FATMA ŞAHİN'DEN İHA'YA ZİYARET GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI FATMA ŞAHİN: “BİR FOTOĞRAF ÜZERİNDEN HÜKÜMET İTİBARSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”Ak Parti’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, İhlas Haber Ajansı (İHA) Gaziantep Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Fatma Şahin’in yanı sıra ziyarete Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ak Parti İl Yönetimi ve üyeleri katıldı.

Ziyarette İHA Gaziantep Bölge Müdürü Mefail Akçatepe ile sohbet eden Şahin, son günlerde yaşanan olaylar, çocuk yaşta evlilik ve Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin yapmış olduğu ‘çılgın proje’yle ilgili açıklamada bulundu.

Son günlerde olan olayların seçimin çok yaklaştığı bir zamanda ortaya çıkmasına anlam veremediğini belirten Şahin, “Dönüp baktığınız zaman bir görüntü üzerinde bütün toplumdaki algıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Oysa mağduriyetin baktığımız zaman bir kadının yaşadığı bir gerçek var. O sırada adli tıptan çıkan bir rapor var. Bunların hepsini yok sayıyoruz. Eğer bu görüntüler o zamanda varsa niye o zaman çıkarmadılar? Yani şimdi seçim öncesi bu tür görüntüleri çıkartıp yalnızca bir fotoğrafla da yine yalan üzerinden hükümet itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla burada kadın bir mağduriyet yaşamıştı. O sırada adli tıp raporunu belgelemişti. O sırada röportaj yapan arkadaşlarımız o psikolojiyi bedensel olarak vücudundaki yaşanan, yaşadıkları o eziyetten dolayı gördüğü raporları kısmen görmüştü. Dolayısıyla o süreç için kendi içimizde değerlendirmemiz gerekirken bunun seçime bu kadar az bir zaman kala bir fotoğraf üzerinden yeni bir algı oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

“Zulüm varsa herkesin zulme karşı tek vücut olması gerekir” diyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tamamen bir toplum mühendisliği çalışılıyor. O yüzden zulme karşı bir zulüm varsa herkesin tek vücut olması lazım. Kimden gelirse nereden gelirse gelsin sağduyulu olmak lazım. Milletin ferasetine sahip olmak lazım. Bu tür olaylarda benim gördüğüm, herkes kendi baktığı noktadan büyük fotoğrafı görmek istemiyor. Kendi ideolojisine göre bakıp yorumlamayı ve toplumdaki algıyı bununla yönetmeye çalışıyor. Bu doğru değil büyük fotoğrafı görmemiz ve hiç kimsenin zulüm görmediği, hiç kimsenin eziyet çekmediği, hiç kimsenin baskı görmediği birTürkiye’yi hep beraber nasıl inşa ederiz bunun gayreti içinde olmamız gerekiyor. Kadının o süreçte söylediği, bir fotoğrafın öncesi ve sonrası var diyor. Öncesi ve sonrasını görmeden tek bir kare üzerinden bu kadar tezvirat yapmanın da doğru olmadığını düşünüyorum.”

Seçime yönelik bir çalışma olduğunu ifade eden Şahin, “Eğer bu görüntüler varsa neden o zaman çıkıp da, çıkarılıp da o tartışma o noktada götürülmedi. Dolayısıyla toplumun sağduyusu ve feraseti her şeyi görüyor. Özellikle seçime yönelik yapılmaya çalışılan toplum mühendisliğinde her şey kullanılmaya çalışılıyor. Bu bakıma çok akıllı olmak büyük fotoğrafı görmek buna göre de geleceğimizi planlamamız gerekiyor” diye konuştu.

“BAKANLIĞIMIZ DÖNEMİNDE ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLERLE İLGİLİ CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Çocuk yaşta evliliklerde çok ciddi sorunların çıktığını ve bu konu üzerinde çalışmalar yaptıklarını da aktaran Şahin, şunları söyledi:

“Şiddet bir sonuç, çocuk gelinler de bir sonuç, bu sonucun oluşmaması için kadının, kızlarımızın bir birey olarak her yönden evliliğe hazır olması; bedenen, ruhen, kalben, fikren evliliğe hazır olacak eşit hale dönüşmesi gerekiyor ki evlilik sağlıklı bir şekilde gidebilsin. Özellikle 18 yaş evliliklerde çok ciddi bir şekilde çok farklı sorunların yaşandığı görülüyor. Bu sonuca gitmemek için bu bir hastalık olarak düşünüp koruyucu, önleyici tedbirler almak; koruyucu, önleyici hekimliği sosyal alanda çok daha güçlü bir şekilde tutmak gerekiyor.”

Bakanlığı döneminde çocuk yaşta evliliklerle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtenFatma Şahin, “Bakanlığımız döneminde çocuk evliliklerle ilgili çok ciddi bir çalışma yaptık. Bakanlığımızın döneminde hem akademik dünyayla hem pratikte bu işi yaşayanlarla hem sivil toplumla oturduk. Bu işin etki analizlerini, araştırmalarını, hepsini çıkardık. Sevindirici Bir Nokta çift hanelerden bugün tek haneye düşmüş 18 yaş evliliklerde yani yüzde 9 civarında TÜİK verilerine göre tabii bir kişi bile bizim için çok önemli çünkü bu sosyal sorunlarda istatistiki değil insani bakmak gerekiyor. Yüzde 9’da daha nasıl aşağı çekebileceğiz diye baktığımızda da bunun oluşmaması için ne yapmak gerekiyor. Bunun oluşmaması için yapılacak şeylerden en önemli şeylerden bir tanesi eğitim. Özellikle bizim bu 4+4+4 zorunlu eğitim baktığımızda 8+4 de temel eğitimde zorunlu eğitimde yüzde 98 biz eğitim oranını yakaladık. Kızlara ve erkeklere eşit bir şekilde eğitim fırsatı verdik” ifadelerini kullandı.

Şahinbey Belediyesi’nin yapmış olduğu ‘çılgın proje’yle ilgili de açıklama yapan Şahin, “Çılgın proje dediğimiz şey aslında, herkesin yaşamına dokunduğunuz her proje onlar için çılgın projedir. Baktığınız zaman birinin ne ihtiyacı var. Çalışan kadının çocuğu ile ilgili bir sorun varsa, ona dokunuyorsan, onun için en büyük çılgın projedir. Yaşlı ve emekliyle ilgili, onlara yapacağımız sosyal destek onun için de çılgın projedir. Dolayısıyla bu proje 1 milyon 800 bin insanın yaşamına dokunacak. Bu mesela trafikle ilgili, ulaşımla ilgili alacağımız radikal kararlar. Yapacağımız önemli çalışmalar, mastır planları bu şehir için en önemli projelerden bir tanesi. Kentsel dönüşümler bu yüzden biz bunu yaparken çok ütopik çok çok popülist politikalardan daha çok yaşama dokunan, toplumda karşılığı olan işleri önceledik. Kısa vadede uzun vade vizyonumuzda da 2023 ve 2050 Gaziantep’inde ne kadar insan yaşayacak bunların insani kriterleri ne olacak bu kriterlere göre biz yerel yönetimler olarak nasıl vizyon koyacağız, nasıl proje yöneteceğiz büyük mastır planımız da bunun üzerinde olacak” diye konuştu.

Şahin, ziyaretin sonunda İhlas Haber Ajansı’nın çalışanlarına başarı diledi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here