakta tutmaya devam ediyorlar.

Gönüllü kitap hammallığına, nöbetçi kitapçılığa devam ediyorlar.

Varlıkları bizi sevindiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here