İngiliz ajanın itirafları, IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye gelen yabancı terör örgütü üyelerinin Gaziantep’ten Suriye’ye geçtiği yorumlarına neden oldu. Gaziantep’in bu konuda adının geçmesinin Gaziantep’in modern ve ulaşımı kolay bir kent olmasından kaynaklandığını dile getiren

Gaziantep Ak Parti Milletvekili Ali Şahin, “Sonuçta Gaziantep Türkiye’nin Suriye sınırındaki en önemli ili. Gaziantep’ten Suriye’ye girişler var. Ama bu IŞİD’in üssünün Gaziantep olduğu anlamına gelmiyor. Ancak Gaziantep kolay ulaşılabilir bir kent. Ankara ve İstanbul’dan gelirken Gaziantep’e ulaşımı; bir Kilis, bir Urfa ile kıyaslayabilir misiniz?” dedi.

ÇOK İYİ KORUNUYOR

Gaziantep’in korunaklı bir şehir olduğunu, güvenlik birimleri tarafından çok sıkı korunduğunu ve istihbarat örgütlerinin çok iyi çalıştığını dile getiren Şahin, yabancıların tüm oyun ve provoke etmeyi amaçlayan çalışmalarına rağmen Gaziantep’te can sıkıncı olaylar yaşanmadığına vurgu yaptı.

ÖNEMLİ İPUÇLARI VERİYOR

IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye giriş yapan 3 İngiliz vatandaşının tutuklandığını da hatırlatan Şahin, “IŞİD’e katılmak isteyen İngiliz vatandaşlarından geçilmiyor. IŞİD’e olan İngiliz hayranlığı IŞİD’in kimler tarafından üretilip yönetildiği konusunda önemli ipuçları veriyor aslında. Tıpkı El Kaide gibi…

Tersi bir senaryo düşünelim Suriye’nin İngiltere ile sınır olduğunu ve Türklerin IŞİD’e katılım için İngiltere’ye akın ettiklerini varsayalım. Herhalde böyle bir varsayımda Türkiye IŞİD’e destek olan savaşçı ve finansal destek sağlayan terörist bir ülke ilan edilirdi” şeklinde açıklama yaptı.

IŞİD’LE ORTADOĞU’YU YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR

İngiltere’nin menfaatini sürdürmek ve Ortadoğu’yu şekillendirmek için IŞİD’i kullandığını ifade eden Şahin, “Londra üzerinden BankAsya aracılığıyla ajanlara aktarılan paralar ve  İngiliz vatandaşlarının IŞİD aşkı düşündürücü olmak ötesi bir durum. Batı ve İsrail Ortadoğu’yu IŞİD’le yeniden şekillendiriyor” diye konuştu.

TOPLA TÜFEKLE SAVAŞ DEVRİ ARTIK SONA ERDİ

“Çok değil 10 yıl sonra bir İngiliz ajanının IŞİD’i nasıl kurduk itirafını dinleriz. Tıpkı deşifre olan ajanın El Kaide’yi nasıl kurduk itirafları gibi” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Mesele şu, artık konvansiyonel yani tankla topla uçakla yapılan savaşlar dönemi sona erdi. Bunun üç önemli nedeni var: Konvansiyonel savaşlar sonuçları öngörülebilen savaşlar değil. Sovyet-Afgan ABD-Vietnam yenilgileri gibi. Kazanma garantisi yok. Konvansiyonel savaşlar yüksek maliyetli savaşlar ve harcadığınız savaş bütçesini savaş sonunda kazanma garantisi yok. Karşı tarafa ne kadar kayıp verdirirseniz verdirin siz de askeri kayıplar veriyorsunuz ve kayıplarla beraber ve içeride baskılar artıyor. Bu sebeplerden dolayı sonuçları daha öngörülebilir, daha az maliyetli ve nerde sıfır askeri kayıplı post modern savaş yöntemler geliştirildi.”

BATI İÇİN KAYBI VE MALİYETİ AZ SAVAŞ

Bu yaşananların günümüz savaşlarına acımasız birer örnek olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: “Yeni post modern savaş yöntemleri ile her hedef ülke ve coğrafyanın dokusuna uygun bir terör örgütü geliştirildi. Türkiye için PKK, Pakistan için Pakistan Taliban Hareketi, İran- Jundullah, Nijerya için Boko Haram, Doğu Afrika ve Somali için EşŞebap ve Ortadoğu için IŞİD.

Hedef ülke ve coğrafyalar bu terör örgütleri ile vurularak küresel siyasi ve ekonomik şekillendirmeler, Batının menfaatlerine göre yapıldı.

IŞİD Ortadoğu’yu Batı’nın ve İsrail’in menfaatlerine göre yeniden şekillendirmek amacıyla gizli servislerin labilerinde üretilmiş bir örgüt.

IŞİD’in Ortadoğu’da üstlendiği misyon: Arap Baharını sona erdirmek ve geri sarmak. Ortadoğu’da Şii-Sünni çatışması iklimlemek. Ortadoğu’daki Siyasi ve Coğrafi bölünmüşlüğü mezhepsel bölünmüşlük ve çatışmalarla daha da derinleştirmek.”

MÜSLÜMANLAR BİR DAHA DÜŞÜNSÜN

Müslümanların, İngilizlerin IŞİD’e neden destek verdiklerini bir kere daha düşünmeleri gerektiğini işaret eden Şahin, şöyle devam etti: “Dünyada Her dilden, her ırktan, her dinden insan boğazlayarak Yeryüzünde İslam karşıtı bir nefret girdabı oluşturmak.  Batılılar tarafından kendisine çizilmiş kırmızı çizgileri aşarak 100 yıl aradan sonra Ortadoğu’ya yeniden ayak basan Türkiye’yi durdurmak.”

 

 

ZAHİDE YALÇIN SERT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here